Komoly vitában áll a Spar kiskereskedelmi üzletlánc és a magyar kormány - sőt, egyes nyilatkozatok már talán túlmutatnak a vita keretein is.
Hans Reisch, a Spar osztrák anyacégének vezetője pár napja adott nyilatkozataiban egyebek mellett beszélt arról, hogy a magyar kormány különadókkal és árbefagyasztással „zaklatja” a nagy élelmiszerláncokat. A cégcsoport egyrészt "feljelentést tett" az Európai Bizottságnál, másrészt átszervezték a Spar magyarországi működését, hogy így védjék meg a céget attól, amire szerintük a magyar kormány készül: a társaság tulajdonjogának megszerzésétől. Pénteken aztán az is kiderült, hogy a Spar még el is érhet valamit Brüsszelben: a panasz miatt megindult a vizsgálat Magyarország ellen.
Közben a kormány magas szinten üti verbálisan a társaságot, miniszterektől érkeznek a kemény üzenetek. Lázár János azt közölte: "Most, hogy az osztrák fűszeres-közértes, a Spar így viselkedett, felvetettem a kormányban, hogy ne tűrjük tovább a hazudozást, alaptalan állításokat tőlük, s inkább vegyük meg őket szőröstül-bőröstül". Nagy Márton pedig arról beszélt, hogy a vállalat kijelentései következményekkel fognak járni, és a társaság vezetőjét is berendelte magához.
Sokan ennek a csatának az újabb fordulóját látják abban a hírben, hogy a kormány a versenytörvény módosítására készül. Szerepel ugyanis ebben egy olyan rész, miszerint kijelölnének "alapvető jelentőségű vállalkozásokat" - és az ilyen cégek tulajdonosait meghatározott esetekben, az ellátásbiztonság fenntartása érdekében a társaságban meglévő tulajdonrészük részben vagy egészben történő értékesítésére is kötelezheti majd az állam, ha a módosítást elfogadja az Országgyűlés.
Az ehhez hasonló intézkedések, amelyeket fenyegetésként értékelhetnek a külföldi cégek, finoman szólva sem tesznek jót a magyarországi üzleti környezet megítélésének. Laptársunk, a szintén a Klasszis lapcsaládhoz tartozó Privátbankár.hu külpolitikai szakírója, Káncz Csaba szombat reggeli Facebook-posztjában az SFR svájci közszolgálati rádió és tévé minapi cikkét idézi, amely szerint Orbán Viktor „magyarítani” akarja a gazdaságot, elüldözi a külföldi vállalatokat, és ez svájci cégeket is érint. Az alkalmazott módszerek miatt a svájci kormányzat is figyel; a gazdasági minisztérium az SFR kérdésére azt írta: „Az utóbbi években romlik a befektetési klíma Magyarországon. A magyar kormány részben diszkrimináló intézkedéseket vezetett be”. Káncz Csaba posztja szerint a kulisszák mögött még sokkal drasztikusabban fogalmaznak a svájci hatóságok: Magyarország nemzetközi normákat és megállapodásokat sért, és nem válaszol a levelekre, amelyekben Svájc tiltakozik ez ellen.
"Csomó jól fizető munkahely szűnik meg ezzel vagy nem is jön létre, hogy a cégek annyira fenyegetve érzik magukat a harácsoló maffiaállamtól, hogy nem jönnek ide, vagy ha már itt vannak, amit csak lehet, eldugnak előle, és itt csak szkafanderben, vegyvédelmi ruhában folytatják a tevékenységet. Ez a tőketaszítás roppant károkat okoz, és a magyar tulajdonosok és leveszik ám az üzeneteket, amikor már a "versenyhivatal" is kvázi kisajátítási jogokat kap, bunkóként és zsarolási potenciálként lehet használni, amit csak lehet, eltüntetnek a szemük elől, kimenekítenek egy jogállamba, ahol a tulajdon biztonságban van. "
- ez pedig már a Vakmajom néven a Facebookon publikáló befektetési szakember véleménye az ügyről, amely a napokban jelent meg. Vakmajom azt írja bejegyzésében:
"A magyar polgároknak okoz jókora veszteséget, hogy olyan páriaállam létbe kormányozták és kormányozzák, ahol nem garantált a tulajdon biztonsága, nem véletlen a folyamatos lecsúszás minden listán."