4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) szeptember 14-én megtartott éves közgyűlése a tavalyi évet követően újra Patai Mihályt, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnökét választotta meg a BÉT elnöki pozíciójára.

A közgyűlés határozati pontjai között tisztújítás is szerepelt, ugyanakkor mind az igazgatóság (it), mind a felügyelőbizottság (fb) összetétele változatlan maradt. Az it tagjai Patai Mihály elnöki tisztségének megtartása mellett a továbbiakban is Bacsa György, Bánfi Attila, Fömötör Barna, Kuti Zsolt, Máté Géza és Végh Richárd lesznek. Az fb összetételét illetően szintén nem történt változás: Gerhardt Ferenc marad a testület elnöke, tagi tisztséget pedig ezután is Bartha Lajos, Kardkovács Kolos, Kása Orsolya, Régely Károly és Selmeczi-Kovács Zsolt töltik majd be.

Patai Mihály. Fotó: Bánkuti András
Patai Mihály. Fotó: Bánkuti András

A BÉT tavalyi évének legfőbb mérföldköveit Végh Richárd, a BÉT vezérigazgatója ismertette a közgyűlésen: a vezető magyar tőzsdeindex, a BUX 2019-ben gyakorlatilag folyamatosan emelkedett, év végén pedig rekord szinten zárt. Az év során három társaság kezdeményezte részvényei bevezetését a Budapesti Értéktőzsdére – az MKB Bank Nyrt. papírjai technikai bevezetés keretében a szabályozott piacra, míg a GOPD Nyrt. és a DM-KER Nyrt. törzsrészvényei a középvállalatokra specializált, könnyített feltételrendszert biztosító BÉT Xtend platformra kerültek regisztrálásra. Szintén a BÉT Xtendhez kötődik két, korábban zártkörű tőkeemelést végrehajtó középvállalat, a CyBERG Corp Nyrt., valamint a GOPD Nyrt. részvényeinek bevezetése: előbbi társaság értékpapírjaival 2019. januárjában, utóbbiéval augusztusban indult el a kereskedés.

Említésre kerültek a 2019-ben megvalósult kategórialépések is: öt kibocsátó – az OTT-ONE Nyrt., a SET Group Nyrt, a FuturAqua Nyrt, az Őrmester Nyrt. és a Kulcs-Soft Nyrt. – kezdeményezte a
T kategóriából a Standard kategóriába való sorolását, míg a Standard kategóriából két kibocsátó – a 4iG Nyrt. és az AutoWallis Nyrt. – lépett fel a legmagasabb, Prémium kategóriába.

A vállalati kötvénypiacon 2019 határozottan az élénkülés éve volt. A tavaly indult BÉT Xbond platformon decemberben történt meg az első regisztráció: a MOL Nyrt. új hitelpapírjai 2019. december 19-étől kereskedhetők. A Magyar Nemzeti Bank Nemzeti Kötvényprogramja (NKP) keretében 2019 második félévében további 14 kibocsátó zárt sikeres aukciót és bocsátott ki kötvényt, valamint ugyanennyi cég szerezte meg a kibocsátáshoz szükséges minősítést – ezen kibocsátók belépése a BÉT Xbond platformra 2020 folyamán várható.

„2019 minden szempontból aktív, hatékony év volt a Budapesti Értéktőzsde számára: tőzsdefejlesztési programunk újabb dinamikusan növekvő vállalatokat vonzott a hazai tőkepiacra, a kötvénypiac pezsgése pedig szintén pozitív visszajelzésként szolgál. Ahogy a gazdaság összes szereplője, úgy a BÉT is számot vetett a koronavírus-járványból adódó rendkívüli helyzet idején, ugyanakkor céljainkon nem változtatott a járványhelyzet: a Budapesti Értéktőzsde a továbbiakban is a fejlődést, az előrelépést fogja képviselni” – nyilatkozta Patai Mihály, a BÉT újraválasztott elnöke.

A közgyűlés napirendi pontjai között szerepelt a 2019-es üzleti évre vonatkozó pénzügyi beszámoló bemutatása. A Budapesti Értéktőzsde 2019. évi bevétele 2,65 milliárd forint volt, amely mintegy
4,6 százalékos növekedést jelent az előző évi értékhez képest. A Tőzsde adózás utáni eredménye – 2018-hoz képest közel ötszörös növekedést produkálva – 1,5 milliárd forintot tett ki. Szintén emelkedett a tőzsde tevékenységéből származó bevétel, amely a 2018-ban tapasztalt 2,34 milliárd forintos eredményt követően 2019-ben elérte a 2,41 milliárd forintot.

A rendkívüli közgyűlésen a társaság tulajdonosi köre elfogadta a 2019. üzleti évre vonatkozó igazgatósági, felügyelő bizottsági és könyvvizsgálói jelentéseket, egyúttal határozott az adózott eredmény felosztásáról és az osztalék megállapításáról. A BÉT az előző évek gyakorlatához hasonlóan a 2019-es adózott eredményt eredménytartalékba helyezi, ezzel fedezetet biztosítva a piacfejlesztési stratégia megvalósítására.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!