A leggazdagabb magyarok gyárait menti meg az Orbán-kormány a tavaly ősszel bejelentett Gyármentő Programmal - derül ki a Külgazdasági és Külügyminisztérium szerdai oklevélátadó ünnepségén készült felvételből. Az eseményen Szijjártó Péter miniszter elmondta: eddig 25 cég kapta meg a támogatási oklevelet, összesen 27,5 milliárd forint értékben az energiahatékonyságot növelő beruházásokhoz. Tehát átlagban közel egymilliárd forintot kaptak a nyertes cégek. A hivatalos közleményből nem derült ki, hogy pontosan kinek a gyárait menti meg az Orbán-kormány, de a felvételen elhangzik a győztes cégek neve.
Az érintett vállalkozások tavalyi beszámolóit átnézve azonban nem egyértelmű, hogy mitől kellett ezeket a gyárakat megmenteni, hiszen nem egy közülük rekord évet zárt 2022-ben, tulajdonosaik pedig állandó szereplői a 100 leggazdagabb magyar listájának. Például támogatást kapott a Jász-Plasztik Kft. Többségi tulajdonosa Kasza Lajos, a Forbes gazdaglistáján a 13. helyen szerepelt 135,8 milliárd forint becsült vagyonnal.
Az alapításától kezdve családi tulajdonban lévő, hírnevét műanyag-feldolgozó tevékenységével megalapozó vállalkozás nemcsak saját termékek gyártójaként, hanem multinacionális cégek megbecsült beszállítójaként is ismert
- szól a cég bemutatkozása. A Jász-Plasztik 2022-ben remek évet zárt: a 117,4 milliárd forintos rekord árbevételből 4,9 milliárd forintos profit jött össze. A saját tőkéje pedig 125 milliárd forint. Ennek ellenére pályázott az állami támogatásra, az Orbán-kormány pedig úgy ítélte meg, hogy a cégnek szüksége van a közpénzes segítségre.
Szintén a Gyármentő Program nyertese a Béres Gyógyszergyár Zrt. A céget nem nagyon kell bemutatni, hiszen az egyik legismertebb és legtiszteltebb márkanév Magyarországon. Beszámolójuk alapján rajtuk sincs sok menteni való, hiszen 2022-ben 19,1 milliárd forintos forgalom mellett 1,1 milliárd forintos profittal zártak. A koronavírus-járvány idején pedig főleg nagyot kaszáltak, hiszen rekord mennyiségű Béres Cseppet adtak el, ez látszik is például a 2020-as számaikon: 20 milliárd forint felleti bevétel és 4,7 milliárd forintos nyereség. Béres József és családjának vagyonát 44 milliárd forintra becsülték, ezzel a 41. leggazdagabb magyar.
Harmadikként megemlítenénk még a nyertesek között a Dunakeszi Járműjavító Kft.-t. A kalandos történetű cég tavaly 30,8 milliárd forint bevételt ért el, a nyeresége pedig szerény 335 millió forint volt. Sokkal érdekesebb viszont a tulajdonosi háttér: többségi részesedése a Magyar Vagon Befektetési Vagyonkezelő Zrt.-nek van. Ennek rövid története pedig:
- a társaságot még 2019-ben alapította Szalay-Bobrovniczky Kristóf jelenlegi honvédelmi miniszter,
- tavaly májusi miniszteri kinevezését követően Szalay-Bobrovniczky kiszállt az üzeltből, helyét a Hernádi Zsolt, MOL-vezérhez közeli Solva II. Magántőkealap vette át.
Hernádi Zsolt a Forbes legfrissebb milliárdoslistája szerint a 39. leggazdagabb magyar, 44,6 milliárd forintos becsült vagyonnal.
A nyertesek között van a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. is. A céggel kapcsolatban a Világgazdaság írta meg tavaly októberben, hogy a magyar porcelánipar is megérzi az energia drágulását, de a kereslet is egyre nagyobb.
A Herendi Porcelánmanufaktúra 17 éve tartó nyereséges működése, a világ mintegy hatvan országára kiterjedő exportpiaca és a munkavállalói létszáma alapján ma a porcelánmanufaktúrák között világelső
– nyilatkozta Simon Attila vezérigazgató a VG-nek, hangsúlyozva, hogy 2022-ben is nyereséges működést várnak. Így is lett: a 6,9 milliárd forintos forgalom rekord, az 1,2 milliárd forintos profit szintén. A cégben eleve 25 százalékos az állami tulajdon, tehát pályázat nélkül is bármikor adhat tőkét a társaságnak. Szintén saját, vagyis állami cégként nyert az Alföldi Nyomda Zrt., amely az ingyen tankönyveket gyártja. A céget 2020-ban vásárolta meg magyar állam tulajdonában lévő Könyvtárellátó Nonprofit Kft. (KELLO) 4,5 milliárd forintért. Stabilan nyereséges cégről van szó, pédául a saját tőkéje 4 milliárd forint, forgalma 12,3 milliárd forint.
Veszteséges nyertest is találtunk, ahol tényleg jól jöhet az állami mankó. A sokszoros milliárdos Garancsi István tulajdonában lévő Market Építő gyakorlatilag a fél országot építi, 25 milliárd forint volt a nyeresége 2022-ben, de az egyik leánycége, a Prebeton Zrt. viszont sajnos stabilan veszteséges: tavaly hiába volt 10 milliárd forint feletti bevétel, ebből csak 1,2 milliárd forintos mínusz jött össze. A támogatás tehát itt célba talált.