4p

Ahogy azt az Mfor Üzemanyagár-figyelő legutóbbi írásában prognosztizálta, a forint gyengülése és az olaj drágulása a hazai benzinkutakon is jelentkezett. A trend egyelőre nem a magyar autósokat támogatja, így az áremelkedés könnyen folytatódhat a következő időszakban.

A múlt pénteken még 600 forint alatt volt a 95-ös benzin átlagára, majd egy szűk hét alatt 10 forintos ugrást láthattunk. Ennél csak egy kicsivel volt kisebb a drágulás a gázolaj esetén. Szerencsére múlt szombaton javult a helyzet, hiszen az előző hétvégére 4-5 forintos csökkenés jött. Ahogy azt az Mfor Üzemanyagár-figyelő egy hete megjelent írásban előrevetítettük, az áremelkedésnek két fő oka volt: egyrészt az olaj érezhetően drágulni kezdett, másrészt a dollár is erősödött, illetve ez utóbbival párhuzamosan a forint pedig gyengült.

A hazai árak mozgása nem tért el ezúttal az uniós átlagtól. A Weekly Oil Bulletin friss adatai szerint ezúttal is tíz olyan ország volt, ahol a magyar áraknál kevesebbet kellett fizetni a benzinért.

Rendszeres olvasóinkat talán nem lepjük meg, de a fentiek miatt a régiós rangsorban sem változott a magyar árak helyezése. Közép- és Kelet-Európában ezúttal is öt olyan országot találunk (Bulgária, Csehország, Románia, Lengyelország és Szlovénia), ahol a hazainál alacsonyabb a benzin átlagára. Az egy héttel korábbiakhoz képest így a magyarországi árak legalább az osztrákok alá kerültek. Azért nem változott a magyar árak pozíciója, mert Szlovéniában viszont jóval olcsóbb lett ez az üzemanyagtípus.

A gázolaj esetén is hasonló volt abból a szempontból a forgatókönyv, hogy a magyar árak pozíciója nem változott az uniós rangsorban. A Weekly Oil Bulletin adatai szerint tizenhárom olyan uniós ország volt, ahol kevesebbet kellett fizetni a dízelért.

Annyiban viszont nem másolta a dízel a benzint, hogy itt az egy héttel korábbiakhoz hasonlóan azt tapasztalhattuk, hogy az osztrák kutaknál olcsóbb ez az üzemanyagfajta, mint itthon. Így csupán egy régiós országban, Szlovéniában kerül többe a dízel, mint Magyarországon.

További áremelés elé nézünk?

A most hét végére érkező drágulás után akár reménykedhetnénk is abban, hogy nem jön egyelőre további emelés, ám erre sajnos nem vehetünk mérget. A hazai árak szempontjából meghatározó tényezők – ahogy azt a cikkünk elején is említettük –, az olaj és a forint árfolyama ugyanis még nem tudott stabilizálódni. Így amennyiben bármelyiknél (esetleg mindkettőnél) folytatódik a trend, úgy a kedvezőtlen változások a jövő héten is folytatódnak.

Trump döntései miatt emelkedtek itthon az üzemanyagárak
Trump döntései miatt emelkedtek itthon az üzemanyagárak
Fotó: Depositphotos

Az immár harmadik hete emelkedő kőolajár mozgását az elemzők azzal magyarázzák, hogy az Egyesült Államok egyre agresszívabb nyomást gyakorolt Venezuelára és Iránra, ennek következtében pedig a két olajtermelő állam kisebb mennyiséget tud majd értékesíteni a piacon. Ennek következtében a héten a Brent a 74 dolláros szinthez közelített, igaz, napközben kisebb korrekció jött, így a délutáni órákban 73,50 körül mozgott a tőzsdéken az Európában irányadó olajfajta. Eközben az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) a 70 dollár felé araszolgatott, ami azt jelenti, hogy mindkét olajfajta nagyjából 7 százalékkal drágult a március elejei mélyponthoz képest. A heti ármozgás is 2 százalék feletti volt.

Ha a magyar autósok bűnbakot keresnek, akkor azt mondhatjuk, hogy Donald Trump amerikai elnököt érdemes szidni. Ugyanis hétfőn jelentett be egy új, 25 százalékos vámot a venezuelai nyersolaj potenciális vásárlóira. Tette ezt néhány nappal azután, hogy az Egyesült Államok szankciókkal sújtotta az Iránból származó kínai importot.

A szakértők szerint a venezuelai nyersolaj exportjának potenciális kiesése és annak az esélye, hogy az iráni termelés is hiányozni fog a következő időszakban, beindította a spekulációkat. Amennyiben ez bekövetkezik, akkor az ellátás szűkössé válhat, és további drágulás jöhet. A folyamatokat erősítette, hogy a világ legnagyobb olajfogyasztójának számító Egyesült Államokban a kereslet növekedése miatt a kőolajkészletek a vártnál nagyobb mértékben estek.

Részben a túladottsággal, részben a várható európai kamatcsökkentéssel, továbbá az amerikai elnök lépéseivel magyarázzák az elemzők a dollár piacán tapasztalt változásokat. A zöldhasú ugyanis erősödött az euróval szemben, és ezzel párhuzamosan természetesen a forint ellenében is.

Miután egyelőre a kiszámíthatatlan amerikai (gazdaság)politika miatt a fent vázolt folyamatok folytatódására lehet számítani, nem lenne meglepő, ha ez az üzemanyagok árában is tükröződne. Az Mfor Üzemanyagár-figyelő prognózisa szerint így nemhogy a dízel, de a benzin átlagára sem esik a jövő héten a 600 forintos szint alá.

A grafikonok a cikkünk megjelenésekor aktuális adatokat mutatja, ezek azonban később frissülhetnek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!