3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Növekedett a szállodák szobaárbevétele Magyarországon az év első öt hónapjában a múlt évihez képest, de még így is csupán a 2007-2008. évi szinten van a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) értékelése szerint.

A turisztikai piackutatással foglalkozó STR Global társaság legfrissebb felmérése alapján készített felmérés szerint 2012. január-május között országos szinten a szállodák bruttó szobaárbevétele 46,102 milliárd forint volt, ami 8,3 százalékkal magasabb az előző évinél, és 3,7 százalékkal haladja meg a 2008. évi 44,5 milliárd forintot. Budapesten az első öt hónapban a szállodák bruttó szobaárbevétele 25,106 milliárd forint volt, a bázisnál 10,1 százalékkal, a 2007. évinél 1,6 százalékkal nagyobb. A Balatonon az idén január-májusban a szállodák összes bruttó szobaárbevétele 5,1 milliárd forintot tett ki, a múlt évinél 8,9 százalékkal magasabb volt, de 1,3 százalékkal elmarad a 2008. évi 5,2 milliárd forinttól.

A MSZÉSZ kimutatása szerint a hazai vendégek mintegy 14 milliárd forintot fordítottak szállásdíjra az év első öt hónapjában, ebből 2,4 milliárd forintot egyenlítettek ki üdülési csekkel és SZÉP-kártyával. A szövetség tájékoztatása szerint a beutazás szempontjából meghatározó tíz legnagyobb piac mindegyikénél - Ausztriát és Nagy-Britanniát leszámítva - nőtt a szállodai vendégéjszakák száma január-májusban, közülük kétszámjegyű volt az orosz, az olasz, a román, a spanyol és a cseh vendégéjszakák számának emelkedése.

Nemzetközi összehasonlításban nézve az európai régiók között 2012 január-május között Kelet-Európában javult a legnagyobb mértékben a szállodák teljesítménye a forgalmat komplexen kifejező revpar-mutató (az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel) alapján. Az öt közép-kelet-európai ország (Ausztria, Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) között a magyarországi szállodák 31,9 euró revpar-mutatója a múlt évinek felel meg az öt hónapban, míg az osztrák, a cseh és a lengyel szállodák mutatói javultak ugyanezen időszak alatt. Az osztrák szállodák 60,4 euró, a csehországi szállodák 42,5 euró nettó átlag revpar mutatót ért el az első öt hónapban.

Az STR riportban szereplő 31 város között Budapest szállodái szobafoglaltságban a 27., nettó átlag szobaárban és nettó revpar-ban egyaránt a 29. helyen végeztek 2012 január-május hónapokban. Májusban a budapesti szállodák a vizsgált 31 város között szobafoglaltságban a 21., míg nettó átlag szobaárban és nettó revpar-ban egyaránt a 29. helyen végeztek.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!