4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az a háború, amit az egyik vezető kiskereskedelmi lánc ellen a nyílt színen (is) vív a kormány, nagyon rosszat tesz a külföldi megítélésünknek - a versenytörvény készülő módosítása pedig csak olaj a tűzre.

Komoly vitában áll a Spar kiskereskedelmi üzletlánc és a magyar kormány - sőt, egyes nyilatkozatok már talán túlmutatnak a vita keretein is. 

Hans Reisch, a Spar osztrák anyacégének vezetője pár napja adott nyilatkozataiban egyebek mellett beszélt arról, hogy a magyar kormány különadókkal és árbefagyasztással „zaklatja” a nagy élelmiszerláncokat. A cégcsoport egyrészt "feljelentést tett" az Európai Bizottságnál, másrészt átszervezték a Spar magyarországi működését, hogy így védjék meg a céget attól, amire szerintük a magyar kormány készül: a társaság tulajdonjogának megszerzésétől. Pénteken aztán az is kiderült, hogy a Spar még el is érhet valamit Brüsszelben: a panasz miatt megindult a vizsgálat Magyarország ellen.

Közben a kormány magas szinten üti verbálisan a társaságot, miniszterektől érkeznek a kemény üzenetek. Lázár János azt közölte: "Most, hogy az osztrák fűszeres-közértes, a Spar így viselkedett, felvetettem a kormányban, hogy ne tűrjük tovább a hazudozást, alaptalan állításokat tőlük, s inkább vegyük meg őket szőröstül-bőröstül". Nagy Márton pedig arról beszélt, hogy a vállalat kijelentései következményekkel fognak járni, és a társaság vezetőjét is berendelte magához. 

Szép ez a cég, ugye eladó...?
Szép ez a cég, ugye eladó...?
Fotó: Depositphotos

Sokan ennek a csatának az újabb fordulóját látják abban a hírben, hogy a kormány a versenytörvény módosítására készül. Szerepel ugyanis ebben egy olyan rész, miszerint kijelölnének "alapvető jelentőségű vállalkozásokat" - és az ilyen cégek tulajdonosait meghatározott esetekben, az ellátásbiztonság fenntartása érdekében a társaságban meglévő tulajdonrészük részben vagy egészben történő értékesítésére is kötelezheti majd az állam, ha a módosítást elfogadja az Országgyűlés.

Az ehhez hasonló intézkedések, amelyeket fenyegetésként értékelhetnek a külföldi cégek, finoman szólva sem tesznek jót a magyarországi üzleti környezet megítélésének. Laptársunk, a szintén a Klasszis lapcsaládhoz tartozó Privátbankár.hu külpolitikai szakírója, Káncz Csaba szombat reggeli Facebook-posztjában az SFR svájci közszolgálati rádió és tévé minapi cikkét idézi, amely szerint Orbán Viktor „magyarítani” akarja a gazdaságot, elüldözi a külföldi vállalatokat, és ez svájci cégeket is érint. Az alkalmazott módszerek miatt a svájci kormányzat is figyel; a gazdasági minisztérium az SFR kérdésére azt írta: „Az utóbbi években romlik a befektetési klíma Magyarországon. A magyar kormány részben diszkrimináló intézkedéseket vezetett be”. Káncz Csaba posztja szerint a kulisszák mögött még sokkal drasztikusabban fogalmaznak a svájci hatóságok: Magyarország nemzetközi normákat és megállapodásokat sért, és nem válaszol a levelekre, amelyekben Svájc tiltakozik ez ellen. 

"Csomó jól fizető munkahely szűnik meg ezzel vagy nem is jön létre, hogy a cégek annyira fenyegetve érzik magukat a harácsoló maffiaállamtól, hogy nem jönnek ide, vagy ha már itt vannak, amit csak lehet, eldugnak előle, és itt csak szkafanderben, vegyvédelmi ruhában folytatják a tevékenységet. Ez a tőketaszítás roppant károkat okoz, és a magyar tulajdonosok és leveszik ám az üzeneteket, amikor már a "versenyhivatal" is kvázi kisajátítási jogokat kap, bunkóként és zsarolási potenciálként lehet használni, amit csak lehet, eltüntetnek a szemük elől, kimenekítenek egy jogállamba, ahol a tulajdon biztonságban van. "

- ez pedig már a Vakmajom néven a Facebookon publikáló befektetési szakember véleménye az ügyről, amely a napokban jelent meg. Vakmajom azt írja bejegyzésében:

"A magyar polgároknak okoz jókora veszteséget, hogy olyan páriaállam létbe kormányozták és kormányozzák, ahol nem garantált a tulajdon biztonsága, nem véletlen a folyamatos lecsúszás minden listán."

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!