3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Legalábbis egyelőre nem bizonyítható, hogy a kijelzőbámulás miatt folyamatosan előre lógatott fej és a koponya hátsó részén megjelenő csontnyúlvány között ennyire egyértelmű lenne a kapcsolat. Az ezt saccolgató kutatás kapcsán ugyanis több aggály is felmerült.

Csütörtökön írtuk meg, hogy egy tavaly megjelent, de csak most a köztudatba robbant ausztrál kutatás fiatal felnőtteknél csontnyúlványok megjelenését észlelte a koponya hátsó részén. A szarvak kapcsán a tanulmány szerzői feltételezték, a testmódosulást az okozza, hogy a páciensek már kisgyerekkoruk óta folyamatosan előre lógatták a fejüket az okostelefonok kijelzőjének bámulása miatt, és a csontozat ezzel kompenzálta, hogy a fej súlya a gerincoszlop helyett már a nyaki izmokat és ízületeket terheli.

A tanulmány a hirtelen jött hírnévvel a szakma erős kritikáját is a nyakába kapta: röviden összefoglalva úgy reagált rá egy sor tudós és orvos, hogy valóban kialakulhatnak ilyen csontkinövések a koponya tövén, de nem az okostelefonozástól. A kritikusok fő problémái a kutatással: a vizsgálat nem új, hanem a múltban készült röntgenképekkel dolgozott, nem volt kontrollcsoportja, és nem tudja bizonyítani az okozatiságot. A vizsgált pácienseknek továbbá már alapból is volt elég nyakproblémája ahhoz, hogy elmenjen velük az orvoshoz röntgenképet csináltatni, így kijelenthető, hogy nem az átlagot képviselik. Nem tiszta tehát, mennyiben vonatkoztathatók a tanulmány eredményei a populáció fennmaradó részére.

A New York Times megkérdezett néhány szakmabeli tudóst, hogy mit gondol az ausztrál kutatásról. Evan Johnson, a New York-i Presbyterian Hospital gerincklinika fizikoterápiai vezetője szerint a fej hosszú ideig tartó előrelógatása elméletben valóban kiválthat csontkinövéseket a koponya hátsó részén. Mint mondja, ebben a helyzetben a fej fenn tartását segítő ín a koponyát húzza, "a csont pedig ehhez egy kisebb halom vagy nyúlvány képzésével alkalmazkodni fog."

Ennek azonban Johnson nem tulajdonítana nagy jelentőséget. A csontnyúlvány, szerinte, önmagában egy nagy "hát aztán?" - szerinte az a kis plusz csont a koponyában semmit sem jelent. Azt mondja, ennél sokkal inkább ad okot aggodalomra az, hogy a vizsgált páciensek egy részének abnormálisan görbe ívre állt be a nyaka. Ha ezt valóban a technológia okozza, akkor viszont már nem kis semmiség többé. 

David Putrino, a Mount Sinai Health rehabilitációs innovációért felelős igazgatója úgy véli, a görbülő nyak és a csontkinövés közti kapcsolat valódinak tűnik. Azt mondja, a serdülők növésben lévő csontjai nagyobb valószínűséggel változtatják meg a formájukat vagy eresztenek kinövéseket egy megnövekedett erő hatására, mint a felnőttek csontjai - de nem hiszi, hogy eljutottunk volna arra a pontra, hogy ezért az okostelefonokat kéne okolni.

Jól látható a szarv a koponya hátsó részén. (Forrás: Nature)
Jól látható a szarv a koponya hátsó részén. (Forrás: Nature)

Dr. David J. Langer, a New York-i Lenox Hill Hospital idegsebészeti vezetője pedig egyenesen így szólt: "ennek én semmi értelmét nem látom." Mint mondta, rég köztudott, hogy csigolyaproblémákat okoz, ha valaki hosszú ideig néz lefelé, görbített nyakkal - a probléma például a sebészeket is sújtja.

„Sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy degeneratív gerincbetegségek alakulnak ki, vagy elmozdul egy csigolya a nyakban, mint az, hogy a csontnyúlvány nő ki a koponyából.” - mondta Langer. "Soha nem láttam még ilyesmit, pedig nagyon sok röntgent készítek. Utálok élből károgó lenni, de ez az egész egy kicsit túlzásnak tűnik", folytatta, majd hozzátette:

"Szarvak? Ugyan már."

(New York Times)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!