Csütörtökön írtuk meg, hogy egy tavaly megjelent, de csak most a köztudatba robbant ausztrál kutatás fiatal felnőtteknél csontnyúlványok megjelenését észlelte a koponya hátsó részén. A szarvak kapcsán a tanulmány szerzői feltételezték, a testmódosulást az okozza, hogy a páciensek már kisgyerekkoruk óta folyamatosan előre lógatták a fejüket az okostelefonok kijelzőjének bámulása miatt, és a csontozat ezzel kompenzálta, hogy a fej súlya a gerincoszlop helyett már a nyaki izmokat és ízületeket terheli.
A tanulmány a hirtelen jött hírnévvel a szakma erős kritikáját is a nyakába kapta: röviden összefoglalva úgy reagált rá egy sor tudós és orvos, hogy valóban kialakulhatnak ilyen csontkinövések a koponya tövén, de nem az okostelefonozástól. A kritikusok fő problémái a kutatással: a vizsgálat nem új, hanem a múltban készült röntgenképekkel dolgozott, nem volt kontrollcsoportja, és nem tudja bizonyítani az okozatiságot. A vizsgált pácienseknek továbbá már alapból is volt elég nyakproblémája ahhoz, hogy elmenjen velük az orvoshoz röntgenképet csináltatni, így kijelenthető, hogy nem az átlagot képviselik. Nem tiszta tehát, mennyiben vonatkoztathatók a tanulmány eredményei a populáció fennmaradó részére.
A New York Times megkérdezett néhány szakmabeli tudóst, hogy mit gondol az ausztrál kutatásról. Evan Johnson, a New York-i Presbyterian Hospital gerincklinika fizikoterápiai vezetője szerint a fej hosszú ideig tartó előrelógatása elméletben valóban kiválthat csontkinövéseket a koponya hátsó részén. Mint mondja, ebben a helyzetben a fej fenn tartását segítő ín a koponyát húzza, "a csont pedig ehhez egy kisebb halom vagy nyúlvány képzésével alkalmazkodni fog."
Ennek azonban Johnson nem tulajdonítana nagy jelentőséget. A csontnyúlvány, szerinte, önmagában egy nagy "hát aztán?" - szerinte az a kis plusz csont a koponyában semmit sem jelent. Azt mondja, ennél sokkal inkább ad okot aggodalomra az, hogy a vizsgált páciensek egy részének abnormálisan görbe ívre állt be a nyaka. Ha ezt valóban a technológia okozza, akkor viszont már nem kis semmiség többé.
David Putrino, a Mount Sinai Health rehabilitációs innovációért felelős igazgatója úgy véli, a görbülő nyak és a csontkinövés közti kapcsolat valódinak tűnik. Azt mondja, a serdülők növésben lévő csontjai nagyobb valószínűséggel változtatják meg a formájukat vagy eresztenek kinövéseket egy megnövekedett erő hatására, mint a felnőttek csontjai - de nem hiszi, hogy eljutottunk volna arra a pontra, hogy ezért az okostelefonokat kéne okolni.
Dr. David J. Langer, a New York-i Lenox Hill Hospital idegsebészeti vezetője pedig egyenesen így szólt: "ennek én semmi értelmét nem látom." Mint mondta, rég köztudott, hogy csigolyaproblémákat okoz, ha valaki hosszú ideig néz lefelé, görbített nyakkal - a probléma például a sebészeket is sújtja.
„Sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy degeneratív gerincbetegségek alakulnak ki, vagy elmozdul egy csigolya a nyakban, mint az, hogy a csontnyúlvány nő ki a koponyából.” - mondta Langer. "Soha nem láttam még ilyesmit, pedig nagyon sok röntgent készítek. Utálok élből károgó lenni, de ez az egész egy kicsit túlzásnak tűnik", folytatta, majd hozzátette:
"Szarvak? Ugyan már."