3p

Töretlenül robog a turizmus, a KSH februári adatai is masszív növekedést mutattak a kereskedelmi szálláshelyek forgalmában.

2018. februárban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 7,4, a belföldi vendégek által eltöltötteké 11 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – összes bruttó árbevétele 12 százalékkal emelkedett, közölte kedden a KSH.

A külföldi vendégek száma 6,4, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 7,4 százalékkal emelkedett, és megközelítette a 777 ezret. A vendégéjszakában mért forgalom mindegyik szállástípusban jelentősen nőtt. A vendégéjszakák kilenctizedét realizáló szállodákban 5,4 százalékos volt a növekedés mértéke. A külföldi vendégéjszakák száma Nyugat-Dunántúl kivételével valamennyi turisztikai régióban nőtt. A belföldi vendégek száma 10, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 11 százalékkal bővült, és meghaladta a 784 ezret. A vendégéjszakában mért forgalom az üdülőházak kivételével mindegyik szállástípusban emelkedett. A belföldi vendégéjszakák több mint nyolctizedét realizáló szállodákban 10 százalékos volt a növekedés. A belföldi vendégforgalom csak a csekély részesedéssel bíró Tisza-tónál csökkent.

Az összes bruttó árbevétel 12 százalékkal (26 milliárd forintra), ezen belül a szállásdíjbevétel 11 százalékkal (14 milliárd forintra), a vendéglátás bevétele 25 százalékkal (7 milliárd forintra), az egyéb szolgáltatások bevétele 1,4 százalékkal (6 milliárd forintra) emelkedett folyó áron. A külföldi szállásdíjbevétel 11, a belföldi 12 százalékkal magasabb volt az előző év februárinál.

A hazai vendégforgalom növekedése részben a Széchenyi Pihenőkártyákon lévő keret felhasználásának köszönhető. A kártyatulajdonosok 9,9 százalékkal többet, több mint 1 milliárd forintot költöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. SZÉP-kártyával 1701 szálláshelyen, köztük 779 szállodában fizethettek a vendégek.

Az egy évvel korábbi adatokkal összevetve 79 egységgel több, 2462 kereskedelmi szálláshely működött hazánkban. A kiadható szobák száma 2,8 százalékkal nőtt. Örvendetes ugyanakkor, hogy a szállodák szobakihasználtsága 3,1 százalékponttal, 50,9 százalékra nőtt.


A turisztikai adatok áttekintése során az mfor.hu rendre megvizsgálja, mely külföldi országok esetében növekedett a vendégek száma. A mostani adatok első ránézésre az eddigi trendbe beleillenek, hiszen a legfontosabb küldő országok esetében rendre növekedést láthatunk. A fontos partnerek közül az olasz vendégek száma ugrott meg látványosan, az egy évvel korábbiakhoz képest közel 40 százalékkal többen jöttek Itáliából. A legnagyobb küldő, Németország esetében is igen kedvező 10 százalék feletti növekedésről beszülhetünk.


Sokkal árnyaltabb a kép az elmúlt másfél évben folyamatos bővülést mutató orosz reláció esetében. Éves bázison ugyan itt is kétszámjegyű volt a százalékos növekedés, ám havi szinten igen drasztikus visszaesést láthattunk. A következő hónapok az orosz turisták szempontjából mindenképpen érdekesek lesznek, kiderül ugyanis, hogy csak egyszeri tényezőről volt szó, vagy a politikai feszültség, és az oroszokat fenyegető szankciók gazdasági hatással is járnak-e. 2014 után, amikor az EU és Oroszország között elmérgesedett a viszony, az onnan érkező vendégek száma igen jelentősen visszaesett.

Ugyan az alacsony bázis miatt a teljes idegenforgalom szempontjából kevésbé jelentős, ám örvendetes, hogy a Kínából érkező vendégek száma is megugrott. Emellett számottevően nőtt az izraeli turisták száma is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!