3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ezek voltak az orosz-ukrán háború csütörtöki napjának legfontosabb eseményei.

  • Volodimir Zelenszkij megerősítette, hogy nem vesz részt a két hét múlva Balin rendezendő G20-csúcstalálkozón, ha Vlagyimir Putyin is részt vesz.
     
  • Újabb fogolycsere keretében csütörtökön 107 ukrán katona szabadult ki orosz fogságból - számolt be Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője. A tisztségviselő kiemelte, hogy a most kiszabadultak közül 74-en a Donyeck megyei Mariupolban lévő Azovsztal üzemben estek orosz fogságba. Jermak szavai szerint sok közöttük a súlyos sérült. Ukrán részről arra nem tértek ki, hogy cserébe hány foglyot adtak át az orosz oldalnak.

Az Azovsztal egykori védői közül is tértek most haza. Fotó: MTI/AP/Orosz védelmi minisztérium
Az Azovsztal egykori védői közül is tértek most haza. Fotó: MTI/AP/Orosz védelmi minisztérium

  • Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter kijelentette, hogy véleménye szerint az ukrán erők képesek visszavenni Herszont. Austin „módszeresnek és hatékonynak” nevezte tevékenységüket. Határozottan úgy vélem, hogy képesek erre. És ami a legfontosabb, az ukránok is hisznek abban, hogy képesek erre – tette hozzá.
     
  • Az ukrán miniszterelnök, Denisz Shmihal találkozott az ENSZ és az USAid képviselőivel, hogy megvitassák, hogyan vészeli át Ukrajna az előrejelzések szerint hosszúnak és nehéznek ígérkező telet. Már ezen a héten az ország nagy részén áramkimaradások voltak, miután az orosz erők rakétacsapásokkal támadták a kritikus infrastruktúrát. A tisztviselők arra számítanak, hogy a helyzet csak rosszabb lesz.
     
  • A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség egyelőre nem találta nyomát úgynevezett piszkos bomba készítésének Ukrajnában, ezt három helyszínen elvégzett ellenőrzés is igazolta. Orosz vezetők az elmúlt napokban sorozatosan arra figyelmezettek, hogy Ukrajna úgynevezett piszkos bombával készül támadást elkövetni, vagyis olyan robbanószerkezettel, amely hagyományos töltetet tartalmaz, de radioaktív szennyezőanyagot szór szét. Kijev tagadta e vádakat és egy NAÜ tényfeltáró missziót sürgetett.
     
  • Andrej Kelin, az Egyesült Királyság orosz nagykövete arra figyelmeztetett, hogy a szigetország „túl mélyen” benne van az ukrajnai háborúban, és azt állította, hogy bizonyítéka van arra, hogy az Egyesült Királyság különleges erői részt vettek az orosz fekete-tengeri flotta elleni ukrán dróntámadásban. Amikor arra kérték, hogy mutassa meg ezt a bizonyítékot, Kelin azt mondta, hogy átadta azt a brit nagykövetnek, és hogy hamarosan nyilvánosságra kerül.
     
  • A történelmileg semleges Svájc másodjára is megtiltotta Németországnak, hogy svájci gyártmányú légvédelmi lőszert adjon tovább Ukrajnának.
     
  • A bolgár parlament csütörtökön megszavazta az Ukrajnának szánt fegyverszállításokat. A parlament, amelyben az október 2-án tartott előrehozott választások nyomán még nem sikerült kormánytöbbséget alakítani, megbízta az államfő által beiktatott ügyvivő kormányt, hogy négy héten belül dolgozzon ki konkrét javaslatot arra, hogy Bulgária milyen fegyverekkel láthatja el Ukrajnát.

(The Guardian, MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!