5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A héten csak kis mértékben csökkent az üzemanyagok ára, miután megállt az olaj tőzsdei áresése is. Sőt, az alapanyag jegyzése pénteken megugrott, így az Mfor Üzemanyagár-figyelő várakozása szerint könnyen lehet, hogy hamarosan a finomított termékek, vagyis az üzemanyagok ára is emelkedik.

Egy hete az jósoltuk, hogy az alacsony olajárak miatt folytatódhat a benzin és a gázolaj árának tempós csökkenése. Ez viszont nem következett be, hiszen a mögöttünk hagyott hét közepén csak egy minimális, 2 forintos vágásra került sor. Ennek hátterében elsősorban az áll, hogy az olaj tőzsdei jegyzése megfordult és nagyobb mértékben emelkedett a nemzetközi piacokon. Szerencsére az árak szempontjából másik fontos tényező, a devizajegyzések nem alakultak rosszul, hiszen a dollárral szemben továbbra is igen stabil maradt a forint.

Ha európai kitekintésben vizsgáljuk a hazai árakat, akkor azt láthatjuk az uniós Weekly Oil Bulletin friss adatai alapján, hogy az áresés általános volt a közösség országaiban. Ugyanakkor az európai átlaghoz képest a benzin ellenérékei a relatív ármozgást tekintve Magyarországon az átlagnál nagyobb mértékben csökkentek. Ezúttal csak hét olyan ország volt a listán, ahol a hazainál alacsonyabb árakat jegyezhettünk fel, miközben korábban tíz körül volt ez a szám.

Mindez azt jelentette, hogy a régiós rangsorban is az olcsóbbak közé kerültek a magyarországi árak, hiszen a friss adatok szerint négy olyan ország volt, ahol magasabb átlagárakat láthattunk.

A benzinhez képest még látványosabb volt a relatív változás a gázolajáraknál. A Weekly Oil Bulletin legutóbbi összegzése szerint ezúttal csak nyolc olyan uniós ország volt, ahol alacsonyabb átlagárakat mértek. Ez azért jelent kellemes meglepetést, mert a dízel esetén az árakat tekintve korábban rendre a középmezőnyben voltunk.

Talán nem meglepő, hogy miközben idén több alkalommal is előfordult, hogy csupán egy helyen volt a régióban magasabb ár, mint nálunk, most négy országnál is olcsóbban lehetett gázolajat tankolni.

Jön a fordulat?

Az autósok számára a következő napokban, hetekben az olaj ára lesz a leginkább meghatározó tényező. Várhatóan ugyanis sokkal inkább ez, mint a devizaárfolyamok mozgása alakíthatja az üzemanyagok kiskereskedelmi árát.

Meglehetősen ellentmondásos ugyanakkor a szakértők várakozása. A 63-65 dolláros sávból ugyanis felfele tört ki a jegyzés, és csütörtökön 68 dolláros szint körül kereskedtek az Európában irányadó olajfajtával, a Brenttel. A további áremelkedést váró szakértők szerint az utóbbi hetekben túladottá vált az olaj, így természetes volt a korrekció. Ráadásul a Donald Trump és Giorgia Meloni közötti tárgyalások azt sejtetik, hogy az Egyesült Államok visszafogottabb lehet a vámháborúban. Ha ez valóban így lesz, akkor a globális recesszió esélye csökken, vagyis az olaj iránti kereslet sem fog olyan mértékben visszaesni, mint ahogy azt az utóbbi hetekben várták.

Donald Trump továbbra is erősen hat az árakra
Donald Trump továbbra is erősen hat az árakra
Fotó: Depositphotos

A másik oldalon viszont továbbra is sokan vannak, akik szerint a mostani korrekció után folytatódhat az olaj áresése. Ők azzal érvelnek, hogy Trump lépései olyan bizonytalanságot okoztak, amely miatt világszerte kivárnak a vállalatok, ez pedig lassabb gazdasági növekedést, esetleg recessziót okoz, ez pedig alacsonyabb olajkereslettel jár. Az OPEC például a közelmúltban csökkentette a 2025-ös és 2026-os globális olajkereslet-növekedési előrejelzését napi 100 ezer hordóval, 1,3 millió hordóra. Ráadásul a kínálat bővítése várható, miután az OPEC+ egyes tagjai a korábbi kínálatcsökkentési vállalásukat nem folytatják, más – részben a kartellen kívüli – termelők pedig tovább növelik a kibocsátásukat.

Ezek alapján talán nem meglepő, hogy a friss előrejelzések szerint alacsony árak várhatóak idén, a Goldman Sachs szerint az olaj ára akár 40 dollár alá is csökkenhet, míg a Nemzetközi Energia Ügynökség (EIA) 2025-re átlagosan 68, 2026-ra pedig 61 dolláros Brent-árfolyamot prognosztizál.

A geopolitikai feszültségek kapcsán is eltérő vélemények vannak, hiszen van, aki szerint bizonytalanságot és emelkedő árakat okozhat akár az orosz-ukrán háború, akár az iráni helyzet. Mások szerint viszont a Közel-Keleten, az Izrael és Irán közötti feszültségek enyhülése csökkentette a globális olajellátási problémák kockázatát, ami hozzájárulhat az árak csökkenéséhez.

Amennyiben az ünnepek után sem látunk újabb áresést az olaj piacán, úgy az Mfor Üzemanyagár-figyelő várakozása szerint ez a hazai üzemanyagárak emelkedését idézi majd elő. Ebben az esetben nem lenne meglepő, ha 4-5 forintos növekedés jönne. Ha megfordul a trend, és ismét lejtőre kerül az olaj jegyzése, úgy a hazai kutaknál is új lendületet vehet az árak mérséklődése.

A grafikonok a cikkünk megjelenésekor aktuális adatokat mutatja, ezek azonban később frissülhetnek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!