Érdekes átalakuláson megy keresztül a kormányközeli Nézőpont Csoport Zrt., amelynek egyszemélyi tulajdonosa Győri Tibor, aki Orbán Viktor kormányfő régi bizalmasa, korábbi miniszterelnöki megbízott, majd miniszterelnökségi államtitkár. Eddig ez egy holdingcég volt, amelynek portfóliójába tartozott a politikai közvélemény-kutatásokat és elemzéseket készítő Nézőpont Intézet Kft., valamint az Observer Médiafigyelő Kft.
Az Opten adatbázisa szerint azonban a Nézőpont Csoport Zrt. mostanra elvesztette holdingcég jellegét, ugyanis mindkét leánycégének új tulajdonosa van szeptember 6-a óta. Az új tulajdonos ugyanakkor a belső körből érkezett, tehát nincs szó forradalmi változásokról a kormányközeli Nézőpontnál. A főszereplő Mráz Ágoston Sámuel politológus, aki a Nézőpont Intézet alapítója. Az abszolút kormánypárti véleményéről ismert elemző a Nézőpont Intézet Kft.-nek közvetlenül lett a tulajdonosa, míg az Observer Médiafigyelő Kft.-nek a politológus tulajdonában lévő Ceper Kutató, Médiafigyelő és Tanácsadó Zrt. lett a birtokosa.
Vagyis a Nézőpont két leánycégét elvitte Mráz Ágoston Sámuel, aki korábban
- volt az Observer ügyvezetője,
- eddig is a Nézőpont Intézet élén állt,
- valamint a Nézőpont Intézet Alapítvány kuratóriumi elnöke
- és a Nézőpont Csoportnak is volt egyedüli részvénye 2015-ig.
Mostantól viszont nemcsak vezető, hanem tulajdonos is lesz.
Politikai elemzőként rendszeresen szerepel a nyilvánosságban. Legutóbb szeptember 17-én ezt írta a Facebook-bejegyzésében:
Magyar Péter is könnyen juthat Vona Gábor és Márki-Zay Péter sorsára.
– írta elemzése végső konklúziójaként.
A politológusnak van pénze bőven, hiszen eddig is ő volt a Ceper Zrt. tulajdonosa, amely az Observer birtokosa lett. A 2018-ban alapított cég egészen elképesztő fejlődésen ment keresztül: 2022-ben még 1,3 milliárd forintos forgalommal zártak, ez 2023-ban 4,2 milliárd forintra ugrott. Mráz Ágoston pedig úgy döntött, hogy a 366 millió forintos nyereségből 332 millió forint osztalékot fizet magának a cég likviditásának megfelelően.
A társaság nettó árbevétele közvélemény-kutatási, társadalom-kutatási, valamint médiafigyelési szolgáltatásokból származik. Az árbevételből 4,1 milliárd forint magyarországi partnerektől származik
– olvasható a Ceper beszámolójában. Legutóbbi publikált kutatásuk arról szólt, hogy Közép-Európa olimpiai lázban ég. Azt is megkutatták, hogy az eredményekben erős nemzeti büszkeség mutatkozik meg, mivel sok válaszadó kifejezetten akkor tervezi nézni az olimpiai eseményeket, amikor a saját országának sportolói versenyeznek.
Az Observer bezsákolása nagy fogás a politológusnak. Az Átlátszó írta meg jól, hogy a Nézőpont Csoport 2018-ban vette meg a céget a bécsi IKARIA Holding GmbH-tól – ekkor az Observer éves bevétele 673 millió forint volt. Ezt a következő évben sikerült feltornázni 775 millióra, de az igazi robbanás csak 2020-ban, az állami tenderek elnyerésével párhuzamosan következett be: abban az évben már 2,1 milliárdos éves bevételt értek el, amit 2021-ben is tartani tudtak 2,2 milliárddal.
Azt pedig lapunk írta meg, hogy a médiafigyelő cég a tavalyelőtti 3,3 milliárd forintos bevétel után 2023-ban csaknem 5,2 milliárd forint forgalmat produkált (közel 280 millió forintos profittal), amit a kiegészítő melléklet tanúsága szerint médiafigyelési, valamint piackutatási, közvélemény-kutatási, társadalomkutatási szolgáltatásokból ért el. Bevételeik jelentős része a Rogán Antal által vezetett Miniszterelnöki Kabinetirodával kötött keretszerződésből származik.
A Ceper és az Observer együtt már egy közel 10 milliárd forintos bizniszt jelenthet a politológusnak, aki mellesleg Magyar Péter osztálytársa volt az iskolában. A két cég eddig is szorosan együttműködött, hiszen az Observer az általa megnyert a miniszterelnöki tenderhez a Ceper Zrt.-t vonta be alvállalkozónak.