6p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Egyre több magyar rándul át bevásárolni a határ túloldalára az olcsóbb árak miatt. Ugyanakkor érdemes több dolgot figyelembe venni, ha tényleg spórolni szeretnénk.

Dinamikusan növekszik az a Facebook-csoport, ahol a tagok a szlovákiai bevásárlás élményeit és praktikáit osztják meg egymással. Persze mindez nem véletlen, számos termék ugyanis sokkal kedvezőbb áron vásárolható meg a Komáromban (Komárno), Párkányban vagy éppen Nagymegyerben található szupermarketekben. Vannak, akik, pedig a bevásárlást családi kirándulássá avanzsálják, ők gyakran Érsekújvárig is elutaznak.

A tapasztalt vásárlók egyik gyakori tanácsa az, hogy mielőtt útnak indul valaki, nézze meg az online is elérhető akciós újságokban, hogy milyen termékeket tud valóban alacsonyabb áron megvásárolni. A másik pedig, hogy érdemes a kiszemelt üzletlánc hűségprogramjához csatlakozni, amely szinte minden esetben online is megtehető, például egy applikáció letöltésével, hiszen ennek köszönhetően akár további kedvezmények érhetőek el.

Egyre több magyar vásárol Szlovákiában
Egyre több magyar vásárol Szlovákiában
Fotó: Depositphotos

A magyar adórendszer itt üt vissza

Orbán Viktor 2010-es hatalomra kerülésekor az adórendszer átalakítását fontosnak tartotta. Ennek szellemében ugyan a hazai adóék (az adóterhelés általános mértéke) nem lett érdemben alacsonyabb, mint a V4 országokban, ám máshol vannak a hangsúlyok. Magyarországon a személyi jövedelemadó mellett a társasági adó mértéke is viszonylag alacsony, ezt a költségvetés a fogyasztási adókkal (például az áfa) kompenzálja. A nagy probléma az, hogy az európai szinten legmagasabb mértékű áfát további különadókkal fejelték meg az elmúlt években, ezek pedig az üzletekben magasabb árakat eredményeztek. A 4 százalékos kiskereskedelmi adó is hozzájárult ahhoz, hogy 2023-ban Európában nálunk volt a legmagasabb az infláció mértéke.

Az eleve magas áfát megfejelő extraadó így együtt minden mástól függetlenül komoly, 11 százalékos árkülönbséget tud okozni nagyon sok terméknél, hiszen a magyar nettó árakra kvázi 31 százalék adó rakódik, míg Szlovákiában a 20 százalékos áfát nem terheli további tétel.

Érdemes figyelembe venni a pluszköltségeket

Mielőtt valaki vásárolni indul, érdemes figyelembe venni két pluszköltséget. Az egyik a saját időnk értéke. Lehet persze úgy tekinteni, hogy itt egy hétvégi kiruccanásról van szó, de ha nagyjából 10 ezer forint megtakarítást érünk el, miközben a bevásárlásra rámegy egy nap, akkor belátható, annyira nem jártunk jól. Általában egyetértés van arról, hogy 25 ezer forint megtakarítás alatt nem igazán érdemes elindulni.

A fórum tanúsága szerint a dohányosok eleve jobb helyzetből indulnak, többen ugyanis azzal számolnak, hogy egy karton cigaretta vásárlása (illetve az azon keletkezett nyereség) önmagában lefed minden költséget és ami ezen felül van, az tiszta nyereség.

Az eltöltött idő persze attól is függ, hogy a határtól milyen távolságra lakunk, hiszen minél többet kell autózni, annál több időnk megy el. Ráadásul ez még egy szempontból fontos, az utazásra költött benzin költségét is meghatározza, amit szintén érdemes a vásárlás során bekalkulálni. Az üzemanyagra fordított összeg ugyanis csökkenti a vásárláson elért nyereséget. A tankolásnál a hazai és a szlovákiai árak között nincs óriási differencia, a benzin a határ magyar oldalán olcsóbb, a gázolaj pedig a szomszédban. (A régiós üzemanyagárakat folyamatosan követheti az Mfor Üzemanyagár-figyelő sorozatában)

Az árfolyam kulcskérdés

A fenti tételek sem lényegtelenek, de igazából az adók mértéke mellett a devizaárfolyam lesz döntő faktor. Ha a forint nagyon gyenge, akkor kevés eurót kapunk érte, tehát drágább lesz számunkra forintban számolva a vásárlás. Ezzel szemben, ha egy euró ellenében kevesebb forintot kell fizetni, tehát erősödik a magyar fizetőeszköz, akkor jobban megérheti a bevásárlóturizmus.

Ha már árfolyam, akkor érdemes előzetesen tájékozódni, hogy kártyás fizetés esetén a bank milyen átváltási árfolyammal számol, hiszen ezen akár komolyabb veszteség is keletkezhet. Természetesen lehet váltani eurót és készpénzzel vásárolni, ám a középárfolyamhoz képest itt is lesz eltérés. Így kedvező banki kondíciók mellett nem feltétlen éri meg a készpénzes átváltás.

Azt láthatjuk, hogy kedden folytatódott a forint erősödése, így három hónapja nem látott szinten van az euróval szemben. A 386 körüli szint könnyen lehet, hogy további embereket ösztönöz arra, hogy a határon túlra menjenek a következő nagybevásárlás lebonyolításához.

A nagy kérdés persze az, hogy az árfolyam merre fog mozogni a következő időszakban? Az a tény, hogy az elmúlt hónapokban kialakult 390 és 400 forint közötti sávból kilépve az euró gyengülését láttuk, mindenképpen biztató. Ugyanakkor ebben szerepet játszik, hogy a dollár gyengült az elmúlt hetekben, a kötvényhozamok mind Európában, mind az USA-ban lefele tartottak, és közben a nemzetközi piacokon nőtt a kockázatvállalási kedv. Ráadásul ezt a pozitív hangulatot nem rontotta el sem a kormány és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közötti újabb csörteváltás, sem a magyar jegybank túl agresszív kamatvágása. Összességében tehát egy nagyon optimális helyzet alakult ki, ami több elemző szerint aligha lesz tartós. A nemzetközi piacokon az esetleg ismét növekvő infláció, és az ennek következtében magasan maradó dollárkamatok önmagukban bonyodalmat okozhatnak, emiatt ugyanis az MNB keze is meg lesz kötve. Ugyanakkor a magyar kormány gyorsabb gazdasági növekedést remél, amihez alacsonyabb kamatkörnyezet kellene, így ez komoly konfliktust jelenthet.

De közben a kormánynak az idén félretett egyensúlyi mutatókkal is törődni kellene, amire nem igazán van jelenleg politikai szándék. Félő ugyanakkor, hogy ha nem történik semmi, akkor a hitelminősítők bóvli kategóriába sorolják a magyar államadósságot, ami szinte biztosan a forint árfolyamát is megingathatja. A gazdasági és politikai realitásokat is figyelembe véve már az is kisebb meglepetés lenne, ha a forint a 380-ig tudna erősödni az euró ellenében. Így a mostani szintnél lényegesen erősebb forintra nem számíthatunk. Ha valaki szlovákiai nagybevásárlást tervez, akkor érdemes lehet most megvenni hozzá az eurót.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!