4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Nemzetgazdasági Minisztérium többek között a Széchenyi Pihenő Kártya bevezetésével, az áfa csökkentésével, valamint munkahelyteremtéssel kívánja hazánkat Európa egészségturisztikai célpontjává tenni. A Turizmusfejlesztési Stratégia vitaanyagának részletei szerda délután kerültek nyilvánosságra.

Mivel a 2005-ben elfogadott Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia 2013-ban ér véget, az új szakmai vitaanyag és az új koncepció megalkotás időszerű volt. A kiindulási alapot a Nemzeti Együttműködés Programja, Az Új Széchenyi Terv Gyógyító Magyarország – egészségipar programja, az EU 2020 stratégia, valamint a szakmai szervezetek által megfogalmazott vélemények, javaslatok jelentették.

A tervezet főbb területei a versenyképességet, munkahelyteremtést, a fenntarthatóságot, hatékony érdekérvényesítést, valamint az innováción alapuló kínálatfejlesztést és a megfelelő marketing kommunikációt érintik. Az intézkedésektől a kormány a turizmus általános fellendülését, az ágazat nagyobb jövedelmezőségét várja, valamint Európa szerte elismert és kedvelt célponttá kívánja változtatni hazánkat.

Központban az egészségturizmus és a termálvíz

A fogászati turizmus az egészségipar húzóágazata, ugyanis az itt dolgozó több mint 3000 szakember évente 50-60 milliárd forintot termel, míg a hozzákapcsolódó iparágak 13-16 milliárd bevételt jelent.
Ez vezetett a Magyar Fogászati Turizmus Fejlesztési Program kidolgozásához. Állami közreműködéssel és a résztvevő vállalkozók, szakemberek összefogásával a kormány elképzelései szerint megtöbbszörözhetőek az eddigi eredmények. „Az állami szerepvállalás kiterjed egyrészt az akkreditációs és minőségbiztosítási rendszer, a megfelelő jogszabályi környezet kialakítására, másrészt az állami szakmai és turisztikai szervezetekkel való közös munkára.” – olvasható a vitaanyagban.

A termálvíz hazánk egyik legfőbb kincsének számít, az erre alapozott fejlesztési stratégiának köszönhetően pedig a kormány várakozásai szerint 2015-re Európa vezető hatalma lehetünk. Ennek érdekében szükség lesz a gyógy- és wellness szolgáltatások bővítésére, melyhez kapcsolódóan település- és infrastruktúrafejlesztés is történik, a szálláshelyek bővítése és megfelelő marketingtevékenység kialakítása mellett.

1 millió munkahely

A fentiekből is adódóan a fejlesztések új munkahelyeket jelentenének az adott térségekben. A vitaanyag szerint a turizmus szektorban működő vállalkozások jelentős szerepet töltenek be a helyiek foglalkoztatottságában, ráadásul az ágazat egyaránt képes szakképzett és képzetlen rétegek alkalmazására.
Emellett az egészségipari szektorokhoz kapcsolódóan a növényházi kertészet 1500-2000 ember számára biztosítana munkalehetőséget, a gyógynövénygyűjtés 5-8000 fő alacsonyan képzett ember megélhetését jelenthetné.
Az alkalmazotti jogviszonyban lévők számának növelése mellett az önkéntes munka elismertségén is javítani szeretne a kormány, mellyel a civil lakosság nagyobb szerepvállalása valósulhatna meg.

Az idegenforgalmi bevételek visszaforgatása

A jelenlegi szabályozás szerint az önkormányzatok által beszedett IFA mértéke vendégéjszakánként legfeljebb 300 forint, vagy a megkezdett vendégéjszakára eső szállásdíj, ennek hiányában a szállásért bármilyen jogcímen fizetendő ellenérték 4 százaléka. Emellé a központi költségvetés változó összegű kiegészítést biztosít, melynek mértéke forintonként 1,5 forint. Az így beszedett összeg 5-10 milliárdot tesz ki, melyet az önkormányzatok nem turisztikai célokra is felhasználhattak, legtöbbször szociális, intézmény-fenntartási feladatokat finanszíroztak belőle. A jövőben azonban a kormány szükségesnek tartja megteremteni a jogszabályi feltételeit annak, hogy az így befolyt összeget a helyi turisztikai célokra fordítsák.

Sarkalatos pont a szálláshelyeket terhelő áfa 18 százalékos aránya is, mely az európai átlaghoz képest (14,6 százalék) lényegesen magasabb, akárcsak a vendéglátás 25 százalékos áfa-kulcsa is – az európai átlag mindössze 17 százalék. A jelentős áfa-teher komoly versenyhátrányt jelent a hazai turisztikai szektor számára, elsősorban a jövedelmezőség terén.

Specifikus turizmus

A vitaanyag szerint az egészségturizmus mellett, külön figyelmet szentelne a kormány a hivatásturizmus fejlesztését, mely elsősorban Budapest számára jelenti a legnagyobb potenciált. A marketing- és lobbitevékenységek erősítésével minél több konferencia rendezési jogát szeretnék elnyerni.
A turisztikai vonzerővel bíró rendezvények színvonalának emelkedése, a lebonyolítás, szervezés profizmusának magasabb szintre emelése szintén a stratégia részét képezik, ahogy a kulturális, öko-, lovas-, vallási, kerékpáros, vízi és falusi turizmus is mind a fejlesztendő területek közé tartozik. 

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!