Közbiztonság, az egészségügyi szolgáltatások színvonala, légszennyezés, infrastruktúra - csak néhány azok közül a kritériumok közül, melyeket a Mercer minden évben figyelembe vesz, amikor kiválasztja a világ legélhetőbb városait. Az idei lista élén továbbra is Bécs áll, Budapest a régióban is csak Prága után következik.
Büszkék lehetnek a bécsiek
A Mercer szakemberei összesen több mint 200 várost vizsgáltak, a lista élmezőnyét az európai országok uralják, hiszen hét város is az "öreg kontinensen" van az első tízből. A két véglet Bécs és Bagdad: az osztrák fővárosban a legjobb, az iraki metropoliszban pedig a legrosszabb élni.
A városokat élhetőség szempontjából New Yorkhoz hasonlítják, az amerikai város pontszáma 100, majd ahhoz képest döntik el, hogy jobb vagy rosszabb élni az adott helyen, mint New Yorkban.
Bécs esetében elsősorban a pezsgő kulturális életet emelik ki a lista készítői, az operaélet mellett megemlítik a barátságos üzleti környezetet és az átfogó tömegközlekedést. Az osztrákok csak egy hajszállal előzték meg Zürichet és Genfet, az első három város között nagyon kevés döntött az értékelésben.
"A svájci városok kellemesek, a levegő tiszta, emellett figyelembe vettük az külföldiek elleni támadások gyakoriságát is" - vázolta fel az amerikai Forbes magazin kérdésére Rebecca Powers, a Mercer szakembere. Szerinte ha valaki nincs biztonságban Svájcban, az a világon sehol nincs biztonságban.
Amerika a vert mezőnyben
Az összeállításban az európai városok dominálnak: az első tíz legélhetőbb helyből hét Európában van. A Mercer szakemberei szerint ez annak köszönhető, hogy a kontinens országai viszonylag biztonságosak, politikailag stabilak és vonzó a kulturális életük.
Érdekes, mennyire lemaradt ebben a rangsorban az Egyesült Államok: a legélhetőbb amerikai város San Francisco, mely 32. lett a rangsorban. Az amerikai főváros, Washington D.C. csak a 45. helyet szerezte meg megosztva Chicagóval. A lista összeállítói szerint ennek oka elsősorban az európainál rosszabb közbiztonság.
"Az amerikai városokban a bűnözés sokkal inkább elterjedt, ennek egyik oka pedig az, hogy bárki legálisan juthat fegyverhez. Kanadában vagy Svájcban például a fejlettebb szociális háló kiküszöböli ezeket a problémákat" - mondta Powers a Forbes érdeklődésére.
A legélhetőbb ázsiai város továbbra is Szingapúr, akárcsak tavaly, a városállam a 28. helyet foglalja el a listát. Ezt követik a legjobb japán városok, melyek a negyvenedik hely körül tömörülnek. Ugyanakkor Ázsia a lista hátsó részében is több várossal szerepel: Banglades vagy Dusanbe például főleg a politikai instabilitásnak köszönheti, hogy nem ajánlják.
Budapest továbbra is Prága után kullog
A régiónkban a legélhetőbb város Prága, mely a 70. helyet foglalja el a Mercer listáján. A magyar főváros, Budapest a legnagyobb cseh várostól alig maradt le, a 73. helyre fért oda. A számok azt mutatják, hogy Közép-Európában sem sokkal rosszabb élni, mint New Yorkban, Prága például 94,8 pontot kapott.
A közép-európai országokat követik a dél-európai és balkáni országok: Belgrádban, Pristinában vagy Ljuljanában például jelentősen javult az életminőség. A régióban is elsősorban azok az országok szenvedtek el visszaesést, melyek az elmúlt egy évben nehezen tudták fenntartani politikai stabilitásukat, többek között ennek köszönheti a visszaesést Lettország, Grúzia vagy Ukrajna is.
Menedzsment Fórum