A cementgyár az építőipar elsődleges alapanyag-szállítója. A Mensor3D által felmért cementgyárak az 50-es, 60-as években épültek, az akkori technológiai szinten. Időszerű a gyárak felújítása, átépítése, optimalizálása. A fejlesztések fő célja az adott üzemegység/gyártósor hatásfokának növelése. A tervezéshez megbízható információkra, adatokra, rajzokra esetleg modellekre van szükség. Ezek általában nem állnak rendelkezésre.
A technológia az évek során „besűrűsödik”, szinte átláthatatlan lesz. Új beruházás indításakor az első megválaszolandó kérdés: mi és hogyan fér el majd a területen?
A válasz megadását segíti a 3D lézerszkenneres felmérés. A főként európai piacra dolgozó technológiai szerkezet tervezéssel foglalkozó GMBS Design megbízásából 2023-ban három európai helyszínen vették igénybe a Mensor3D szolgáltatását: Limerick-Irish Cement (Írország), Xeuilley-Ciments Vicat (Franciaország) illetve Rüdersdorf bei Berlin-Cemex Deutschland (Németország). (Korábban már végeztek ilyen feladatokat Ausztriában és hazánkban is.).
A Limericki Cementgyárban egy speciális folyamatért felelős technológia cseréjét, valamint egy új csővezetékrendszert és az azt alátámasztó tartószerkezetet kellett a Mensor3D megrendelőjének megterveznie. A francia Vicat cementgyárban egy elavult technológia szorult cserére. A harmadik helyszínen (Cemex-Deutschland) egy korszerűsítési feladaton túl, a tervezési munka része volt egy hosszú futószalag megtervezése is, amely a régi és az új technológiát hivatott összekötni. A felméréshez az egyik legkorszerűbb lézerszkennert használták, amivel gyorsan nagy tömegű adatot tudnak rögzíteni.
A három helyszínen összesen 430 álláspontból készült mérés, helyszínenként 1-2 nap alatt. Az adatokat már itthon dolgozták fel. A megrendelőnek egy digitálisan szűrt (zajtól/felesleges adatoktól mentes, rendezett) 3D pontfelhőt adtak át, melyeknek felhasználásával megkezdődhetett a tervezés.
A pontfelhőket egyre szélesebb körben alkalmazzák elsősorban ott, ahol a térbeli adatok pontos és részletes reprezentációja szükséges. Egy pontfelhő megjelenítésre alkalmas szoftver segítségével a tervezőmérnökök kényelmesen, az irodai számítógépeiken képesek pontos méreteket levenni a tervezési terület bármely pontjáról. Többé nincs szükség a helyszínen mérőszalaggal és távmérő segítségével mérni, jegyzetelni. A digitalizált adatok alapján könnyebb a modellezés is. Célszoftver segítségével a pontfelhő „körbe rajzolható” a kiválasztott terület létrejön a felmért objektum „digitális ikerpárja” Ennek birtokában további lehetőségek nyílnak meg a felhasználó számára. Real-time követheti a folyamatokat és az adatokat a digitális térben kapcsolhatja össze fizikai megfelelőikkel. Galambos Gábor a GMBS Design Kft. vezetője igy foglalta össze a legutóbb végzett munka előnyeit:
”A technológia segítségével nemcsak a meglévő állapot felmérése lehetséges, hanem a teljes tervezési és megvalósítási folyamatot is végig tudja kísérni és támogatni. A francia Vicat cementgyárban cégünk tervezte, gyárttatta és szállította az új technológiát és annak tartószerkezeti elemeit. A magyarországi gyártóüzemből való kiszállítás előtt kérésünkre a Mensor3D felmérte a legyártott, nagyméretű berendezéseket. Ezáltal képesek voltunk megbizonyosodni, hogy ezen bonyolultabb elemek, melyeknek kézi mérőeszközökkel való ellenőrzése nehézkes és pontatlan, biztosan a terveink szerint készültek és a helyszíni beépítés során nem lesz méretbeli eltérés.”