4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tudósok, civilek árulták el Budapesten.


Az északi, skandináv népekre mindig irigykedve tekintettek más nemzetek fiai. Valamilyen rejtélyes oknál fogva mind a gazdaságuk, mint a társadalmuk mintaértékűvé vált, de utánozni nem nagyon sikerült más államoknak. Mit tudnak ők, amit mi nem? Hétvégén, Budapesten egy konferencia keretében próbálták megtalálni a választ.

Az ENSZ megbízásából készített egy felmérést a Fenntartható Fejlődési Megoldások Hálózata nevű szervezet. A World Happiness Report 2012 óta készül el.

A legfrissebb felmérés 155 országot rangsorol az egy főre jutó GDP és a várható egészséges élettartam alapján. A kutatásban részt vevők egy tízes skálán értékelték, hogy mekkora támogatásra számíthatnak a társadalomtól, ha bajba kerülnének, mekkora szabadságot élveznek életük fontos döntéseiben, mennyire érzik korruptnak a társadalmat, amelyben élnek, és mennyire gondolják nagylelkűnek magukat.

Koppenhága, a kerékpárosok paradicsoma
Koppenhága, a kerékpárosok paradicsoma

Az eredmények azt mutatják, hogy az északi népek jóval kiegyensúlyozottabb, boldogabb életet élnek, mint az Egyenlítőhöz közelebb eső területeken működő társadalmak. A skandináv modell erős szociális hálón alapul, az oktatás modernizálásán, az egyéni autonómia tiszteletben tartásán, a vállalkozási szabadság kiteljesítésén.

Más társadalmakban is vannak kísérletek a boldogabb élet feltételeinek megteremtésére, de ezek a próbálkozások nem hoznak akkora sikert, mint amit Norvégiában, Svédországban, Finnországban vagy Dániában tapasztalni. Mi a titok? – kérdezi mindenki.

A válaszhoz közelebb kerültünk egy múlt hétvégi konferencián. A magyar-skandináv kapcsolatok ápolásán dolgozó Skandináv Ház Alapítvány öt előadót hívott meg, akiknek a segítségével jobban megértettük, miért működik az északon, ami nem tud olyan jól működni délebbre. A konferenciát a Think:Nordic, vagyis Gondolkodjunk úgy, mint az északiak címmel hirdették meg.

A telt házas rendezvényen – ahol megjelent a norvég, a svéd és a finn nagykövet is - öt előadó beszélt munkásságáról. Látszólag semmi nem kötötte össze a finn, az izlandi vagy éppen norvég vendégeket.

A géntudományban járatos izlandi kutató a genetikában rejlő orvostudományi lehetőségekről, ezzel összefüggésben pedig az etikai problémákról (mire használhatja fel, és mire nem a géntérképpel foglalkozó vállalkozás az alanyok adatait) tartott előadást. Egy másik előadó a koppenhágai kerékpáros mozgalom sikereiről beszélt. A dán főváros az egyik leginkább kerékpár-barát hely, s mozgalmukat minden párt támogatja.

Aztán szó esett még a vállalkozóbarát üzleti környezetről, a klímakutatásról, valamint a médiatér fejlődéséről. A norvég producer arról beszélt, hogy neki, mint közszolgálati televíziósnak az a feladata, hogy a norvég kultúrát, hagyományokat, természetet magas színvonalon mutassa be, mert a norvég emberek előfizetéseiből élnek.

A konferenciát szervező Varga Veronika szerint olyan területekről válogatták össze az előadókat, amikben vagy nagyon elöl járnak a skandinávok – mint például a start-up mozgalom, a városok élhetőbbé tétele vagy a fenntartható fejlődés – vagy maga a téma volt izgalmas, unikális – mint a slow tv vagy a genetika.

A „titkos vágyuk” pedig az volt, hogy átjöjjön az üzenet: a skandináv eredményesség és siker titka a társadalomban van. A nagyon erős, nagyon jól működő demokratikus berendezkedésben és a gondoskodó társadalomban. Fontos még a bizalom és a kompromisszumkészség. Ezek Varga Veronika szerint eminens módon lejöttek a konferencián.

Végül azt kérdeztük, nem egészen témába vágóan, hogy mit tudnak rólunk, magyarokról ott fenn északon. Inkább a politikai információk jutnak el hozzájuk, vagy a kulturális, turisztikai tudásuk mélyebb? Varga Veronika szerint főleg mint utazási célpont ismert Magyarország, azon belül is kiemelten Budapest. A vidéki Magyarországról viszont alig vannak ismereteik, még a Balatont ismerik a legtöbben. Tapasztalatai szerint a dánok általában rendszeres újságolvasók, követik a híreket, így értesülnek az európai, és ezen belül a magyar politikai történésekről.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!