3p

A magyarországi turizmus tavalyi évével kapcsolatban általános érvényű megállapítás, hogy azt a belföldi vendégforgalom húzta. Ez részben örömteli, hiszen az életszínvonal emelkedését jelzi, az viszont komoly kérdéseket vet fel, hogy a külföldi vendégéjszakák növekedése miért marad el a korábbi évekétől.

A hazai turizmus tavalyi növekedése európai összevetésben is kiváló volt, hiszen az uniós 1,7 százalékkal szemben nálunk 5-tel nőtt a vendégéjszakák száma – derült ki az Eurostat csütörtökön publikált adataiból, amelyet az első 10 hónap számaiból becsültek. Ez utóbbi azért fontos, mert elképzelhető, hogy a végleges számok némiképp eltérnek majd. Magyarországgal kapcsolatban például azt becsülték, hogy a belföldi vendégéjszakák száma meghaladja majd a külföldiekét, de ez - ismerve a KSH novemberi számait - csak akkor teljesülhet, ha az év vége kiemelkedő belföldi forgalmat hoz.

A nagyságrendek mindenesetre nem fognak már nagyon változni, így kiderül, hogy míg a belföldi forgalomnövekedés tekintetében Magyarország a legtöbb tagországot maga mögé utasítja, (8,2 százalék az 1,1 százalékos átlaggal szemben) a külföldi (más uniós országokból és EU-n kívülről) turizmus már elmarad az átlagtól. Az Eurostat 2,3 százalékot becsül az unióban, nálunk pedig csak 1,8-at. (A KSH január-novemberi száma 2 százalékos növekedést jelez).

Az, hogy a külföldi turizmus területén nem tudtuk tartani a lépést az unióval, - amely egyébként Európa egyik legnagyobb tavával, a régió egyik legszebb fővárosával és számos európai mércével mérve érintetlen természeti területtel „felszerelkezve” nem ad okot túl nagy büszkeségre – csak az érem egyik oldala, ugyanis ez a 2 százalék körüli növekedés jócskán elmarad a korábbi évekétől. A külföldi vendégéjszakák száma 2010-ben 4,1 2011-ben 8,3, 2012-ban 9,4, tavaly előtt pedig 5,3 százalékos növekedést mutatott.

A szobakihasználtsági adatok alapján nem gondolnánk, hogy Magyarországra kikerült a megtelt tábla, így más okok állhatnak a csökkenés mögött. Az egyikről már mi is sokszor írtunk, jelesül, hogy a Balaton már nem tudja azt kínálni a külföldieknek, mint korábban. Ez jól látszik a KSH adatsorából is. Nagy kérdés az is, hogy a külföldi sajtó a hazai politikáról festett nem túl rózsás képe milyen hatással van a turisták döntésére, mikor úticéljaikat tervezik. Ugyanis bár a belföldi forgalom is nagyon fontos nem lenne jó a fizetőképes nyugat-európai turistákat elveszíteni.

A régióban nálunk is rosszabb volt a helyzet Szlovákiában, ahova harmad annyi turista érkezett tavaly, de az is 10,6 százalékos csökkentést jelent. Csehországban is igen gyenge 1,3 százalékos volt a növekedés, a legyenlek viszont 4,1 százalékkal több külföldit csábítottak magukhoz 2014-ben. A külföldi román turizmus 8,3 százalékkal nőtt és a horvát tengerpart is 2,8 százalékkal több embert csábított.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!