Az FTC Kézilabdasport Kft. által kiírt pályázatra két ajánlat érkezett, és végül a TSO MEDICAL Hungary Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. kapta meg a közel 100 milliós, egész pontosan nettó 97 620 000 forintos megbízást a Közbeszerzési Értesítő szerint.
A nyertes cég ezt írja honlapján az érintett sportmonitoring rendszerről: „A legmodernebb bel- és kültéri teljesítménymonitoring rendszer, mely taktikai elemző rendszerként is működik. Egyedülálló rádiófrekvenciás technológiája garantálja a centiméter pontosságú adatokat. Az első olyan monitoring rendszer, mely intelligens labdával működik, így a labda pozíciója, sebessége is láthatóvá válik - akár valós időben”.
Tény és való, hogy a sportolók egyéni teljesítményének monitorozása az utóbbi évek egyik legnagyobb vívmánya a csapatsportokban.
A közbeszerzés indoklása is alátámasztja ezt, miszerint az FTC új alapokra akarja helyezni a női felnőtt kézilabdacsapat sportszakmai munkáját - azt követően, hogy a női kézilabda csapat korábbi vezetőedzője, Elek Gábor a 2022/2023-as idény befejezését követően, 15 év után más klub irányítását veszi át.
A dán szakember számos sikere után 2018-tól párhuzamosan betöltötte a svájci szövetségi kapitányi posztot is, a válogatottat 2022-ben története során először juttatta ki az Európa-bajnokságra, illetve ő felelt 2020 óta a svájci kézilabda akadémia munkájáért is. Ezekről mondott le a Fradi kedvéért.
Az új vezetőedző, Martin Fruelund Albertsen és stábja a 2023. júniusi kinevezése után a legfontosabb szakmai igényként fogalmazta meg egy olyan komplex, kézilabda specifikus beltéri teljesítménymonitoring és játékoskövető rendszer bevezetését, alkalmazását, amely taktikai elemző rendszerként is működik, használatával pedig jól rögzíthető és nyomon követhető a játékosokat érő külső és belső terhelés. Az már más kérdés, hogy mindez mennyit kóstál.
Hozzá kell tenni: a Ferencváros női kézilabda szakosztályát története során először vezeti majd külföldi szakember. Sportberkekben úgy vélik, a BL-döntővel zárult Elek-érát nem lesz könnyű felülmúlnia az új edzőnek, de nagy kihívásnak érzi, hiszen még az eddigi nyugodt, ám sikeres életét is feladta a Fradi kedvéért. Sőt, vele ellentétben eddig korábbi sportmúltja miatt minden edző kötődött a klubhoz, ezért plusz nyomás van a dán szakemberen, ezért az első döntései között lehetett a drága új teljesítménymonitoring rendszer beszerzése, amiben a Fradi partner volt:
Az FTC kézilabda teljesítménymonitoring rendszerének főbb elemei:
- min. 2 darab élő és webes adattovábbitást lehetővé tevő kontroller egység
- min. 20 darab beltéri pozícionálást lehetővé tevő installált belső antenna
- min. 3 darab hordozható szenzortartó tálca
- min. 60 darab jeladó eszköz
- min. 150 darab jeladó elhelyezésére alkalmas sportmellény
- min. 1 darab real time adatmegjelenítésre alkalmas tablet
- min. 1 darab, a rendszer stabil használatához szükséges szerver és minimum 2+2 darab csapat optimális monitorozására alkalmas szoftver
- min. 4 darab HD kamerával ellátott, integrálható edzés és meccs monitoring rendszer
Sokba kerül tehát az edzőváltás a Fradi női kézilabdacsapatánál. Nemcsak a minden bizonnyal magasabb fizetésért leszerződtetett dán vezető miatt, hanem az edzősége első negyedévében megvásárolt - egyébként lassan nélkülözhetetlen - mesterséges intelligencia-alapú teljesítményfigyelő eszköz beszerzése miatt is. Sőt, nem kizárt, hogy a komoly mérő berendezések megvásárlása Martin Fruelund Albertsen feltételei között szerepeltek.
Hogy viszonyítani tudjuk, mekkora kiadás ez az FTC Kézilabda Nonprofit Kft-nek, megnéztük a tavalyi beszámolójat. 2022-ben az elmúlt öt év legnagyobb árbevételét érték el a 906 millió forinttal, igaz, ez még mindig nem hozott nyereséget, csak 63 millió forint veszteséget.