A szankciók részletei a nap folyamán fognak megjelenni, ám néhány szankció már most kiderült - írja a Guardian. A szankciók közé tartozik:
- Importtilalmat vezetnek be számos acéltermékre.
- Megtiltják az új beruházásokat az energiaszektorban, kivéve ez alól a polgári nukleáris energiát.
- Exporttilalom a 300 euró feletti luxuscikkekre (autók, ékszerek).
- Tovább szigorodnak a pénzügyi tranzakciókra és a kettős felhasználású eszközök exportjára vonatkozó szabályozások.
A szankciós csomag kibővítette a megszorító intézkedések alá vont emberek és szervezetek listáját is. A szankciók Kremlhez közel álló oligarchákat és az üzleti elitet érintik, valamint olyan, a katonai és védelmi területeken tevékenykedő vállalatokra vonatkoznak, amelyek logisztikával és anyagiakkal támogatják az Ukrajna elleni orosz inváziót.
Az EU arról is megállapodott, hogy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) többi tagjával együtt megszünteti Oroszország úgynevezett legnagyobb kedvezményben részesített nemzet státusát, ami azt jelenti, hogy megtagadja az orosz termékektől és szolgáltatásoktól a legkedvezőbb elbánást az uniós piacokon - tájékoztatott az Európai Unió Tanácsa.
A szankciókról a Facebook-oldalán Szijjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter is beszámolt.
„Örömmel jelenthetem, hogy sikerrel vitáztunk, hiszen a szankció semmilyen módon nem érinti az Oroszországból Európába irányuló energiaszállításokat. (…) A nukleáris ipar, a földgázszállítás, a kőolajszállítás és a szén importja teljes mentességet élvez a szankciós intézkedések hatálya alól. Így tehát a paksi atomerőmű fenntartása és az új erőmű építése semmiféle akadályba nem ütközik” - közölte a miniszter.