5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Orbán Győző cége is megfelel a törvényi kritériumoknak, és drágán is adta a termékeit, ezért ha nem viszi lejjebb az árait, akkor különadót fizethet.

Orbán Viktor a saját apja cégét is különadóval sújthatja, ugyanis az Orbán Győző többségi tulajdonában lévő DOLOMIT Kőbányászati Kft. minden törvényi kritériumnak megfelel. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a szerdai Kormányinfón közölte, hogy az építőanyagárak drasztikus megemelkedése elleni fellépés keretében egyes anyagok (kőfejtés, gipsz-, kréta-, mész-, gipszkitermelés) bányászata esetében kiegészítő bányajáradékot vezetnek be.

Orbán Győző és fia Fotó: MTI
Orbán Győző és fia Fotó: MTI

Kiegészítő bányajáradékot annak kell fizetnie, aki főtevékenységként 

  • kőfejtéssel, gipsz, kréta bányászatával (TEÁOR 0811)
  • kavics-, homok-, agyagbányászattal (TEÁOR 0812)
  • cementgyártással (TEÁOR 2351)
  • mész-, gipszgyártással (TEÁOR 2352) foglalkozik

és a 2019. évi nettó árbevétele – ide nem értve a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerinti kapcsolt vállalkozást – elérte vagy meghaladta a 3 milliárd forintot.

Nos, a DOLOMIT főtevékenysége a kőfejtés, gipsz, kréta bányászata, a cég 2019-es árbevétele pedig 4 milliárd forint volt (az adózott eredmény pedig 1,8 milliárd forint), így Orbán Győző cége is kiegészítő bányajáradékot fizethet a jövőben, ha nem viszi lejjebb az árait.

A bányajáradék megfizetésére kötelezetteknek az általuk kitermelt vagy feldolgozott, építési alapanyagként szolgáló 

  • osztályozott homok 700 forint/tonna,
  • osztályozott kavics 900 forint/tonna,
  • osztályozott homokos kavics 700 forint/tonna,
  • természetes homokos kavics 700 forint/tonna,
  • cement 20 000 forint/tonna

– általános forgalmi adó nélkül számított – áron felüli értékesítése esetén a tényleges árbevétel, az értékesített mennyiség és az e bekezdésben meghatározott ár alapján megállapított árbevétel különbségének 90 százalékát kiegészítő bányajáradékként kell leszurkolniuk. A kiegészítő bányajáradékot forintban, havonta kell teljesíteni, s a befolyó összegeket a közegészségügyi célú állami magasépítési beruházások finanszírozására kell fordítani. Ilyen projekt például a szuperkórház is, amelynek alapkövét a jövő évi választások előtt letehetik.

A kormányrendelet azt is előírja, hogy az említett termékek értékesítése során, amennyiben az értékesítő nem kötelezett kiegészítő bányajáradék fizetésére, a forint/tonna értékek figyelembevételével tisztességes haszonkulcs kialakítására kell törekednie. Hogy ez a tisztességes haszonkulcs mit jelent, arról nem szól a jogszabály.

Azt nem tudni, hogy Orbán Győző cége pontosan mennyi különadót fizethet majd, de az biztos, hogy eddig jóval a meghatározott hatósági ár felett adta el az építőanyagot. Számításaink szerint 2019-ben 36 százalékos vot a forgalomarányos adózott eredménye, tavaly pedig 32 százalékos, tehát jelentős extra profittal dolgozott. A Direkt36 is megírta, hogy Orbán Viktor édesapjának bányacége, a Dolomit Kft. lényegesen drágábban – esetenként 60-70-százalékkal magasabb áron – árulja a termékeit, mint a főbb versenytársai. A cég beszámolója szerint az összes bevétel minden ezer forintjára 2019-ben 440 forint, 2020-ban pedig 323 forint adózott eredmény jutott.

A másik beígért kormányzati lépés, az egyes termékek esetében tervezett exportkorlátozás (vélhetően az épületfáról, a vasról és az acélról van szó, de mások is lehetnek még) nem érinti Orbán Győző cégeit, mert sem a Dolomitnak, sem a Gánt Kő Kft.-nek nem volt exportértékesítése 2019-ben és 2020-ban.

Multik is bajban

A különadó különösen érintheti a váci Duna-Dráva Cement Kft.-t, amely 2019-ben 58,7 milliárd forintos árbevételt ért el. Jelenleg két hazai cementgyárban állít elő cementet, Dél-Dunántúlon Beremenden, és Pest megyében Vácott. A cég két németországi székhelyű építőanyag-ipari társaság, a HeidelbergCement AG és a SCHWENK Zement KG 50-50 százalékos tulajdonában van.

Szintén számolgathat a királyegyházi LAFARGE Cement Magyarország Gyártó és Kereskedelmi Kft., amely 2019-ben 25,5 milliárd forintos forgalom mellett 3,2 milliárd forint profittal zárt. A LAFARGE Cement a LafergeHolcim csoport magyarországi leányvállalata. A francia Lafarge és a svájci Holcim még 2015-ben egyesült, saját bevallásuk szerint világvezetők az építőanyag-gyártásban.

Mi az a bányajáradék?

Bányajáradékot természetesen eddig is kellett fizetni, például 2018-ban több mint 40 milliárd forint bányajáradékot fizetett be az államkasszába a Magyarországon működő 665 bányavállalkozó, 2019-ben pedig 45 milliárd forintot. Tavaly viszont már csak 30,7 milliárd forint folyt be a költségvetésbe. A 2021-es költségvetési tervekben pedig 44 milliárd forinttal számol a kormány.

A bányászati törvény szerint az ásványi nyersanyagok és a geotermikus energia természetes előfordulási helyükön állami tulajdonban vannak, de a kitermelt ásványi nyersanyag a kitermeléssel, az energetikai célra kinyert geotermikus energia a hasznosítással a bányavállalkozó tulajdonába megy át. A kitermelt ásványi nyersanyag és geotermikus energia után az államot részesedés, bányajáradék illeti meg. A bányajáradék bevételek mintegy 90 százaléka a szénhidrogén kitermelés után realizálódik, így a legnagyobb hazai befizető a Mol. A járadékot az adott nyersanyag fajlagos értéke alapján számítják ki, építőipari nyersanyag után 5 százalék a bányajáradék mértéke. Tehát a költségvetési bevétel nagyban függ a szénhidrogének nemzetközi piaci árának alakulásától.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!