5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A tavalyi zárszámadásból az derül ki, hogy a Kásler Miklós nevével fémjelzett intézet 2022-ben még több pénzből gazdálkodhatott, azaz nem tört meg a tendencia: évről évre nő a támogatásuk.

A 2022-es költségvetés végrehajtásának beszámolója szerint a Magyarságkutató Intézet (MKI) működési költsége 1 807,6 millió volt, tavaly viszont már 2 210,0 millió forint. Tehát a Kásler Miklós által vezetett intézmény közel 400 millió forinttal többől gazdálkodhatott a magunk mögött hagyott évben, mint az azt megelőzőben.

De nemcsak az egy évvel korábbi számok tekintetében van növekedés, hanem úgy is, ha abból a szempontból vizsgáljuk, hogy

az MKI 2022. évi költségvetésére eredetileg 1 021,8 millió forintot terveztek, ám ez az évközi módosítások miatt 2 210,1 millióra duzzadt, vagyis több mint a duplájára. És így még brutálisabb a növekedés, hiszen innen nézve már közel 1,2 milliárd forintos túlköltekezésről beszélhetünk.

Kásler Miklós, az MKI főigazgatója és Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója együttműködést írt alá. Fotó: Facebook
Kásler Miklós, az MKI főigazgatója és Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója együttműködést írt alá. Fotó: Facebook

A dokumentum szerint az intézet küldetése a magyarság eredetének, történelmének interdiszciplináris tudományos kutatása, feltárása, a magyar identitás, a nemzeti érzés, a hazaszeretet erősítése. Mégis, sokak szerint még mindig tisztázatlan az intézmény célja, amely 2019-es megalakulása óta tíz kutatóközpontot is létesített, köztük például az Eszmetörténeti, a Nyelvtervezési, vagy Archeogenetikai Kutatóközpontot – hogy csak a legérdekesebbeket említsük.

Hogy tavaly mivel telt az évük? 2022-ben hat tudományos programot hoztak tető alá, melyekről megoszlanak a vélemények. Például többek szerint lennének ennél jóval fontosabb megoldandó feladatok is, melyekre elkelne a pénz. Íme a programok:

  • Aba Sámuel király nemzetségfői, királyi és egyházi központjának Abasár, Bolt-tető lelőhelyen történő feltárása
  • Árpád-házi királyok azonosítása, uralkodói dinasztiák vizsgálata, a székesfehérvári Osszárium kutatás
  • A Hunyadi-ház genetikájának meghatározása, Mátyás király azonosítása 
  • Hun fejedelmi sírok kutatása Mongóliában
  • A fóti Szent Márton romtemplom feltárása
  • „Királyok és szentek. Az Árpádok kora” című kiállítás megrendezése.

A Magyarságkutató 2021-ben Ephemeris Hungarologica címmel tudományos folyóiratot indított, ennek második évfolyamának részeként 2022-ben két számot is megjelentetett, melyben többek között olyan témákat taglaltak, mint „Dunától a Donig - Sallóvölgyi Békeffy László tartalékos huszár főhadnagy naplófeljegyzései”, vagy „Hamis gulyás - Új megközelítések a szocialista Magyarország gazdaság- és társadalomtörténetéhez.”

De 14 tudományos konferenciát is szerveztek tavaly, köztük „A III. magyar nyelvjárások napját”, „Az Aranybulla kibocsátásának 800. évfordulóján”, vagy „Az újjászülető Árpád kor” tematikájú rendezvényeket.

Az MKI durván túlburjánzott büdzséjéből a személyi juttatásokra tavaly 689,9 millió forintot terveztek, ami végül 845,9 millió forintnál állt meg. Az összegből 805,6 millió forintot a foglalkoztatottak személyi juttatásai tettek ki, továbbá 40,3 millió forintot szántak a megbízási és szerzői munkadíjakra, illetve a reprezentációs kiadásokra. Bár 2022-ben szerették volna 101 főre növelni a dolgozói létszámot, ám végül két fővel még csökkent is, így jelenleg 86 fő dolgozik az intézetben. Ezért könnyen kiszámolható, hogy a dolgozók nem keresnek olyan rosszul, az átlagbér bruttó 780 ezer forint az MKI-nál.

A dologi kiadásokon sem spóroltak, azok 198,4 millió helyett 2022 végére 513,3 millió forintba kerültek, azaz a tervezett összeg duplájánál is több lett - ez még a két számjegyű inflációt figyelembe véve is durva emelkedés. Mint írják, leginkább archeogenetikai és régészeti kutatásokhoz szükséges eszközök, valamint tudományos eredmények tájékoztatására és tudományos könyvek nyomtatására mentek el a forintok.

A beruházásokra szánt összeg egyenesen a négyszeresére nőtt, hiszen az eredetileg kalkulált 25,6 millió végül 106,9 millió forintnál tetőzött.

A többletköltségek indoklása szinte megegyezik a fentiekkel: az archeogenetikai labor eszközei, és a tudományos eredmények tájékoztatása miatt beszerzett audiovizuális eszközök vittek el ennyi pénzt, valamint egy tudományos mű felhasználási jogának megszerzése is sokba került.  

A zárszámadás szerint mindezt abból tudták megvalósítani, hogy előző évről 1 243,3 milliójuk maradt, s ezt használták fel.

Szinte pontosan egy évvel ezelőtt, 2022. november 7-én nevezték ki Kásler Miklós volt EMMI-minisztert a Magyarságkutató Intézet tiszteletbeli elnökévé. Mivel elégedetlen volt az intézet főigazgatójával, Horváth-Lugossy Gáborral, menesztette, s 2023 márciusától már ő tölti be ezt a tisztséget. A történelmi végzettséggel nem, de orvosival annál inkább rendelkező Kásler az intézetet még ő maga hozta létre, a minisztersége alatt. Az intézet kritikusai a kezdetektől úgy vélik, hogy az ötödik Orbán-kormányban már helyet nem kapott egykori miniszter hobbitevékenységként űzött magyarságkutatásnak nemcsak a megítélése, és a teljesítménye mondható vegyesnek, de még mindig nem világos, hogy mi is a cél vele. 

A Magyarságkutató Intézet működését szinte a kezdetek óta botrányok és furcsa történések övezik. A sajtót körbejárt legfrissebb hírek szerint tudományos és szakmai együttműködés indul el a Magyarságkutató Intézet és a Nemzeti Színház között. A Kásler Miklós vezette Magyarságkutató Intézet egyetemi hallgatóknak fog beszélgetéseket tartani, és az intézet munkatársai már a színházi előadások folyamatába is bekapcsolódnának.

Kicsit korábban, augusztusban a válaszonline.hu pedig arról írt, hogy július elején váratlan fordulatot vett a két éve szunnyadni látszó pozsonyi csatás saga, ugyanis az intézet kijelentette, hogy semmilyen közösséget nem vállal a 2020-ban bemutatott alkotással, de emellett furcsa személycserék is történtek az intézetben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!