A konfliktus első két hetében a közösségi média tele volt harcra kiképzett ukrán nők képeivel. Néhányan közülük, akik miután elkísérték szüleiket és gyermekeiket a határig, megfordultak és visszamentek harcolni. Mindez nem csak az orosz agresszorokkal szembeni szimbolikus ellenállásról szól, hanem kijelenthető, hogy Ukrajna nemzeti védelmében egyedülálló szerep jut a nőknek.
A nők saját döntése
Kira Rudik ukrán parlamenti képviselő úgy döntött, hogy Kijevben marad. Szerinte kiváltság a nők választása, hogy támogatják-e az ukrán hadsereget, és nem mondják nekik, hogy hagyják el az országot gyermekeikkel.
„Jelenleg a saját döntésünk alapján harcolunk" - mondja Kira, aki szerint míg a katonák 15 százaléka lehet nő, az ellenállási csoportokban még több nő harcol.
Míg a nők nem találnak kivetnivalót abban, hogy támogassák országukat Oroszországgal szemben, egészen a közelmúltig nem biztosították a nők egyenjogúságát a hadseregben - magyarázza a számunkra ismeretlen helyzetet a taskandpurpose.com.
Az egyenlőségért folytatott harc eredményeként 2018-ban új törvény született, amely „minden katonai beosztáshoz hozzáférést, egyenlő felelősséget és jogokat biztosít a nők számára is” – hivatkozik a lap az UkraineWorld-re, kivétel ez alól, ha az „az anyaság és a gyermekkor védelméről szóló jogszabályokba ütközött”. 2019-ben pedig a nőket elkezdték beengedni a katonai főiskolákra is.
„A nőknek ugyanaz az okuk, hogy csatlakozzanak a hadsereghez, mint a férfiaknak. Szabadnak akarjuk tudni Ukrajnát” – mondja egy katona, Nadia Babych.
Egy másik katonahölgy kijelentette: "Putyinnak sokkal több emberrel kell megküzdenie, mint azt eredetileg gondolta, mert az ukrán férfiak mellett ott vannak nők is, akik sorban állnak".
Az ukrán feminizmus
Az ukrán nők történelmileg mindig is élvezték azt a fajta függetlenséget, ami a világ más részein nem feltétlenül jellemző – magyarázza a jelenséget a The Conversation.
Ennek egyik oka pedig Ukrajna földrajzában keresendő. Az ukrán apáknak nem kellett leányaikat hozományra cserélniük a föld megműveléséhez, és nem is váltak úgy adóssá sem, mint a jobbágyok a gazdag földbirtokosoknak. Tiszta sor, hogy ha egy férfi megözvegyül, gond nélkül megoldja a kertje megművelését és állatai gondozását, de azért az nem mindennapi, hogy az ukrán folklórban megjelenő egyedülálló, sokszor özvegy nők is gond nélkül képesek túlélni és elboldogulni férfiak nélkül.
Kétségtelen, hogy az ukrán nők valódi élete nem volt egy vasárnapi mesedélután, és nem feltétlenül illenek bele az átlagos nőkről alkotott képünkbe. De az kétségrelen, hogy az ukrán kultúra magában foglalja a hevesen független ukrán nőket.
Ukrajna földrajzi körülményei ugyanis egy olyan feminista kultúrát, közeget is eredményeztek, amelyben a nők simán beleszóltak a házasságba, nem apjuk vagy férfi rokonaik „adták férjhez” őket.
Ősszel, amikor a házassági ajánlatokat hagyományosan a „svaty”-n – a vőlegény családján keresztül – kézbesítették, a menyasszony visszautasíthatta úgy, hogy egy tököt adott a családnak vígaszdíjként.
A „tököt fogni” ukrán kifejezés azt jelenti, hogy egy nő elutasította az ajánlatot. Egy ukrán lány szépségét pedig olykor úgy értékelték, hogy „egy szekrényre való tököt visel”, ami arra utalt, hogy sok udvarlója lesz.
