9p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ma tartotta évértékelőjét Orbán Viktor, melyet élőben tudósítottunk. 

Orbán Viktor a tavalyi évértékelőjéhez hasonlóan, ismét a Várkert Bazárban tartotta beszédét az elmúlt évről. 

Orbán Viktor a megszokott helyen tartja beszédét. Fotó: Facebook
Orbán Viktor a megszokott helyen tartja beszédét. Fotó: Facebook

15.50

Magyarország a béke és a biztonság szigete marad. De van itt még valami. Az egyik iskolában gyalázatos dolog történt. A pedofíliára nincs bocsánat. Itt kell lenni Európa legszigorúbb gyermekvédelmi rendszerének. Hajrá magyarok! - búcsúzott a miniszterelnök.

Az infláció olyan, mint a tigris. Ha nem találod el egy tölténnyel, ő esz meg. De mi eltaláljuk - ígérte Orbán Viktor.

15.50

A hivatalos károgók és a baloldal temette már a magyar gazdaságot, de már most némileg jobb a helyzet. A magyar gazdaság három rekordot döntött meg 2022-ben: a kivitel rekordját, a beruházások mértékét és soha ennyien nem dolgoztak még. 

15.47

Demján Sándortól azt tanultam: válság idején nincs normativitás, be kell avatkozni a dolgokba. Az árstop addig marad, amíg az infláció el nem kezd lejjebb menni. Ugyanez érvényes a kamatstopokra is. A diákhiteleket kamatmentessé tettük, és bevezetjük a kedvezményes vármegye-bérletet is, amely 9450 forintba fog kerülni. Extraprofitot vontunk el a bankoktól, energiacégektől és a kereskedelmi multiktól.

15.42

Miért van Európában infláció? A bajt Brüsszel szabadította ránk a szankciókkal. A szankciók a háborús politika fegyverei, amelyek Oroszországot célozták, de Európát találták el. A helyzet mára javult, de a földgáz ára így is durva, s a gázár az áramárak emelkedésével is együtt jár, s ez minden termék árára hatással van. Mindez Oroszország nagyobb bevételéhez járult hozzá. A szankciók 4 ezer milliárd forintot vettek ki a magyarok zsebéből. 

Brüsszelből segítség helyett csak újabb szankciók jönnek. Az Európai Helyreállítási Programból nekünk járó pénzt megfontolt szándékkal nem adták meg nekünk és Lengyelországnak. A tagállmoknak kéne Brüsszelt ellenőriznie, s nem fordítva. Brüsszelnek az infláció ellen kéne háborút vívnia. Mi két tucat intézkedéssel próbáljuk ezt megvalósítani.

15.39

Eltűntek a régi idők, például Joe Biden egy "présembert" küldött Magyarországra (az utalás David Pressman amerikai nagykövetre vonatkozott - a szerk.). Mi úgy kalkulálunk, hogy 2024-ben újraválasztás lesz az USA-ban, s a republikánusok visszatérnek. Azt várom, hogy a demokrácia Európában is megmutatja majd az  erejét. Nem lesz sétagalopp, de a simább, kényelmesebb utak mind a háborúba vezetnek.

Nincsenek illúzióink. Tudjuk, hogy a tárgyalásoknak nem az ukránok és oroszok között  kell megtörténnie. Csak akkor lesz béke, ha az amerikaiak az oroszokkal tárgyalnak. Minél később történik ez meg, annál pusztítóbb évek elé nézünk. A honvédelmi miniszterünknek pedig azt üzenem, hogy azért tartsa szárazon a puskaport.

15.36

Hogyan veszítettük el a békepárti szövetségeseinket? Például a németeket, akik már harckocsikat küldtek Ukrajnának, majd a többiek is. Aligha önszántukból. A többi ország meg úgy gondolta, hogy ha ők sem tudnak ellenállni ekkora nyomásnak, inkább átszivárogtak a béketáborból a háborúzók táborába. Maradtunk ketten, Magyarország és a Vatikán. A háború egyre vadabb és kegyetlenebb lesz, és a velünk szembeni hangnem is egyre durvább lesz. 

