Úgy tűnik, hogy a munkavállalók - különösen a fiatalabbak - felismerik a távmunka és a hibrid munka hátrányait is, de a Deloitte nemrégiben végzett felmérésének adatai szerint általában mégis jobban kedvelik azt.
A Deloitte 2023 Gen Z és Millennial felmérése azt mutatja, hogy a fiatalabb távmunkások és hibrid dolgozók valós félelmeket táplálnak az irodától való távollét hatásaival kapcsolatban. Aggodalmaik közé tartozik a velük szemben feltételezett negatív elfogultság, ami abból fakadhat, hogy kevesebb időt töltenek személyesen az irodában, mint akik állandóan ott vannak. Erre pedig úgy tekintenek, mint ami gátolhatja a karrierépítést (ezt a Z generáció tagjainak 18 százaléka, az ezredfordulósok 15 százaléka említette). További negatív hatásként érzékelik, hogy így nehézségekbe ütközik a kollégákkal való kapcsolatteremtés és -tartás (a Z-sek és az ezredfordulósok közül egyaránt 14 százalék említette), a mentorálás hiánya (13, illetve 12 százalék), valamint az elszigeteltség érzése (mindkét generáció 10 százaléka említette).
"Ha az a célod, hogy megkapd a sarokirodát, azaz haladj előre a ranglétrán, akkor valószínűleg az irodán belüli létet kell preferálnod, hogy elég időd és lehetőséged legyen az ismerkedésre, a kapcsolatépítésre (smúzolásra is), a figyelem középpontjában való szerepléssel és hasonlókkal" - mondta a MarketWatchnak.
Shane Spraggs, a Virtira, egy üzleti tanácsadó és szolgáltató vállalat vezérigazgatója, aki több mint egy évtizede támogatja a távmunkát. "Tagadhatatlan, hogy ez számos ember számára valódi szempont lehet."
A megfogalmazott félelmek nem is teljesen alaptalanok, a távmunkások lehetőségeinek csökkenésétől miatt aggodalmak nem új keletűek. Egy 2022-es felmérés 200 amerikai C-suite-vezető (a legfontosabb felső vezetők) körében azt mutatta, hogy a vezetők 41 százaléka úgy vélte, hogy a távmunkában dolgozók kevésbé valószínű, hogy számíthatnak előléptetésre.
E félelmek ellenére azonban a Deloitte felmérésének eredményei mellett több, az elmúlt években végzett kutatás is azt mutatja, hogy a munkavállalók többsége előnyben részesítené a hibrid munkarend valamilyen formáját, mivel számukra a fentebb vázolt aggodalmak ellenére is vonzóbb full time irodai tartózkodásnál, a home officea pozitívumai felülmúlják a negatívumokat.
Miért vonzóbb a home office?
A Deloitte felmérése szerint a munkavállalók többek között azért értékelik a távmunkát vagy a hibrid munkát, mert így jobban meg tudják oldani a munka és a magánélet egyensúlyát, és így több időt tölthetnek a szeretteikkel (a Gen Z tagjainak 20 százaléka és az ezredfordulósok 28 százaléka említette), mert így pénzt takaríthatnak meg az ingázással és a munkaruhával kapcsolatban (a Gen Z 22 százaléka és az ezredfordulósok 27 százaléka említette), mert így nagyobb a termelékenység (18, illetve 23 százalék), és leginkább mert ez előnyös az általános mentális egészségükre nézve (a Gen Z 54 százaléka és az ezredfordulósok 59 százaléka említette).
Spraggs szerint az emberek saját maguk meg tudják ítélni, hogy számukra milyen munkaforma a legésszerűbb, és megjegyezte, hogy az előléptetésből való esetleges kimaradás többnyire hidegen hagyja azokat a munkavállalókat, akik nem a vállalati ranglétra feltétlen megmászására törekednek. Vannak, akik gyerekük miatt előnyben részesítik a rugalmasságot, míg mások pénzt takaríthatnak meg azzal, hogy otthon maradnak.
Nincs ingázással töltött idő, mert az irodába nem megyünk be. Nem költesz pénzt a kávézóban, nem mész el ebédelni, nem költesz annyit ruhákra - ez sok ember számára egy rakás pénzt jelent.
"Nem hiszem, hogy újra olyan munkát vállalnék, amely teljes munkaidőben az irodában van" - idézte a Deloitte felmérésének egyik ezredfordulós válaszadóját. "Csodálkozom, hogy egyáltalán létezett ilyen - hogyan éltük túl, hogy heti öt napot az irodában töltöttünk?".
Bizonyos helyzetekben a munkavállalók aktív lépéseket tesznek távoli vagy hibrid életük védelmében. Több ezer munkavállaló, többek között az Amazon százalék, az Apple és a Disney vállalatoknál aláírta a petíciót, amelyben a vállalatuk irodába visszatérési politikája ellen érvelnek.
Az ADP 2022-es jelentése szerint a munkavállalók 64 százaléka azt mondja, hogy fontolóra venné a felmondást, ha teljes munkaidőben vissza kellene térnie az irodába.
Úgy tűnik azonban, hogy még a távmunkát támogatók közül is néhányan megváltoztatják a véleményüket. Marc Benioff, a Salesforce CRM vezérigazgatója 2021-ben azt mondta, hogy "a 9-től 5-ig tartó munkanapnak vége", de azért arra is utalt nemrég, hogy az újonnan felvettek jobban teljesítenek az irodában.