3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A külföldi vendégéjszakák száma az első féléves, 7,4 százalékos növekedés után júliusban 8,5 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest, miközben a belföldi kereslet az első félévben 5, júliusban pedig 5,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest - közölte a Magyar Szállodaszövetség (MSZSZ).

Az MSZSZ adatai szerint a vendégszám emelkedése javította a szállodák szobafoglaltságát.  Az országos átlag júliusban 54,4 százalék lett, ami 3,2 százalékponttal haladja meg a tavaly júliusit. Az első hét havi szobakihasználtság átlagosan 42,7 százalék lett, ez 1,4 százalékkal magasabb, mint a 2009-es.

A több vendég és a magasabb szobafoglaltság ellenére a szállodák átlagárai júliusban is csökkentek: az országos bruttó szoba átlagár 14.155 forint volt, ez 2,5 százalékkal gyengébb a 2009 júliusinál.

Ezeknek a tendenciáknak köszönhetően a magyarországi szállodák REVPAR mutatója - vagyis az egy kiadható szobára jutó árbevétel - júliusban 0,6 százalékkal meghaladva a bázist 7.700 forint lett, viszont az első hét havi göngyölített REVPAR csak 5.938 forint, ami 5,9 százalékkal rosszabb a múlt évinél. REVPAR mutatóban az első 7 hónapban a három csillagos szállodák a vesztesek, itt 10,2 százalék a lemaradás tavalyhoz képest.

A szállodaszövetség statisztikája szerint Magyarországon 2010. július 31-én 52.620 szállodai szoba volt, ami 1.635 szobával,  3,2  százalékkal több, mint egy évvel korábban. A legnagyobb - 27,6, valamint 12,8 százalékos - növekedés a wellness-, és a négycsillagos szállodák szobaszámában következett be.

A közlemény szerint a Budapesten 2010-ben eddig megnyílt, illetve az év végéig még várható szállodanyitásokat figyelembe véve összesen körülbelül 1.200 új szállodai szoba jelenik meg a piacon, aminek túlnyomó többsége négycsillagos besorolású. Emiatt a már jelenleg is erős túlkínálat miatt a verseny továbbá erősödése várható, különösen a téli időszakban - fűzi hozzá az MSZSZ.

A január-júliusi időszakban a fővárosi szállodákban a vendégéjszakák száma összesen 7,2 százalékkal nőtt. A  javuló szobafoglaltság ellenére a szállodák bruttó átlagára csupán 17.023. forint volt a január-júliusban, ami 13,2 százalékkal gyengébb, mint az előző év azonos időszakában.

A vendégéjszakák száma a Balatonon az első hét hónapban 524.000 volt, 8 százalékkal kevesebb, mint 2009-ben.

A balatoni szállodák összes bruttó szállásdíjbevétele az év első hét hónapjában 8.851 millió forint volt, 11,5 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A belföldi vendégektől származó bevétel 15,3 százalékkal, a külföldiektől származó pedig 5,7 százalékkal csökkent. Idén júliusban a Balaton térségében összesen 11.511 szállodai szoba volt, ez 426 szobával, 3,6 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.

A szállodaszövetség kiemeli: a nemzetközi gazdaság erősödésének köszönhetően múlt évhez képest tovább  élénkül a turisztikai kereslet Európa nagyobb részén, javul a szállodák üzletmenete. Hozzáfűzik: a legjelentősebb növekedés Nyugat és Észak Európában tapasztalható a turizmusban, míg a legkisebb mértékű Kelet és Dél Európában. A Kelet-európai országok - Ausztria, Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia - között a szállodák teljesítményét nézve a legjobb eredményt  Ausztria mutatja, amit Csehország és Lengyelország követ. Magyarország csupán Szlovákiát előzi meg.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!