15.33

Európa a háborúba sodródás perceit éli. Vékony pallón egyensúlyoz, sőt, valójában közvetett háborúban állnak Oroszországgal. A belesodródás veszélye állandósult. Most már tankokról, repülőkről és békefenntartó csapatokról van szó. 

A lengyel és a balti barátainkat értjük, minden véleménykülönbségek ellenére, de a többiek? Ennek nem kellett volna így történnie. Adhattunk volna garanciát, hogy nem vesszük fel Ukrajnát a NATO-ba. Követhettük volna, amit 2008-ban, amikor kitört a grúziai háború, amikor úgy döntöttünk, nem hagyjuk elharapózni, s tűzszünet lett. Vagy 2014-ben, amikor Oroszország elcsatolta Ukrajnától a Krím-félszigetet. Akkor harc helyett tárgyalás és béke lett. Így elmaradtak a háborúk, s létrejött a minszki megállapodás. Egy éve a nyugat máshogy döntött. Most azonban nem értékelik a nyugati államok helyi háborúnak az orosz-ukrán konfliktust.

15.32

Miközben Munkácson levetetik a magyar jelképet, vagy váltanak le magyarokat a munkájukból, a kárpátaljai kisebbség nem ezt érdemli. 

15.29

NATO-tagságunk létfontosságú Magyarország számára. Ha Európán beljebb lennénk, könnyebb lenne lemondanunk róla. A NATO védelmi szövetség, de legalább ilyen fontos, hogy a NATO mi nem? Nem háborús szövetség, nem háborús koalíció. A közös védekezésen túl semmilyen kötelességet nem jelent, nem is várható, hogy közös hadicél érdekében megtámadjon egy harmadik országot. Ha valaki a NATO keretein kívül szeretne háború cselekményt végezni, azt azon kívül kell végeznie.

15.27

Az ukrán háború azt mutatta meg, hogy Oroszországnak semmi esélye a NATO ellen. Az orosz haderő nincs abban a helyzetben, hogy megtámadja a NATO-t. A közös európai haderő felállítását mi 10 éve is javasoltuk. A háborúpárti országokkal szemben mi a békére szavazunk. Életeket csak tűzszünettel lehet megmenteni. 

15.25

Nem járulunk hozzá, hogy egyes szankciókat támogassunk. Ezért fenntartjuk gazdasági kapcsolatainkat Oroszországgal, sőt, ezt javasoljuk a nyugati államoknak is. Fontos, hogy ne szűküljön be a látásunk, lássunk túl Brüsszelen. Európán kívül minden ország tisztában van a háború korlátozott jelentőségével. Ne szigeteljük el magunkat a józan gondolkodóktól. A magyar felfogás csak Európában kirívó, a világban nem.

15.23

Ez azért nehéz, mert a szövetségeseinkkel homlokegyenest módon szeretnénk a béke pártján maradni. Helyes-e ez? Igen. Az ukrán menekülteket be kell engednünk és jól tettük, hogy a legnagyobb támogatással voltunk feléjük. De azt is látjuk: nem a jó és a gonosz seregei, hanem két szláv ország csapatai vívnak korlátozott háborút. De ez az ő háborújuk. Erkölcsileg sem lenne helyes, ha Ukrajna érdekeit hazánk elé helyeznénk. A baloldal a háború pártján áll, fegyvert szállítana, és megszakítaná a kapcsolatot Oroszországgal. Mi ezt nem tesszük. 

15.21

Ha 2022 volt a legnehezebb, akkor 2023 a legveszélyesebb évünk lesz. A migráció mellett két új veszély van: a háború és az infláció. Ha vissza akarunk térni az emelkedő pályára, akkor ezeket el kell hárítanunk, le kell győznünk. Hogyan győzzük le a háború veszélyét?

Egyszerűen véget vetnénk neki. Ha meg akarjuk óvni magunkat, csak egyetlen választás lehet: az orosz-ukrán háborúból ki kell maradni.

