A kiskereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma az idei év első 9 hónapjában 4,9 százalékkal haladta meg az elmúlt év hasonló időszakát. Ez a növekmény zömmel az élénkülő belföldi turizmusnak köszönhető, amely 8,3 százalékkal emelkedett, a külföldiek pedig 1,8 százalékkal több éjszakát töltöttek el nálunk.
A figyelmünket érdemes egy kicsit a külföldiekre fordítani, akik egyébként - ha nem is sokkal, de - még mindig több időt töltenek el nálunk, mint a belföldiek. Az idén 9,78 millió vendégéjszaka aránylik 9,52-höz, amely jövőre akár meg is fordulhat.
Ha a vendégéjszakák arányait nézzük, akkor a Balaton még mindig tartja második helyét a külföldiek körében 16,6 százalékkal. Budapest és környékének elsőbbsége megkérdőjelezhetetlen 57,7 százalékkal, de Nyugat-Dunántúl is népszerű még 10,5 százalékkal.
Ami részben kijózanító, részben pedig örömteli, azok a tendenciák, vagyis, hogy ehhez az 1,8 százalékos növekedéshez melyik régió, mennyiben tudott hozzájárulni. Nos, a Balaton lényegében semmit sem. A KSH adatai szerint 0,1 százalékkal tudott nőni a vendégéjszakák száma a tó környékén, míg az amúgy magas bázisú Budapest is 1,4 százalékot hozott.
Ami viszont örömteli, hogy pont azok a környékek voltak képesek több külföldit vonzani, amelyeknek különösen nagy szükségük van a külföldi tőkére. Így Észak-Magyarország 6,3, Észak-Alföld 5,8, Dél-Alföld pedig 5,7 százalékkal teljesítettek jobban a külföldi vendégéjszakák terén. Sajnos, a Tisza-tó 1,1 százalékkal visszaesett.
Visszatérve a Balatonra, a tó szépíteni tudott némiképp a belföldi turistákkal, akik 4,4 százalékkal több éjszakát töltöttek el ott, de az a 8,3 százalékhoz képest igencsak elég karcsú. Ha pedig a külföldiek megtalálják a számításaikat az ország más részeiben, akkor előbb-utóbb a belföldi turisták is elpártolnak a magas árakkal operáló tavi vendéglátósoktól.
mfor.hu