4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Budapest hányattatott sorsú Bálnáját most épp 600 millió forintért szabják át teljesen. Már a nyertesek neve is nyilvános.

Miután az évek óta téli álomban szunnyadó Bálnát nettó 11,2 milliárd forintért megvásárolta a Fővárosi Önkormányzattól a kormány a Nemzeti Turisztikai Ügynökség számára, most húzós pénzekért totálisan átalakítja, bízva abban, hogy nem kerülik el az emberek, a bérlők és az események, ahogy eddig ezek jellemzők voltak rá. A Napi.hu nyáron arról írt, hogy a 2,5 milliárd forintos felújítást a West Hungária Bau Építőipari és Szolgáltató Kft. már megnyerte.

Most a Bálna Budapest Kulturális és Kereskedelmi Központ átalakítási munkáinak tervezésére és a komplett kiviteli tervdokumentáció összeállítására írták ki az 589 millió forintos közbeszerzést, aminek meg is vannak a nyertesei.  

Mint a közbeszerzési kiírásban szerepel, az öt egységből álló Bálna épületére és közvetlen környezetérek teljes műszaki, funkcionális és esztétikai átalakításához szükséges komplett kiviteli tervdokumentációt, kiviteli terveket, valamint arculati és bérlői kézikönyvet is kell készíteni.

Újabb 600 millió forint áramlik a Bálnába. Fotó: MTI
Újabb 600 millió forint áramlik a Bálnába. Fotó: MTI

A kiírásra érkezett három ajánlatból kettőt fogadtak el, a budapesti Incorso Építész és Építő Műhely Kft.-éét és a győri Design Plan Zrt.-éét.  

Az Incorso Építész és Építő Műhely 2016-os 252 milliós nettó árbevétele 2020-ra a négyszeresére növekedett, tavaly már 1 milliárd forintos forgalmat bonyolított le. Adózott eredménye még nagyobb kiugrást hozott, 2016-ban még csak 13 millió, míg tavaly már 254 millió maradt tisztán a zsebében. Nevükhöz fűződik többek között a Veszprémi Sportuszoda és a Dunakeszi Sportcsarnok tervezése is.  

A másik nyertes a vadonatújnak számító, 2020-ban alapított Design Plan Zrt., melynek tulajdonosa a REGHUN Kft. A tavaly augusztusban létrejött cég még a nem teljes év ellenére is mindjárt 154 millió forintos nettó árbevétellel nyitott, 38,2 milliós nyereséggel. Minden bizonnyal azért, mert a Design Plan Kft. tervezi Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémiát is a Velencei-tó mellett, amely bruttó 55 milliárd forintos állami forrásból épül meg 2024-re.

Kérdés az, hogy a Bálna komplett plasztikai műtétje után olyan helyszínné válik-e, amely valóban vonzza majd az üzleti partnereket és a vendégeket, vagy mégis csak átok ül rajta, s még ez sem tud életet lehelni bele.

A Duna-parton fekvő Bálna épületét egyébként valahogy mindig misztikus homály lengte körbe, melyet Kas Oosterhuis holland építész és Lénárd Ilona építészirodája tervezett. Akkor még Cet-nek hívták a méltóságteljesen fekvő, kulturális központ céljából felhúzott épületet, a rosszhírű elnevezést 2013-ban keresztelték át Bálnára. A 30 574 négyzetméter bruttó szintterületű csodálatos építményen azonban mintha átok ülne, általában kongott az ürességtől, csak egy-két említésre méltó rendezvény zajlott benne, s a bérlők is messze kerülték.

Hogy eredetileg mennyibe került a Fővárosnak a Tarlós István vezette városvezetés által örökül kapott egyik legsúlyosabb hagyaték, azt még az egykori Népszabadság kalkulálta ki – írta még 2013-ban a 444.hu.

A beruházó egy máltai off-shore cég, a Portó 6,5 millió eurót kapott. A generálkivitelező követelését végül 95 százalékos áron (2,7 millió euróért) vásárolták meg. A lap azt is írta, hogy ezek után újabb 1,32 milliárd forintot szavaztak meg az épület kivitelezésére, és nemzetbiztonsági érdekre hivatkozva nyilvános pályázatok nélkül költik majd el a pénzt.

2017-ben aztán a kormány megvette a Fővárostól a Magyar Turisztikai Ügynökség számára a partra vetett óceáni emlőst. Akkor még az ingatlanhirdetések között is szerepelt a 11 milliárdért kínált épület. Végül nettó 11,2 milliárd forintért adta el a Bálnát a fővárosi önkormányzat a kormánynak.

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!