15.19

Soha annyi pénzt nem látott a vidék, amit ezután fogunk biztosítani, még az Osztrák-Magyar Monarchia idején sem. És marad a keleti országrész felzárkóztatásának terve is. Ideje, hogy gazdaságilag és az életszínvonal tekintetében is egyesítsük Hunniát és Pannóniát. Hidakat építünk a Dunán. Sok energia kell a célokhoz, ezért erőműveket és vezetékrendszereket fogunk építeni, akkor is, ha Brüsszel nem hajlandó szerepet vállalni. Majd lesz más.

És a gyermekes családokat is tovább támogatjuk, minden évben lesznek ilyen döntéseink.

15.17

Amikor a nyugat belépett a szankciókkal a háborúba, újra kellett gondolnunk mindent. A rendszerváltás 32 éve alatt a tavalyi volt a legnehezebb. De a célokról nem kell lemondani, csak az eszközökön kell változtatni. Továbbra is barátokat, nem ellenségeket akarunk. Blokkosodás helyett összekapcsolódást. A külhoni magyarok is számíthatnak ránk  továbbra is. Marad a családpolitika, a munkaalapú gazdaság, a nyugdíjasok 13. havi nyugdíja, a rezsivédelem. Folytatjuk az egyetemek és a gazdaság összekapcsolását. A bankszektort és a médiát magyar kézben tudjuk tartani, sőt, a távközlési és informatikai szakmát is.

15.15

2020-ban beütött a Covid. Fájdalmas veszteségekkel. Ezután azt hittük, eljutunk oda, ahol elfoglaljuk a helyünket a polcon a világban, ahol megérdemeljük. S bár az oroszlán és a bárány nem is költözik össze, reméltük, a baloldal is megérti, hogy közös a haza. Ekkor tört ki a háború, ennek egy éve. Ez még több évig is eltarthat. Minden megváltozott, a politikában és a gazdaságban is. A világ a Vadnyugat felé vette az irányt. Nem a helyes útra tértünk vissza, hanem a háború éveibe léptünk. Három éve folyamatos nyomás alatt éljük az életünket. 

15.11

A munkának eredménye van, másképp nincs győzelem. Fanyalgók mindig vannak, szerintük szerencsénk volt. Jó, de négyszer? Ha mindig szerencsénk van, lehet, hogy tudsz valamit. Például szereted a hazádat. A baloldalnak azt kell megértenie, hogy nem elég a sokmillió dollár és pártfogók, a győzelemhez szív kell és nem szerencse.  

15.10

Már kezdtük elhinni, lesz itt szőlő, lágy kenyér mindenkinek. Rájöttünk, ha boldogulni akarunk, nem egymástól és egymásét kell elvenni, mert tudunk ennél jóval nagyobb kenyeret is sütni. Soha nem dolgoztak még ennyien Magyarországon, a gazdaság háromszorosára növekedett. Elővarázsoltunk egy nemzeti-keresztény alkotmányt. Újjászerveztük a magyar államot, felépítettünk egy új magyar gazdaságot is. Fáradtságos 10 év volt. 

15.06

Annyi minden történt az elmúlt évben, választás, háború, energiaválság, infláció. Sok időre lenne szükség, akár egy nap is ezt kommentálni. De rövidebbre fogom - mondta bevezetőjében Orbán.

A jövő szempontjából a legfontosabb, hogy az európai életben történő hatalmas változások vajon elveszik, vagy meghozzák a magyarok életkedvét? A változások nyomás alá helyezik az életet, és újszerű kérdéseket szegeznek a mellkasunknak. 

Gyakran eszembe jut: anyám, én nem ilyen lovat akartam - ahogy forgolódom a politikai életben. Ez nem kívánságműsor - ahogy édesanyám mondaná. Pedig olyan jól alakult, átvágtunk magunkat a munkanélküliségen, a zsugorodó gazdaságon, az irigységen, a hálapénzen, az égig érő rezsiszámlákon, az ügyeskedésen. 

15.03

Tudják, hogy közel két hete pusztító földrengés rázta meg Törökországot és Szíriát, a halottak száma 44 ezer felett van. A baj hirtelen jön, nem szól előre, nem kopogtat. Bajban derül ki, kire lehet számítani, a magyarokra lehet, 35 embert mentettek ki a magyar alakulatok, közülük jópáran személyesen is ott vannak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!