A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Jelentés a turizmus 2008. évi teljesítményéről című kiadványa szerint a magyarországi vendéglátóhelyek 88 százaléka, csaknem 50 ezer kereskedelmi, 12 százaléka munkahelyi, rendezvényi és közétkeztetést végző vendéglátóhelyként üzemelt. Az éttermek és a cukrászdák száma 184, illetve 40 egységgel, a bárok, borozók száma 75 egységgel csökkent, a munkahelyi, rendezvényi és közétkeztetést végző vendéglátóegységek száma azonban 247 egységgel, 4 százalékkal nőtt, megközelítve a 7 ezret.
2008-ban a kereskedelmi vendéglátóegységek 46 százalékát, a munkahelyi, rendezvényi és közétkeztető vendéglátók 24 százalékát egyéni vállalkozók üzemeltették, míg egy évvel korábban ez az arány 48 százalék, illetve 26 százalék volt. A többi kereskedelmi, valamint a munkahelyi, rendezvényi és közétkeztető vendéglátóhelyet társas vállalkozások, illetőleg egyéb gazdálkodó szervezetek működtették.
A vendéglátásból 2008-ban folyó áron 687 milliárd forint árbevétel származott. Az árbevétel 87 százaléka, 600 milliárd forint (2007-ben 587 milliárd forint) a kereskedelmi vendéglátásban, 87 milliárd forint (2007-ben 81 milliárd forint) a munkahelyi, rendezvényi és közétkeztető vendéglátásban realizálódott. A vendéglátóhelyek eladási forgalmának volumene az utóbbi néhány év alatt fokozatosan csökkent, 2008-ban összességében 5 százalékkal.
A vendéglátás ágazatban működő vállalkozások árbevételét erős szezonalitás jellemzi. A munkahelyi vendéglátóhelyek éven belüli egyenletes forgalmát a nyári szabadságolások következtében kieső vendégek csökkentik átmenetileg, ezzel szemben a kereskedelmi vendéglátásban ebben az időszakban a legnagyobb a kereslet.
MTI/Menedzsment Fórum