3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly 10 év óta először lépte át a 100 ezres határt az engedélyezett lakáshitelek száma. Az összeg 2018-ban 853 milliárd forintot tett ki, amelynél szintén 2008-ban volt magasabb szinten a piac. Négy év alatt 45 százalékra nőtt folyósított lakáshitelek lakásvásárlásokhoz mért aránya.

Évtizedes rekordokat szállított a lakáshitelpiac a KSH legfrissebb összeállítása alapján: 2008 óra először 2018-ban lépte át a 100 ezret a folyósított lakáshitelek száma, összesen 108 ezer lakáshitelt engedélyeztek a bankok, ami egyébként 13 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet. A szóban forgó lakáshitelek összege 853 milliárd forintot tett ki, ami éves szinten 33 százalékos növekedést jelent, ennél magasabb összegre legutóbb 2008-ban volt példa. Az elmúlt 4 évben legnagyobb mértékben az építési hitelek ugrottak meg. Tavaly több mint 14 ezer darab - vagyis háromszor annyi - hitelt folyósítottak építkezések finanszírozására a hitelintézetek mint 2015-ben.

Lakásvásárlások vs. hitelek

Az ingatlan.com csoporthoz tartozó money.hu legfrissebb elemzéséből pedig jól látható, hogy a lakáshitelezésnek hogyan lett egyre nagyobb szerepe a 2015 óta egyre magasabb árakat produkáló lakáspiacon. 

2015-ben ugyanis 49 ezer ingatlanvásárlás céljából folyósított hitel jutott 134 ezer adásvételre, azaz 37 százalékos volt az arányuk. 2016-ban már 40 százalékos volt a mutató, 2017-ben pedig már 47 százaléknál járt a piac. Az ingatlan.com becslése szerint 2018-ban 166 ezer lakásadásvételre került sor, erre 75 ezer lakáshitel jutott, vagyis a lakásvásárlások 45 százalékát hitelből finanszírozták a vevők. Trencsán Erika, a money.hu vezető szakértője hangsúlyozta: a lakáshitelek látványos térnyerése részben az alacsony kamatoknak, a nettó reálbérek emelkedésének és a lakások drágulásának köszönhető. Az idei évben ráadásul még magasabb lehet azoknak az aránya, akik hitelből finanszírozzák a lakásvásárlásukat. 

Rizikócsökkentő megoldás

A szakember a lakáshitelpiaci adatokat értékelve rámutatott arra is, hogy a hitelkiváltások száma tavaly is elenyésző volt, mindössze közel 3300 ilyen tranzakcióra került sor. Ebből is látható, hogy tavaly kevesen cserélték a törlesztőrészlet emelkedése szempontjából rizikós, változó kamatozású lakáshitelüket több évig vagy a futamidő végéig fix törlesztőrészletű hitelre. 

“Márpedig a kockázatos hitelből még mindig rengeteg van, a meglévő lakáshiteleknél 60 százalék körüli az arányuk. Mi arra számítunk, hogy az idén növekedhet a változó kamatozású hitelek fix törlesztésű kölcsönökre való cseréje, így az érintettek biztonságos, kiszámítható konstrukcióval vihetik tovább a hitelüket. Összességében a fix hitelek védelmet nyújtanak a kamatok esetleges emelkedésével szemben” - fogalmazott Trencsán Erika. 

A money.hu szakértője kiemelte: a Magyar Nemzeti Bank is kedvezőnek látná a hitelkiváltások elősegítését, ösztönzését, átfutási idejének lerövidítését. Trencsán Erika szerint a hitelkiváltásokhoz kötődő adminisztrációs terhek csökkentése is jó irány ezen a téren. Fontos azonban, hogy a hitelcserét fontolgató adósok ne csak a saját bankjuktól, hanem szakértők segítségével más pénzintézetektől is kérjenek ajánlatot, mert könnyen lehet, hogy utóbbiak kedvezőbb feltételeket nyújtanak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!