3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai üzemanyagárak meghatározásánál irányadó északi-tengeri Brent már az ötödik egymást követő kereskedési napon drágul a raktárkészletek csökkenésének és a kereslet élénkülésének hatására. 

Szerda reggel az augusztusi határidős jegyzésekben az északi-tengeri Brent hordónkénti ára 58 centes, 0,78 százalékos pluszban, 74,57 dolláron állt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében, míg a New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta hordónként 72,66 dollárba került júliusi szállításra, 54 centtel, 0,75 százalékkal nőtt az ár.

A Brent eddigi napi maximumán 74,72 dolláron forgott, ami 2019 áprilisa óta a legerősebb szint. A WTI pedig 72,82 dolláron 2018 októbere óta nem látott szinten is járt.

Mindenki az olajárak további emelkedésére számít, a nyersolaj iránti kereslet várhatóan nagyon erőteljesen ugrik meg és már a jövő év második felében visszatér a koronavírus-járvány előtti szintekre az amerikai, az európai és a kínai gazdaság fellendülésével párhuzamosan - véli  Edward Moya, az Oanada amerikai online brókercég vezető elemzője.

Illusztrációnkon egy finomítóba tartó olajvezeték látható. (Forrás: Depositphotos)
Illusztrációnkon egy finomítóba tartó olajvezeték látható. (Forrás: Depositphotos)

Az Egyesült Államokban már a negyedik egymást követő héten csökkentek az olajtartalékok. Az API amerikai olajipari szakmai szövetség kedden közölte, hogy 8,5 millió hordóval esett vissza  a kereskedelmi olajtartalék szintje a június 11-ével záródott héten. Az amerikai kormány energiaügyi tájékoztató hivatala (EIA) szerdán teszi közzé adatait, elemzők 3,3 millió hordós süllyedést várnak az előző heti 5,2 millió hordós csökkenés után.

A Nemzetközi Energia-ügynökség (IEA) júniusi olajpiaci jelentésében azt jósolta, hogy a jövő év végére a napi globális olajkereslet 3,1 millió hordóval, 100,6 millió hordóra emelkedhet, és ezzel visszatér a járvány előtti szintre.

A nagy olajkereskedő vállalatok vezetői is arra számítanak, hogy a kereslet 2022 második felében eléri a világjárvány előtti szintet, és az olajárak idén 70 dollár fölött maradnak.

Russell Hardy, a Vitol svájci olajkereskedő vállalat vezérigazgatója azt valószínűsíti, hogy a 70 és 80 dollár közötti sávban maradnak az olajárak az év hátralévő részében, ha a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) 13 tagállamát és a velük szövetséges tíz országot, köztük Oroszországot összefogó OPEC+ csoport fenntartja a kitermelés egyeztetett korlátozásait.

A Goldman Sachs amerikai befektetési nagybank elemzői a múlt héten jelezték, arra számítanak, hogy nyáron a 80 dollárt is elérheti a Brent hordónkénti ára, mivel a Covid-19 betegség elleni védőoltási kampányok visszaszorítják a járványt és így erősítik a világgazdaság teljesítményének fellendülését.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!