A 2022-es orosz invázió óta az interneten több figyelemre méltó videó is megjelent, amelyek ukrán nőket mutatnak, akik felfegyverzett orosz katonákkal szállnak szembe. Egy nő attól vált híressé, hogy napraforgómagot kínált az orosz csapatoknak arra való hivatkozással, hogy legalább tegyék be a magokat a zsebükbe, hogy majd kihajthassanak, amikor az ukrán földön meghalnak.
Egy másik videóban egy nő az állig felfegyverzett, tankjából kinéző orosz katonának ezt kiáltja:
„Nem tudod, hol vagy? Konotopban. Itt minden nő boszorkány, ezért holnaptól soha többé nem lesz erekciód.”
Más videók a megszállt Ukrajna különböző városaiból mutatják meg, ahgy az ukrán nők odaszólnak az orosz katonáknak, és megszégyenítik őket. Azt mondják nekik, hogy gondoljanak az anyjukra és a feleségükre. Vagy ki tudná elfelejteni Olena történetét Kijevből, aki állítólag úgy szedett le egy drónt, hogy rádobta a házi készítésű paradicsomkonzervet?
A bábuskák pehelykabátokat készítenek
Azok az ukrán nők, akik pedig még nem álltak be a fegyveres erőkhöz, és nem éles nyelvükkel vagy paradicsomkonzervvel szállnak szembe a háborúban, önkéntesek a frontvonalon.
Az önkéntességi gyakorlatnak a gyökerei a 2014-es „Méltóság Forradalmáig” nyúlnak vissza, amikor az önkéntesek de facto „második államot” hoztak létre, miközben a hivatalos állam kudarcot vallott, megbénítva az orosz korrupciót.
2014-ben női önkéntesek szállítottak ételt, ruhát és üzemanyagot azoknak a férfiaknak, akik védték a kijevi Majdan teret, amely a Viktor Janukovics akkori elnök kormányának rohamrendőrei és oroszbarát zsoldosai ellen hónapokig a tiltakozás helyszínéül szolgált. Önkéntesek látták el gyógyszerekkel a kórházakat és a mentősöket is. Gyors reagálású védelmi csapatokat állítottak össze, hogy megvédjék azokat a helyeket, ahol a támadások küszöbön álltak. A nők terephálót szőttek, és elrejtették a sebesülteket az üldözők elől.
2022-ben ugyanezen ukrán nők vették fel az egyszer már elsajátított szerepeket. Éjjel-nappal azon dolgoznak, hogy kiszolgálják a hadsereg, az önkéntes területi védelmi erők, az ott rekedt civilek, a fogyatékkal élők, az idősek, az orvosok, vagy a hátrahagyott háziállatok szükségleteit is.
A nagymamák (bábuskák) varrógépeikkel pehelykabátokat és katonai egyenruhákat készítenek. Van egy vicc az ukrán közösségi médiában, amely időről-időre körbejár:
„Ha azt mondják az ukrán önkénteseknek, hogy nukleáris robbanófejre volna szükség, körülbelül két órába fog telni, amíg összeállítják és kiszállítják a megadott címre. Teával és sütivel együtt.”
Noha Ukrajnában nem minden önkéntes nő, az élelmiszerekkel, a ruhákkal, a gyógyszerekkel, a védőfelszerelésekkel, a kiszolgáltatott személyek azonosításával és megsegítésével kapcsolatos feladatokat ellátó önkéntes haderő többségét mégis a nők alkotják.
Ami még durvább, hogy az ukrán hadsereg védelmi vezetője hivatalos Facebook-fiókján köszönetett mondott az önkénteseknek. A híres mondás szerint minden sikeres férfi mögött egy nő áll. Az ukrán háború arra világít rá, hogy az ukrán hadsereg sikere mögött az ukrán nők hada is ott áll.