A két megyei önkormányzat a Regionális Operatív Program keretében kívánja megvalósítani elképzeléseit. Az egyik pályázat célja a kulturális értékek és a hagyományok turisztikai termékként való értékesítése, a másiké pedig egy székelyföldi "legendatérkép" elkészítése.
"Mielőbb hatékony marketing-tevékenységgel kell sietnünk a térség idegenforgalmi vállalkozásainak a segítségére, ugyanis a 2000 és 2007 közötti időszak turisztikai mutatóit vizsgálva megállapítottuk, hogy kihasználatlan a térség idegenforgalmi potenciálja" - fejtette ki az MTI-nek Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke. Mint mondta, a központi fejlesztési régió szintjén - amelynek tagja a történelmi Székelyföldet magában foglaló Maros, Hargita és Kovászna megye is - csupán 29,5 százalékos a turisztikai kapacitás kihasználtsága, míg a romániai országos átlag 33,4 százalék. Felhívta a figyelmet: az elmúlt 10 évben mintegy 9 százalékkal csökkent a térséget felkereső turisták száma. A visszaesésnek szerinte az a fő oka, hogy hiányoznak a komplex turisztikai programok, elavult az infrastruktúra, erőtlen és alkalomszerű a marketing-tevékenység a térségben. Ennek élénkítését szolgálja a két program - mondta Borboly, hozzáfűzve: a régióról olyan képet akarnak kialakítani, amely vonzza a turistákat.
Az önkormányzati vezető szerint a térségnek minden adottsága megvan ahhoz, hogy turisztikai célponttá váljék. Viszonylag olcsó a hely, változatos a természeti környezet, a térség gazdag a fürdőzésre és gyógykezelésre alkalmas ásványvizekben, kulturális és etnikai sokszínűség jellemzi, arról nem is beszélve, hogy az ottani lakosok rendkívül vendégszeretőek. Borboly emlékeztetett arra, hogy a két megye vezetői székelyföldi turisztikai ügynökség létrehozását tűzték ki célul. Az ügynökség fő feladata Székelyföld népszerűsítése lesz. Emellett a turisztikai tevékenységekhez szükséges anyagi források felkutatása, valamint az e területen működők koordinációja és a számukra nyújtott tanácsadás is az új intézmény hatáskörébe tartozik majd.
A kedvező Székelyföld-kép kialakítása mellett a közös pályázat célja a két megye turisztikai kínálatát tömörítő integrált rendszer kiépítése, közös portálon való megjelenítése, a turisztikai programok összehangolása - mondta Borboly. Hozzátette: külön csomagot dolgoznak ki a vallási a kulturális turizmus, az ökoturizmus és a falusi vendégfogadás, a hegyvidéki és a gyógyturizmus kedvelői számára. Az idegenforgalmi tárca adatai szerint Hargita megyében 660, Kovászna megyében 150, Maros megyében pedig 300 vendégfogadó egység - szálloda és panzió - működik.
MTI