László Zoltán, a Vasas Szakszervezet alelnöke a Népszava kérdésére azt nevezte a legnagyobb gondnak a külföldi munkavállalók magyarországi munkavállalása kapcsán, hogy itthon sok esetben 10-20 ezres közösségekbe, kisvárosokba érkeznek meg az indonéz vagy a Fülöp-szigeteki munkavállalók, ellentétben Nyugat-Európával, ahol százezres vagy milliós populációk fogadják őket. Hozzátette, ugyanakkor a külföldi munkavállalókkal szembeni társadalmi ellenérzések nagyrészt megszűnőben vannak, ami egyfelől jó jel, másfelől, amennyiben a jelenleginél is több, döntően Ázsiából érkező munkavállaló magyarországi foglalkoztatására készül az ország, ez alapkövetelmény.
Vitatható Orbán Viktor állítása
A szakszervezeti vezető szerint erősen vitatható az a miniszterelnöki állítás, ami szerint az országnak a közeljövőben 500 ezer külföldi munkavállalóra lenne szüksége. Ez a szám csak több éves ciklusra értelmezhető, amikor az ekkora nagyságrendű munkaerő „átforog” a magyar gazdaságon. Hozzátette, a becslések alapján mostani viszonyok mellett egyidejűleg legfeljebb 250 ezer harmadik országbeli foglalkoztatása kivitelezhető.
Könnyű felmondani a magyaroknak
A külföldiek itteni munkavállalásával kapcsolatos, a törvényekbe foglalt ígéreteket legfeljebb mesebeszédnek lehet nevezni – fogalmazott László Zoltán annak kapcsán, hogy a meghirdetett állások betöltésére elvileg a magyar munkavállaló élvez elsőbbséget.
A valóságban leginkább az történik, hogy a hazai és a harmadik országbeli foglalkoztatott együtt dolgozik ugyanannál a cégnél, és a létszámleépítésnél a magyar munkavállalóknak mondanak fel – vázolta a helyzetet. Hozzátette, ezt az is indokolja, hogy a hazai munkavállalótól a végkielégítés mellett is olcsóbb megszabadulni, mint a rendszerint kétéves munkaszerződéssel rendelkező harmadik országbelitől.
A magyar kölcsönzött munkaerőt ugyanis rendkívül könnyű leépíteni: amennyiben a kölcsönbe vevő visszamondja igényét, az olyan gazdasági ok, ami alapján a kölcsönbe adó minden további nélkül megszünteti a munkaviszonyt. A helyzetet tovább rontja, hogy megdöbbentően nagy itthon a kölcsönzött munkaerőként foglalkoztatottak száma, a Vasas Szakszervezet felmérése szerint a saját területén a foglalkoztatottak 30 százalékára teszi arányukat.