2p

A költségvetés rendben van, a családokat pedig mentesítették a devizahitekektől, nagy gondot így nem jelent a gyenge forint. 

Az idei költségvetés tervezése során a kormány 320,9 forintos euróval számolt még tavaly tavasszal, mára azonban a hazai fizetőeszköz történelmi mélypontra jutott, és volt, hogy 340 forintot kellett fizetni egy euróért. Az árfolyam több ponton is hatással lehet a büdzsére és a gazdaságra, ezért Szakács László, MSZP-s képviselő érdeklődött Varga Mihály pénzügyminiszternél, hogy vajon van-e elegendő tartalék a költségvetésben a forintárfolyam zuhanásának kompenzálására. 

A miniszter helyett a tárca államtitkára, Tállai András nyugtatta Szakács Lászlót, miután megfogalmazta az írásbeli válaszok mára szinte kötelező elemeként megjelenő fricskát:

Fotó: MTI
Fotó: MTI

"Az Önök felelőtlen gazdaságpolitikájának eredményeként 2010-re az államadósság 80 százalék fölé ugrott, holott 2001-ben még alig haladta meg az 50 százalékot".

Ezzel állította szembe a "polgári kormány válságkezelő és növekedést elősegítő gazdságpolitikájának" eredményeit, úgy mint a tavalyi 4,9 százalékos GDP-növekedést és a 66,4 százalékra mérséklődő államadósságot. 

Ami az MSZP-s képviselő konkrét kérdését illeti, Tállai leszögezte: a gyengébb forintárfolyam számos csatornán keresztül hat a gazdasági folyamatokra. Aggódásra azonban nincs ok, mivel a tárca modellszámításai alapján

"az ellenkező előjelű hatások összességében nagyjából kioltják egymást, így sem a növekedésben, sem a költségvetési egyenlegben nem kell jelentős elmozdulással számolni". 

A biztonságot növeli a költségvetési tartalék, mely idén a GDP 1 százalékának megfelelő összeg, 488 milliárd forint, aminél nagyobb tartalékra még nem volt példa. 

Végezetül felidézi: a családok számára korábban komoly veszteséget jelentő devizahiteleket forinthitellé alakították, így a családoknak már nem kell aggódniuk az árfolyamváltozások miatt. 

Tállai válasza azonban nem volt túlságosan részletes, hiszen az alábbi három kérdésnél mellőzte a válaszadást:

  1. Konzultált-e a Magyar Nemzeti Bank elnökével a költségvetés tervezésénél az árfolyam alakulásáról?
  2. Tervez-e egyeztetést a közeljövőben a jegybank elnökével a forint stabilitása érdekében?
  3. Helyesnek tartaná-e a jegybanki beavatkozást a forint zuhanórepülésének megállítására?

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!