5p

A kormány 2014 óta 21 gyógyszeripari beruházást támogatott 482 millió euró értékben, a beruházásokkal ezer új munkahelyet hoztak létre - közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára szerdán Debrecenben.

Menczer Tamás, az izraeli tulajdonú Teva cégcsoport debreceni gyárában elkészült, 23 millió dolláros kapacitásbővítő beruházás átadásán kitért arra, hogy Izrael a nyolcadik legnagyobb befektető Magyarországon 3900 millió dollár befektetési értékkel.

Hozzátette: a magyar kormány az ukrajnai háború és az "elhibázott uniós szankciók" okozta gazdasági kihívásokra egyebek között a gyármentő programmal reagált, a támogatásra a Teva is jelentkezett, az elbírálás folyamatban van.

Menczer Tamás szerint a kormánynak a jelenlegi helyzetben is az egyik legfontosabb stratégiai célja a munkahelyek megőrzése, és lehetőleg új munkahelyek teremtése. Emlékeztetett rá, hogy 2010-ben 11,5-12 százalékos volt a munkanélküliség Magyarországon, a koronavírus-járvány előtti utolsó évben pedig 3,3-3,4 százalékos, ami azt jelentette, hogy aki dolgozni akar, az dolgozhat.

Menczer Tamás szerint aki dolgozni akar, az dolgozhat. Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Menczer Tamás szerint aki dolgozni akar, az dolgozhat. Fotó: MTI/Balogh Zoltán

A kormány a koronavírus-járványra nem a munkanélküliség finanszírozásával, hanem a munkahelyek megőrzésével reagált, ezáltal "erősebben jöttünk ki" belőle: 4,7 millió ember dolgozott és dolgozik ma is, ami történelmi rekord az utóbbi harminc évben - jelezte, hozzátéve, hogy jelenleg egymillióval többen dolgoznak Magyarországon, mint 2010-ben.

A külügyi államtitkár rámutatott: a jelenlegi háborús helyzet és szankciós politika a gazdasági kihívás mellett fizikai fenyegetettséget jelent, és energiaválságot okozott.

A magyar álláspont szerint a fizikai fenyegetettség okán mindent meg kell tenni a béke helyreállítása érdekében, amihez azonnali tűzszünetre és a béketárgyalások haladéktalan megkezdésére van szükség - hangoztatta. "Nem tartjuk helyesnek azt a politikát (...), amely akadályokat gördít a béketárgyalások elé, feltételekhez köti a tűzszünetet és a béketárgyalásokat" - tette hozzá.

Az energiaválság kapcsán jelezte: felkészültünk a télre, Magyarország energiaellátása biztosított, a gáz folyamatosan érkezik a Török Áramlat vezetéken, és a tárolókban is elegendő mennyiségű gáz van felhalmozva. Az olajellátás is biztosított, és bár a Barátság kőolajvezetéken ingadozik a szállítás, de a stratégiai tartalékok rendelkezésre állnak - fűzte hozzá.

Menczer Tamás az infláció kapcsán azt mondta, sajnálatos módon a szankciós politika nem javított, hanem súlyosított a helyzeten: energiaár-robbanás történt, szankciós felárat fizetünk az energiáért, és az energiaár-robbanás a legfontosabb oka az inflációnak is. Az energiaárak növekedése 40-50 százalékban közvetlenül, és mintegy 30 százalékban közvetett módon felelős az infláció növekedéséért - hangoztatta.

Az államtitkár a Teva beruházása kapcsán kitért arra, hogy a magyar gyógyszeripar versenyképes, a gazdaság egyik meghatározó ágazata. Rámutatott: a Magyarországon előállított gyógyszerek 85 százalékát exportálják; míg lakosságszámot tekintve hazánk a 95. az országok rangsorában, addig a gyógyszerexportot tekintve a huszonegyedik.

A gyógyszeripar 995,5 milliárd forintos termelési értéke 2021-ben 62 százalékkal volt nagyobb, mint 2010-ben - ismertette Menczer Tamás. Különösen fontosnak nevezte a debreceni gyár kapacitásbővítő beruházását, amely tíz százalékos termelésbővülést tesz lehetővé olyan hatóanyagok előállításánál, amelyek a transzplantált betegeknél megakadályozzák a beültetett szervek kilökődését.

Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere azt mondta, a több mint 110 éves gyógyszergyártás a város tradicionális iparága, amely ma is fontos szerepet tölt be a régió gazdasági életében. A csaknem harminc éve a városban működő, 1700 dolgozót foglalkoztató Teva jelenleg a város legnagyobb vállalata - tette hozzá. A mostani beruházás is erősíti a debreceni gyár szerepét a globális Teva-csoportban - jelezte.

A Teva biztonságos betegellátás iránti elkötelezettségét mutatja ez a közel 23 millió dollár értékű projekt, amely jelenleg a Teva egyik legfontosabb és legnagyobb beruházása a gyógyszerhatóanyag-gyártás területén világszerte - mondta Gary Baker, a Teva magyarországi hatóanyaggyártásért felelős igazgatója.

Hozzátette: egyúttal ez a debreceni telephely elmúlt 15 évének legnagyobb, a hatóanyaggyártás területén véghez vitt fejlesztése is. Büszkék vagyunk rá, hogy egyre nagyobb mértékben biztosítunk hatóanyagot olyan gyógyszerekhez, amelyek Európában és a világon betegek millióinak nyújtanak segítséget."   

Kare Schultz, a Teva elnök-vezérigazgatója jelezte, cégük mintegy 200 millió beteget lát el gyógyszerekkel. A Teva a legnagyobb gyártója és szállítója a generikus gyógyszereknek a világon - fűzte hozzá Eric Drapé, a Teva globális termelési tevékenységéért felelős alelnöke.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!