4p

A legforróbb, legaktuálisabb téma az üzleti életben!
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig

Jöjjön el és hallgassa meg a legjobb szakértőket,
ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait!

2024. október 1. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mráz Ágoston Sámuel kormánybarát elemzőként gyakran szerepel a nyilvánosságban, a háttérben pedig tulajdonosként átvette a Nézőpont Csoport két leánycégét. A médiát és a közvéleményt is kutatja.

Érdekes átalakuláson megy keresztül a kormányközeli Nézőpont Csoport Zrt., amelynek egyszemélyi tulajdonosa Győri Tibor, aki Orbán Viktor kormányfő régi bizalmasa, korábbi miniszterelnöki megbízott, majd miniszterelnökségi államtitkár. Eddig ez egy holdingcég volt, amelynek portfóliójába tartozott a politikai közvélemény-kutatásokat és elemzéseket készítő Nézőpont Intézet Kft., valamint az Observer Médiafigyelő Kft.

Az Opten adatbázisa szerint azonban a Nézőpont Csoport Zrt. mostanra elvesztette holdingcég jellegét, ugyanis mindkét leánycégének új tulajdonosa van szeptember 6-a óta. Az új tulajdonos ugyanakkor a belső körből érkezett, tehát nincs szó forradalmi változásokról a kormányközeli Nézőpontnál. A főszereplő Mráz Ágoston Sámuel politológus, aki a Nézőpont Intézet alapítója. Az abszolút kormánypárti véleményéről ismert elemző a Nézőpont Intézet Kft.-nek közvetlenül lett a tulajdonosa, míg az Observer Médiafigyelő Kft.-nek a politológus tulajdonában lévő Ceper Kutató, Médiafigyelő és Tanácsadó Zrt. lett a birtokosa.

Vagyis a Nézőpont két leánycégét elvitte Mráz Ágoston Sámuel, aki korábban

  • volt az Observer ügyvezetője,
  • eddig is a Nézőpont Intézet élén állt,
  • valamint a Nézőpont Intézet Alapítvány kuratóriumi elnöke
  • és a Nézőpont Csoportnak is volt egyedüli részvénye 2015-ig.

Mostantól viszont nemcsak vezető, hanem tulajdonos is lesz.

Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont és az Observer Budapest vezetőjeként az ATV Egyenes beszéd című műsorában
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont és az Observer Budapest vezetőjeként az ATV Egyenes beszéd című műsorában
Fotó: Mfor.hu

Politikai elemzőként rendszeresen szerepel a nyilvánosságban. Legutóbb szeptember 17-én ezt írta a Facebook-bejegyzésében:

Magyar Péter is könnyen juthat Vona Gábor és Márki-Zay Péter sorsára.

– írta elemzése végső konklúziójaként.

A politológusnak van pénze bőven, hiszen eddig is ő volt a Ceper Zrt. tulajdonosa, amely az Observer birtokosa lett. A 2018-ban alapított cég egészen elképesztő fejlődésen ment keresztül: 2022-ben még 1,3 milliárd forintos forgalommal zártak, ez 2023-ban 4,2 milliárd forintra ugrott. Mráz Ágoston pedig úgy döntött, hogy a 366 millió forintos nyereségből 332 millió forint osztalékot fizet magának a cég likviditásának megfelelően.

A társaság nettó árbevétele közvélemény-kutatási, társadalom-kutatási, valamint médiafigyelési szolgáltatásokból származik. Az árbevételből 4,1 milliárd forint magyarországi partnerektől származik

– olvasható a Ceper beszámolójában. Legutóbbi publikált kutatásuk arról szólt, hogy Közép-Európa olimpiai lázban ég. Azt is megkutatták, hogy az eredményekben erős nemzeti büszkeség mutatkozik meg, mivel sok válaszadó kifejezetten akkor tervezi nézni az olimpiai eseményeket, amikor a saját országának sportolói versenyeznek.

Az Observer bezsákolása nagy fogás a politológusnak. Az Átlátszó írta meg jól, hogy a Nézőpont Csoport 2018-ban vette meg a céget a bécsi IKARIA Holding GmbH-tól – ekkor az Observer éves bevétele 673 millió forint volt. Ezt a következő évben sikerült feltornázni 775 millióra, de az igazi robbanás csak 2020-ban, az állami tenderek elnyerésével párhuzamosan következett be: abban az évben már 2,1 milliárdos éves bevételt értek el, amit 2021-ben is tartani tudtak 2,2 milliárddal.

Azt pedig lapunk írta meg, hogy a médiafigyelő cég a tavalyelőtti 3,3 milliárd forintos bevétel után 2023-ban csaknem 5,2 milliárd forint forgalmat produkált (közel 280 millió forintos profittal), amit a kiegészítő melléklet tanúsága szerint médiafigyelési, valamint piackutatási, közvélemény-kutatási, társadalomkutatási szolgáltatásokból ért el. Bevételeik jelentős része a Rogán Antal által vezetett Miniszterelnöki Kabinetirodával kötött keretszerződésből származik.

A Ceper és az Observer együtt már egy közel 10 milliárd forintos bizniszt jelenthet a politológusnak, aki mellesleg Magyar Péter osztálytársa volt az iskolában. A két cég eddig is szorosan együttműködött, hiszen az Observer az általa megnyert a miniszterelnöki tenderhez a Ceper Zrt.-t vonta be alvállalkozónak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!