Az idei első három negyedévben 5744 eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le Magyarországon, ez összesen 12 572 közbeszerzési szerződés megkötését jelentette; az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos szerződések aránya az uniós és a nemzeti eljárásrendben is folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi – jelentette a Közbeszerzési Hatóság.
A közlemény szerint a közbeszerzések összértéke 46 százalékkal emelkedett a tavalyi azonos időszakhoz képest, összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki, de a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad.
A hatóság szerződés-ellenőrzési tevékenységének eredményeként idén szeptember végéig a terven felüli ellenőrzések száma jelentősen, 38 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, emellett az ajánlatkérők által bejelentett szerződésszegések, és a szerződés-ellenőrzési eljárás lefolytatását nem igénylő, közérdekű bejelentés alapján indított vizsgálatok száma is emelkedett.
Szintén jelentősen nőtt a Közbeszerzési Döntőbizottság által elrendelt jogorvoslatok száma és a kiszabott bírságok összege az elmúlt évek azonos időszakához képest; az előbbi 50 százalékkal, az utóbbi pedig majdnem 70 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakára vonatkozó adatokat. Ezek a számok már most felülmúlják a teljes 2023-as év értékeit – jelezték.
A közbeszerzések 47 százaléka árubeszerzésre irányult az idei első három negyedévben, a szolgáltatásmegrendelések aránya 28,3, míg az építési beruházásoké 24,7 százalékot tett ki a szerződések darabszámát tekintve. Az építési beruházások értéke érte el a legmagasabb szintet, összesen 1073 milliárd forinttal, ezt szorosan követték a szolgáltatásmegrendelések, amelyek értéke 1038 milliárd forint volt. Az árubeszerzésekhez kapcsolódott a legtöbb közbeszerzési szerződés megkötése, de az értéket tekintve alulmaradtak, 715 milliárd forintot tettek ki.
A vizsgált időszakban 9814 szerződés kapcsán összesen 1186,6 milliárd forint értékben hirdettek ki kis- és közepes vállalkozást (kkv) nyertesként a hazai közbeszerzési eljárásokban. Minden 100 közbeszerzési szerződésből 78-hoz kapcsolódott nyertes kkv, és minden közbeszerzésben elköltött 100 forintból 42 forintot ők vittek. A nyertes kkv-t tartalmazó közbeszerzési szerződések száma 6,8, összértéke pedig 4,8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest – tájékoztatott a Közbeszerzési Hatóság.(MTI)