"A nagy kínálat miatt a négy-öt csillagos kategóriában már nincs jelentős fejlesztési lehetőség, viszont az alacsony kategóriákban van. Tehát a jövőben inkább ilyen fejlesztésekre számítunk” - mondta el az mfor.hu-nak a budapesti szállodafejlesztési kilátásokkal kapcsolatban Szircsák Norbert.
Kevesebb lesz az új szoba idén
A Colliers ingatlan-tanácsadó vállalat értékbecslési és piackutatási üzletágának elemzője szerint a felső kategóriában a fejlesztéseket már idén is csupán a kényszer szüli: ezeket még a válság előtt indították a beruházók, és már nem akarják veszni hagyni az eddig befektetett pénzt.
A cég elemzése szerint a négycsillagos kategóriában négy (Marriott Courtyard, Alta Moda Fashion Hotel, Eurostars Hotel, Continental Hotel Zara), az ötcsillagosok között pedig kettő (Thermal Hotel Rácz, Buddha-Bar Klotild Palace) hotel átadása várható 2010-ben - ezek együttesen 1000 új szobát hoznak a budapesti piacra.
Összehasonlításul: tavaly ennél húsz százalékkal nagyobb volt a bővülés mértéke - a négycsillagosoknál 900, a legfelsőbb kategóriában pedig 300 új szobával növekedett a kínálat.
A négy- és ötcsillagos hotelek túlsúlyát mutatja, hogy e két kategóriában összesen 11,5 ezer, a két- és háromcsillagosoknál viszont alig több mint 5,5 ezer szoba várja a vendégeket. A kétcsillagos szállók egyenesen ritkaságszámba mennek itthon - hivatalosan mindössze kilenc ilyen besorolású hely található a fővárosban.
A jobbak is csak félházzal üzemeltek
A fejlesztők óvatossága érthető, hiszen tavaly a hazai turizmus és így a szállodaipar is komoly zuhanást volt kénytelen elszenvedni. A vendégek és a vendégéjszakák száma országosan nyolc százalékkal esett vissza, a budapesti szállodák kihasználtsága pedig - főleg a külföldi vendégek elmaradása miatt - átlagosan tíz százalékkal csökkent 2009-hez képest.
A KSH szerint a legalacsonyabb szobafoglaltság az egy- (23,8 százalék), a két- (30,8 százalék) és a háromcsillagos (38,4) hotelekben volt, míg a négy- és ötcsillagos szállodáknak legalább félházat (48,5 és 53,8 százalék) sikerült elérniük.
Idén sem lesz komoly drágulás
Az alacsony kereslet miatt a szobaárak összességében inkább stagnáltak, vagy - a magasabb árkategóriáknál - enyhén csökkentek. Igaz, a Colliers elemzői szerint ez részben a magas forint/euró árfolyamnak, valamint a szálláshelyekre kivetett áfa évközbeni csökkentésének is köszönhető.
Az ötcsillagos szállodákban egyébként 118, a négycsillagosokban 58, a háromcsillagosokban pedig átlagosan 35 euróba került egy éjszaka tavaly - ezek a Colliers szerint versenyképes áraknak számítanak a regionális versenytársakhoz képest:
Nagy drágulásra idén sem kell számítani: Szircsák Norbert szerint a szállodák maximum az inflációval vagy a saját költségük növekedésével egyező ütemben fogják növelni az árakat, összességében pedig további szinten tartás várható.