6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csak egyszeri csökkenésnek bizonyult az Mfor Nyugdíjas Árkosár-felmérés értékének szeptemberre mért esése, októberre ismét jelentős drágulással kell szembenézniük idős honfitársainknak a hipermarketek kasszáinál. Az élelmiszerek árának emelkedése egyéves és négyéves összevetésben is meghaladja a nyugdíjemelkedés mértékét még a tizenharmadik juttatás hozzászámításával együtt is.

Minden idők hatodik legmagasabb értékét, 29 364 forintos összeget mértünk az Mfor Nyugdíjas Árkosár-felmérésben 2024. október elején. Ennél drágábban csak a vágtató inflációs hullám csúcsán, 2022. november és 2023. március között tudtak bevásárolni a számukra legfontosabb élelmiszerekből idős honfitársaink.

Enyhe csökkenés után ismét egekben az élelmiszerárak, és ezt a nyugdíjasok is nagyon megérzik
Enyhe csökkenés után ismét egekben az élelmiszerárak, és ezt a nyugdíjasok is nagyon megérzik
Fotó: Depositphotos


A mostani, 29 364 forintos árkosárérték 1377 forinttal, 4,9 százalékkal haladja meg a szeptemberi értéket, mely meglepetésre augusztushoz képest egy egyszeri, havi szinten 3,8 százalékos csökkenést mutatott. Előtte májustól kezdve az élelmiszerárakban hónapról hónapra erőteljes drágulást mértünk, a szeptemberi, ezek szerint kivételes csökkenéstől eltekintve azóta 9,4 százalékkal, a két hónappal ezelőtti mérés óta pedig 1 százalékkal lettek drágábbak a hipermarketláncokban kapható ételek-italok. Úgy tűnik, az árkosárérték végleg áttöri a tavaly szeptembertől idén júniusig tartott 27-28 ezer forintos sáv felső szélét.

Az egy hónap alatt mért, az előző hónaphoz képest nagy áremelkedés egyben azt is jelenti, hogy megugrott az éves áremelkedést reprezentáló Mfor Nyugdíjas Árkosár-index. Ennek mértéke októberben 6,3 százalékra emelkedett.

Ennél magasabb mértéket utoljára a tavaly szeptemberi áresést megelőző hónapban, 2023 augusztusában mértünk, akkor az éves drágulás 11 százalékot tett ki.

Mivel egy évvel ezelőtt nagyjából a már említett 27-28 ezer forintos sávban stabilizálódott az Mfor Nyugdíjas Árkosár-felmérés értéke, a következő hónapokra azt várjuk, enyhe emelkedő árkosárérték mellett az Mfor Nyugdíjas Árkosár-index egy 4-9 százalék közötti sávban fog mozogni.

A szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk oldalán ide kattintva olvasható a teljes fogyasztói kosárra vonatkozó Privátbankár Árkosár-felmérés. >>>>

Módszertan

Az ugyancsak a Klasszis Média által megjelentetett laptársunk, a Privátbankár immár 17 éve elvégzett Árkosár-felmérésére támaszkodva állítottuk össze az Mfor Nyugdíjas Árkosarát, mely azt hivatott bemutatni, hogy mennyibe kerül egy nyugdíjas havi bevásárlása. Egy aktív, valamint egy nyugdíjaskorú fogyasztói kosara ugyanis eltér egymástól, bizonyos termékeket nagyobb, míg másokat egyáltalán nem, vagy kisebb mennyiségben vásárolnak idős honfitársaink.

 

A termékek meghatározásához a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) életszínvonal statisztikáját hívtuk segítségül, mely egyik táblája mennyiségek szerint tartalmazza, hogy miből mennyit vásárol egy nyugdíjas háztartás egy évben, ezt pedig elosztottuk a hónapok számával. Ez alapján állítottuk össze a 21 termékből álló nyugdíjas kosarunkat, melyben a legnagyobb mennyiségben vásárolt alapvető élelmiszerek szerepelnek. Ehhez súlyozva társítottuk a három nagy hipermarket árait laptársunk adatbázisából. Így nemcsak arra kapunk választ, hogy idős honfitársaink melyik hipermarketben mennyiért tudják beszerezni az élelmiszereket, de ennek átlagát véve az is kiderül, mennyit kell fizetniük egy havi nagybevásárlásért.

