3p

A Budapesti Békéltető Testület összegyűjtötte a leggyakoribb, külföldi utazással kapcsolatos panaszokat, egyúttal jótanácsokat is fűz azokhoz, hogyan kerülhetőek a tipikus viták.

A legtöbben a nyári időszakban döntenek valamilyen utazás mellett, a Budapesti Békéltető Testület tapasztalatai szerint pedig az ebből eredő kifogások főszezonja is e hónapokra esik. Habár a fogyasztók gyakran több százezer forintos összeget költenek rá, hogy pihenésük során magas minőségű ellátásban részesüljenek, sokszor még a nagy összegű részvételi díj sem jelent garanciát a felhőtlen nyaralásra - írja közleményében a Budapesti Békéltető Testület.

A leggyakoribb panaszok

  • Órákig várakoztatják a fogyasztókat a recepción.
  • Nem megfelelő a szoba felszereltsége, nem működik a hűtő vagy légkondi.
  • A szoba tisztasága, higiéniája hagy kívánnivalót maga után, az koszos, szemetes, látszik, hogy nem lett kitakarítva, nincsenek kicserélve az ágyneműk, törölközők, esetleg rovarok.
  • A négycsillagos szálloda közel sem nyújtja azt a minőséget, amit egy hazai minősítésű szálláshely.
  • Meghirdetett programok maradnak el.
  • Az utazási iroda nem vállal felelősséget a kellemetlen élményekért.
    •    Az ígért lagúnás szálloda mellett közvetlen semmi víz nem volt, csak építkezés. 

Jó tanácsok az utazni készülőknek!

1. A szállodai besorolási rendszer eltéréseire mindenképpen célszerű odafigyelni, még a szerződés megkötése előtt. Sokszor ugyanis a fogyasztók nincsenek tisztában azzal, hogy nem csak külföldi kontinensek esetében, de már az Európai Unió egyes tagállamaiban is eltérnek azok a feltételek, amelyek szerint egy szállodát például négycsillagosnak lehet nevezni. Nem biztos, hogy azzal olyan minőséget kapnak, mint amilyet egy a magyar besorolási rendszerben szereplő négycsillagos szálloda nyújt.

2. Minden elégedetlenséget okozó körülményt valamilyen kézzelfogható formában rögzítsenek a fogyasztók, például fényképezzék-videózzák azt le! Legkésőbb pedig az utazásról való hazaérkezést követően, de ha mód van rá, akkor már az utazás helyén azonnal közöljék panaszukat az utazáskísérővel vagy annak hiányában a helyszíni szolgáltatóval, azaz a szállodával. Ahhoz pedig csatolják a rendelkezésre álló bizonyítékokat, dokumentumokat és az említett fényképeket-videófelvételeket, legkésőbb, amikor lehetőség nyílik rá.

Azt sem árt tudni: az utaskísérő mindvégig köteles gondoskodni arról, hogy az esetleges kifogásról a helyszíni szolgáltató igenis értesüljön. Sőt jegyzőkönyvet köteles erről felvenni, valamint az utazásszervezőt is haladéktalanul tájékoztatnia kell erről, és minden további szükséges intézkedést meg kell tennie a megoldás érdekében. Ha esetleg nincs a helyszínen utaskísérő és a szálloda pedig a fogyasztó jelzése ellenére sem orvosolja a panaszt, akkor a fogyasztó végül az utazásszervezőt köteles tájékoztatni a panaszról, illetve azt az utazásközvetítőt, ahol a szerződést megkötötte.

3. Amennyiben az utaskísérő vagy utazásszervező vonakodik jegyzőkönyvet felvenni a panaszról, vagy átadni annak a másolatát, mindenképpen ragaszkodni kell ahhoz, hogy ezt tegye meg. Egy későbbi békéltető testületi, hatósági vagy más eljárás során ugyanis az bizonyító erejű dokumentum lehet a fogyasztó kezében.

4. Végül, ha az utazásszervezővel nem sikerül rendezni a vitát, érdemes igénybe venni az ingyenes békéltető testületi eljárást, hogy a nézeteltérés minél gyorsabban és egyszerűbben megoldásra kerüljön.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!