A hitelezési feltételek szigorodása miatt számos nagy projektet elhalasztottak, mert a fejlesztők a jelenlegi projektjeikre koncentrálnak, amíg finanszírozás nehezen elérhető. A hotelek teljesítményére vonatkozó mutatók is gyengültek a régióban az elmúlt években. A nemzetközi láncok továbbra is érdeklődnek a régió iránt, habár válogatnak mind a helyszín, mind üzemeltetési típus alapján – áll a CB Richard Ellis (CBRE) legutóbbi hotelpiaci elemzésében.
Budapest a régió egyik érett piacának számít minden kategóriában. Az ADR (average daily rate, átlagos naponkénti szobaár) 2008 során kis mértékben nőtt, habár a foglaltsági szint nagy mértékű esést szenvedett el a tavalyi év második felében, ami az egy szobára jutó bevétel (RevPAR, revenue per available room) csökkenését is eredményezte.
Martin Thom, a CBRE Hotels közép-kelet-európai igazgatóhelyettese elmondta: "A foglaltságcsökkenés tendenciája 2009 első két hónapjában is jellemző maradt, így az átlagos szállodai foglaltság Budapesten 35 százalék alá esett. Az átlagos szobaár az elmúlt egy évben 12 százalékot esett, ami az egy szobára jutó bevételt 23 euró alá csökkentette - ez 32 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban."
2009-ben is nyílnak új hotelek a fővárosban: különösen az Erzsébet-híd környéke gazdagodik, hiszen három szálloda is épül a környéken. A 66 szobás Baglioni Hotel & Rácz Thermal Spa Budán 2009 negyedik negyedévében készülhet el, míg a híd pesti hídfőjénél a Mellow Mood Csoport adja át a 102 szobás Buddha Bar Hotel Klotild Palace-t előreláthatólag 2010-ben. Néhány sarokra, a Kossuth Lajos utcán az egykori Úttörő Áruház helyén a spanyol Hotusa Hotel kezelésében álló, négycsillagos Eurostars Hotel 2009 májusában nyitja meg kapuit a CBRE által képviselt First Site hotel és irodakomplexumban. Ezeken a fejlesztéseken kívül a tervek szerint 2009 harmadik negyedében a New York Palace Hotel 66 szobás bővítésére is sor kerül.