 

Egyben felhívjuk a figyelmet, hogy az Mfor Nyugdíjas Árkosár-felmérés csak a hipermarketláncokban megvásárolható élelmiszertermékek árát vizsgálja, azaz nem alkalmas általánosságban a nyugdíjak reálértékének megállapítására.

 

Nyugdíjas Árkosarunkat egészen 2020 januárjáig visszamenőlegesen is kiszámoltuk, ez lehetőséget ad arra, hogy egy, a mindennapokban érzékelhető árindexet számoljunk.

Plusz 70 százalék

Mint minden hónapban, most is megvizsgáljuk, egytől négy évig terjedő időskálán hogyan viszonyul egymáshoz a nyugdíjasok által jellemzően vásárolt élelmiszerkosár árának emelkedése és a nyugdíjemelés mértéke.

Egy év alatt a nyugdíjak 9,3 százalékkal emelkedtek (a tavaly novemberi nyugdíjkorrekció és a januári emelés együttes hatása), ezzel szemben az élelmiszerekért 6,3 százalékkal kell többet fizetni, mint tavaly ilyenkor.

Huszonnégy hónap alatt úgy alakult, hogy az élelmiszerekért 5,9 százalékkal kell mélyebben a zsebbe nyúlni, a nyugdíjak pedig 31,3 százalékkal lettek magasabbak. Ez mindjárt kellemesebben hangzik, ugye?

Csakhogy ha három évet vizsgálunk, azt tapasztaljuk, hogy nyugdíjként 54,1 százalékkal többet visz ki a pénzespostás. Ám amennyiben nem vesszük figyelembe a rendszeresen hatalmas kormányzati kegyként aposztrofált tizenharmadik havi juttatást, akkor az emelés mértéke csak 45 százalék. Ezzel szemben ez idő alatt az élelmiszerek ára 47 százalékkal lett magasabb.

A feketeleves viszont most következik. Négyéves időtávot nézve a nyugdíjak összege 63,9 százalékkal nőtt, a tizenharmadik juttatás figyelmen kívül hagyásával pedig 51,1 százalékkal. Ám a három nagy hipermarketláncban megvásárolt élelmiszerekért ennél jóval nagyobb mértékben, 70,2 százalékkal kell többet fizetni, mint 2020 októberében.

Négy év alatt élemiszerek ára 70 százalékkal nőtt, míg a nyugdíjak összege 64 százalékkal emelkedett
Négy év alatt élemiszerek ára 70 százalékkal nőtt, míg a nyugdíjak összege 64 százalékkal emelkedett
Fotó: MTI

A krumpli – pedig nincs is választás

Az elmúlt egy hónapban – a meglepően magas áremelkedés következtében – mindössze három termék esetében számolhatunk be jelentős, azaz 10 százalékot meghaladó árcsökkenésről. Bár nincs választás, a burgonyáért 26,6 százalékkal kevesebbet kell fizetni, mint szeptember elején. Emellett az alma ára csökkent még 10,8, illetve a margariné 10,5 százalékos mértékben.

Velük szemben hét termék árcéduláján találtunk a múlt havinál legalább 10 százalékkal magasabb árat. A legnagyobb mértékben a sajt drágult, e népszerű tejtermékért 51,7 százalékkal kell többet fizetni, mint egy hónapja. A banán ára 43,6, a tejé pedig 33,1 százalékkal emelkedett. A tojásért 18,9, az ásványvízért pedig 14 százalékkal kell mélyebben zsebbe nyúlni. 11,2 százalékkal drágult a kenyér, szinte pontosan ugyanilyen mértékben, 11,1 százalékkal a tejföl.

Éves összevetésben 10 százaléknál nagyobb áremelkedés öt élelmiszernél volt. A kétes dicsőséglista élén továbbra is a narancslé áll 68,7 százalékos drágulással, eme üdítőital ára idén februárra ugrott meg. A lisztért a tavaly októberinél 55,8, a tejért pedig 36,1 százalékkal kell többet fizetni. 28,3 százalékkal emelkedett a sajt ára, míg az ásványvízért 18,1 százalékkal kérnek többet a kasszáknál.

A legalább 10 százalékkal olcsóbbá vált termékek listája jóval rövidebb, ide ebben a hónapban hárman fértek be. 17,5 százalékkal kerül kevesebbe a joghurt, 16,5 százalékkal a margarin. Rajtuk kívül nemcsak a havi, hanem az éves szinten is olcsóbbá vált krumpli tartozik ide, a tavaly októberinél 10,8 százalékkal kevesebbet kell érte fizetni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!