3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ezermilliárd eurós helyreállítási alapot hozna létre az EU, és fokozatosan lazítana a koronavírus okozta rendkívüli intézkedéseken. Olaszországban negyedik napja csökken az aktív fertőzöttek száma. Stockholmban 75-ször több fertőzött lehet az eddig ismertnél, a város elérheti a nyájvédettséget. Nemzetközi összefoglalónk következik.

Óriási gazdasági mentőcsomagról állapodtak meg tegnap az uniós tagállamok vezetői a koronavírus elleni küzdelem okozta gazdasági károk enyhítésére. Az Európai Tanács ülését ezúttal videókonferencia keretében tartották meg.

Ezermilliárd euró

A BBC szerint az alapot a hétéves költségvetéssel összhangban fogják felállítani. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint egybillió (ezermilliárd) euró befektetést mobilizálnak majd.

Von der Leyen szerint a célok elérése érdekében "fokozni kell a tűzerőt", hogy az unió képes legyen a beruházásokhoz szükséges pénzösszeg előteremtésére. Az Európai Bizottság ezért a tagállami költségvetési befizetések növelését fogja javasolni.

Jelenlegi becslések alapján a bruttó nemzeti jövedelem mintegy 1,2 százalékos befizetése helyett a saját források felső korlátját körülbelül 2 százalékra kell emelni két vagy három éven keresztül - írja az MTI.  

A tagállami vezetők megerősítették azt is, hogy

a jelenlegi csatornákon keresztül 540 milliárd euróval támogatja az EU a tagállamokat június elsejétől.

Ez a mentőterv egy 240 milliárd euróig terjedő elővigyázatossági hitelkeretre, egy 100 milliárd eurós munkahelymegőrző programra, valamint az Európai Beruházási Bank 200 milliárd euróig igénybe vehető garanciaalapjára épül, amely a vállalatok likviditástámogatását szolgálja - közölte Charles Michel, az Európai Tanács elnöke.

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke sajtótájékoztatón Brüsszelben 2020. április 23-án. (Fotó: Európai Tanács)
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke sajtótájékoztatón Brüsszelben 2020. április 23-án. (Fotó: Európai Tanács)

A tagállami vezetők egyetértettek abban, hogy a koronavírus-járvány miatt bevezetett

rendkívüli intézkedések fokozatos és összehangolt feloldására van szükség,

különös figyelemmel a közelgő nyári szünetre és üdülési szezonra.

Ami az aktuális számokat illeti, az amerikai Johns Hopkins kórház adatai szerint világszerte 2,7 millió fertőzöttről tudnak. A koronavírussal összefüggésben eddig 191 ezren vesztették életüket, 743 ezren meggyógyultak.

Javuló helyzet

Olaszországban 190 ezer fertőzöttet és 25,5 ezer áldozatot jegyeztek fel eddig. Spanyolországban az áldozatok száma meghaladja a 22 ezret, a fertőzöttek hivatalos száma pedig 213 ezer fölé nőtt.

Ugyanakkor a járvány mindkét országban lassul:

Olaszországban például negyedik napja csökken az aktív fertőzöttek száma.  

Az egyetlen különutas válságkezelést folytató nyugati államban, Svédországban mintegy 2000 áldozatot jegyeztek fel eddig.

A svéd Közegészségügyi Hatóság tegnap jelentette be, hogy május elsejére

a Stockholmban élők negyede el fogja kapni a koronavírust, a fertőzöttek valós száma pedig 75-szöröse lehet a diagnosztizált esetek számának.

Várakozások szerint túlnyomó többségük enyhe tünetekkel átvészeli a vírust, így Stockholm májusra elérheti a nyájvédettséget.

További részletek a Privátbankár.hu cikkében

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!