4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Közbeszerzési Hatóság számai is jól visszatükrözik, hogy a magyar gazdaság recesszióba süllyedt: közel felére esett vissza a közbeszerzések értéke az első negyedévben.

Főleg az állami kórházak, egészségügyi intézmények árubeszerzéses közbeszerzései okozzák, hogy bár csökken, de még mindig magas az egyajánlatos közbeszerzések aránya - válaszolta lapunk kérdésére Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság elnöke a szervezet csütörtöki sajtótájékoztatóján. Az Orbán-kormány egyik Brüsszelnek tett vállalása, hogy a következő pár évben 15 százalékra csökkenti az egyszereplős közbeszerzési eljárások arányát a hazai forrásból megvalósuló beszerzéseknél. A hatóság által ismertetett adatok szerint ez nem lesz túl egyszerű, hiszen az idei első negyedévben a közbeszerzések 34,2 százalékára csak egy ajánlat érkezett. Vagyis a közbeszerzések mintegy harmadánál semmilyen verseny nincsen.

Ugyanakkor Kovács László szerint a 34 százalékos arány uniós szinten egyáltalán nem kirívó. Magyarországon valóban volt ez rosszabb is: egy évvel ezelőtt még közel 39 százalék volt ez a szám. A kormány által szintén az uniós kritikák miatt felállított Integritás Hatóság is azt állapította meg március végi első jelentésében, hogy a közbeszerzési rendszer diszfunkcionális, ezáltal a verseny alacsony szintjét és a korrupciós kockázatok növekedését eredményezi, ezért egyebek mellett az egyajánlatos eljárások arányának további csökkentésére lenne szükség.

Illusztráció: depositphotos
Illusztráció: depositphotos

Nem véletlen, hogy a parlament is éppen most készül a közbeszerzési törvény újabb módosítására. A változtatás lényege, hogy az ajánlatkérő a túlzottan magas árú, vagy manipulatív módon árazott, de az értékelés során legkedvezőbbként kikerülő ajánlat esetén visszautasíthassa a szerződéskötést.

A Közbeszerzési Hatóság számai is jól visszatükrözik, hogy a magyar gazdaság recesszióba süllyedt. A KSH februárban számolt be arról, hogy két egymást követő negyedévben is csökkent a hazai GDP, azaz technikai recesszióba süllyedt a gazdaság. A tavalyi év harmadik negyedében a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal csökkent a megelőző negyedévhez képest, míg az évzáró időszak 0,4 százalékos zsugorodást hozott. A hatóság negyedéves jelentése szerint januártól márciusig 1702 eredményes közbeszerzést folytattak le 704 milliárd forint értékben, ami jelentős csökkenés a tavalyi első negyedévhez képest, amikor 1374 milliárd forintot tett ki az eljárások (1933 darab) összértéke.

Ennek fő oka a hazai építőipar visszaesése, amit főleg az állami megrendelések hiánya eredményez. A KSH számai szerint az egy évvel korábbihoz viszonyítva 11,8 százalékkal csökkent az építőipari termelés volumene. Ennek megfelelően átrendeződött a közbeszerzési piac is: az építési beruházás a harmadik helyre esett vissza 208,6 milliárd forinttal, 255,4 milliárd forint jutott a szolgáltatásokra, 240 milliárd forint az árubeszerzésre. Az Építési és Beruházási Minisztérium tavaly szeptemberben tette közzé azt a listát, amely szerint mintegy 280 beruházást függesztett fel a kormány, 2100 milliárd forint értékben.

Kovács László lapunk kérdésére elmondta: egyelőre még korai megmondani, hogy az EU-bajnok magyar infláció mennyire gyűrűzött be a közbeszerzési piacra. Ehhez meg kell várni, hogy ezek a beruházások megvalósuljanak. Mindenesetre a KSH szerda reggeli közleménye szerint éves bázison 25,2 százalékkal nőttek az árak az előző év azonos hónapjához képest, ami biztosan növelte a közbeszerzésből megvalósuló projektek költségét is.

A hatóság elnöke ugyanakkor úgy látja, hogy a verseny fokozódik: átlagosan hét pályázó indult egy-egy tenderen az év első három hónapjában. Ez korábban inkább hat pályázó volt. Kérdésünkre elmondta: az Integritás Hatósággal jó a kapcsolat, de több kérdésben nem értenek velük egyet. Például szerinte a magyar közbeszerzési rendszer kifejezetten átlátható, hiszen minden adat nyilvános és mindenki által megismerhető. Ugyanakkor aligha lehet véletlen, hogy a Közbeszerzési Hatóság éppen most tartotta fontosnak, hogy ezentúl sajtótájékoztatókat is tartanak, nem csak közleményben kommunikálnak, hanem újságírói kérdésekre is válaszolnak.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!