4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megjött az első módosító az adócsomaghoz.

Máris megérkezett az első módosító javaslat az adótörvényekhez. A szocialista parlamenti frakció tagjai nyújtották be, és arról szól, hogy maradjon minden a régiben a béren kívüli juttatásoknál, cafetéria-elemeknél.

Jöhetnek a kormánypárti módosítók
Jöhetnek a kormánypárti módosítók

A kormány a tavaszi adócsomagban alakította át gyökeresen ezeknek a juttatásoknak a rendszerét. Lényegében minden ilyen juttatás a munkabér szerint adózik januártól, kivéve a kedvezményezett helyzetben tartott SZÉP-kártyát.

Ez pedig azt jelenti, hogy egyebek mellett a lakhatást, munkába járást, öngondoskodást szolgáló juttatások mögül eltűnik az adóelőny. Ezek után kérdés, egyáltalán megéri-e a munkahelyeken külön foglalkozni ezekkel a tételekkel, vagy a munkaadó úgy dönt, inkább beépíti az erre szánt összeget - vagy annak egy részét - a bérekbe.

Egyes szakértők szerint a munkavállalók ragaszkodnak annyira ezekhez a juttatásokhoz, hogy a megtartásuk érdekében - a jelenlegi, feszes munkaerőpiacon mindent el kell követniük a munkáltatóknak, hogy megtartsák a jó dolgozóikat - fenn kell tartani a cafetériát. Más elemzők viszont úgy látják, miután elmosódott a határ a bérek és az egyéb kifizetések között, a foglalkoztatók nem akarnak majd kínlódni az extra adminisztrációval, inkább átcsoportosítják a pénzt a bérekhez.

A szakszervezetek szerint a kormánynak visszakoznia kellene, és ebben a kérdésben a munkáltatói szervezetek - pontosabban egyes képviselőik - is hasonló véleményen vannak. A lakhatási, iskolakezdési, munkába járási kedvezmények megőrzését utóbbiak is fontosnak tartják. Hogy ez a jövőben is így marad-e, az bizonytalan: az egyik "leghangosabb" és legsűrűbben nyilatkozó, sarkos véleményéről ismert érdekképviselő, Dávid Ferenc ugyanis szeptember végével távozott a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkári székéből, így ő már csak függetlenként szólal meg.

Annyit azonban már elértek a szociális partnerek, hogy javaslat formájában foglalkozzon a parlament a béren kívüli juttatásokkal. Az MSZP-s képivselők által a hét közepén benyújtott indítvány három pontban írná át a 2019 január elsejei hatályba lépésre váró jogszabályokat. A lényeg, hogy minden juttatásnál megtartanák a jelenlegi adókörnyezetet, változatlan formában megőrizve azokat.

 

Ismerve a parlamenti erőviszonyokat, szinte semmi esély nincs arra, hogy a szocialista módosítót elfogadják. Azonban nem lehetetlen, hogy más formában mégis változnak a tavaszi adócsomagban rögzített feltételek. Varga Mihály pénzügyminiszter a héten két szakszervezeti tömörülést is fogadott, és arról biztosította a képviselőiket, hogy amennyiben "javaslattal élnek a dolgozók támogatási rendszerének átalakítására vonatkozóan, a kormány kész megvizsgálni azokat". Ami érdekes fejlemény annak tükrében, hogy a kormány eddig tántoríthatatlannak tűnt ebben a kérdésben, kőbe vésettnek tekintették a béren kícüli juttatások adózásának megváltoztatását. Vagyis a következő hetekben érkezhet még olyan módosító a parlament elé, amely a jelenlegi szabályok fenntartását célozza, de minden bizonnyal csak a kormánypárti indítványokkal foglalkozik majd érdemben az Országgyűlés.

A munkaadók nem tudnak dönteni

A BDO Magyarország tapasztalatai azt mutatják, hogy a hazai vállalatok többsége még kivár, mielőtt kialakítaná végleges jövő évi cafeteria rendszerét - közölte a cég portálunkkal. Az előzetes tervekből az szűrhető le, hogy a cégek túlnyomó többsége a munkaerőért folytatott jelenlegi versenyben nem kívánja megszüntetni az eddig kínált cafeteria elemeket, sőt, többségük keresi annak a lehetőségét, hogy a juttatások nettó értékét is sikerüljön megtartaniuk 2019-re. A BDO szolgáltatását igénybe vevő vállalatok ezer dolgozójának mintája alapján készített elemzés szerint idén a cafeteria juttatások értékének 38 százalékát a SZÉP-kártya valamelyik alszámlája, 20 százalékát a pénzkifizetés, 9-9 százalékát az Erzsébet-utalvány, illetve a lakáscélú támogatás tette ki. Ezt követte az önkéntes nyugdíjpénztári (7 százalék) illetve az egészségpénztári (6 százalék) díjfizetés, az összes többi elem a juttatások 11 százalékán osztozott. A közlemény idézi Makár Andreát, a BDO Magyarország vezető cafeteria tanácsadóját, aki elmondta: "jövőre a SZÉP-kártyához kapcsolódó juttatások értékbeli aránya biztosan tovább nő, ugyanakkor az összes kifizetés 50 százaléka alatt marad a mértéke". A jövő évi tervezett adóváltozások alapján ugyanis 2019-ben szinte kizárólag a SZÉP-kártya adható majd kedvező adózás mellett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!