Januárban a vendégek száma 15,7 százalékkal, a vendégéjszakák száma 13,5 százalékkal emelkedett a tavalyi év azonos időszakához képest, összesen 453 ezer vendég mintegy 1,1 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken. A belföldi vendégek száma 18,4 százalékkal, az általuk eltöltött vendégéjszakák száma pedig 16 százalékkal nőtt 2013 januárjához viszonyítva. A kereskedelmi szálláshelyek belföldiektől származó bevételei mintegy 21 százalékkal emelkedtek - ismerteti a az NGM közleménye.
Az év első két hónapjában a továbbra is népszerű SZÉP-kártyákra a tavalyinál 17 százalékkal több feltöltés érkezett. A tárca hozzáteszi, hogy a szálláshelyek belföldiektől származó szállásdíj-bevételének növekedése jóval meghaladja a SZÉP-kártya beváltás növekedését, ami azt jelzi, hogy januárban nemcsak az utalványforgalom húzta a belföldi turizmust, hanem a hazai vendégek - akár a bérjövedelmükből is - többet szántak utazásra, mint tavaly.
Február végére már több mint 23 ezer munkáltató 935 ezer dolgozója rendelkezett SZÉP-kártyával. A közlemény szerint jelenleg 29 milliárd forint elkölthető pénz van a kártyákon, és az idei feltöltések még csak ezután kezdenek felfutni. A minisztérium arra is felhívja a figyelmet, hogy a SZÉP-kártyákon lévő összegből 3,9 milliárd forintot még 2012-ben utaltak a munkáltatók, ezeket az idén lejáró összeget 2014. május 31-éig el kell költeni.
A minisztérium közleménye szerint az STR Global nevű szervezet január-februári időszakot felölelő riportjából kedvező tendencia rajzolódik ki Magyarországra nézve, nemzetközi összehasonlításban ugyanis a foglaltság és az egy kiadható szobára jutó szobarár-bevétel (RevPAR) növekedése Magyarországon mindegyik versenytárs országét meghaladta. Előbbi 9,2 százalékkal, az utóbbi 9,5 százalékkal nőtt január-februárban az egy évvel korábbihoz képest.
Budapesten az év első két hónapjában mind a foglaltság, mind a RevPAR 12 százalékkal nőtt, eközben ugyanezen mutatók Bécsben csökkenést mutattak, Prágában pedig mindössze 2-5 százalékkal nőttek. Hozzáteszik, hogy bár mind Magyarország, mind Budapest számai abszolút értékben elmaradnak a cseh és az osztrák adatoktól, ezzel együtt a tendencia nagyon ígéretes.
A küldőpiacok közül kiemelkedik Oroszország, az orosz vendégek 82 ezer éjszakát töltöttek el, ami 34 százalékos bővülés. A Németországból érkezők által eltöltött vendégéjszakák száma 3,6 százalékkal nőtt, 64 ezerre, harmadik helyen Ausztria áll 47 ezer vendégéjszakával, ez 0,5 százalékos növekedés.
MTI