4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A koronavírus-járvány miatt tavasszal mindenki bezárkózott, nem jártunk étterembe, a hosszú hétvégéket is otthon töltöttük. Nem csoda, hogy nyáron sokan kimenekülnek a négy fal közül és megpróbálnak nem a vírusra gondolni. Bár hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy egy nyaralás, a jól megérdemelt pihenés minden pénzt megér, de hitelt csak arra vegyünk fel, amire valóban szükséges. Döntés előtt mindenképpen érdemes költségvetést készíteni.

A nyaralás büdzséjét úgy kell kialakítani, hogy a kiadásokat fedezze a rendelkezésre álló jövedelmünk vagy egyéb forrásaink. Ha nem hozhatók közös nevezőre az elképzeléseink és a lehetőségeink, akkor inkább a vágyainkból faragjunk le - tanácsolják mindenekelőtt a Bank360.hu szakértői.

Utazási célú hitel nincs. Ilyen terméket nem találunk a bankok kínálatában, ugyanakkor sokan szabad felhasználású hitelt használnak erre a célra, mivel egyszerűen igényelhető és nincs szükség fedezetre. Bár csábító lehet, hogy az egyszerűen igényelhető személyi kölcsönből finanszírozzuk a nyaralást, ez semmiképp nem javasolt a jelenlegi járványügyi helyzetben, amely a gazdaságra és a munkaerőpiacra is nagy hatással van, az utazáshoz köthető egészségügyi kockázatokról nem is beszélve.

A személyi kölcsönre, mint általában a hitelekre, érdemes egyfajta befektetésként tekinteni. Nyaralás helyett most érdemesebb olyan célokra személyi kölcsönt igényelni, amivel hosszabb távon jól járunk. Lehet ez akár egy képzés, egy tanfolyam, amit a kényszerűen csökkentett munkaidő vagy az otthoni munkavégzés mellett el tudunk végezni. De lehet akár a régen félbehagyott nyelvvizsga teljesítése is.

Kizárólag utazásra, nyaralásra viszont egyáltalán nem javasolt hitelt felvenni: a koronavírus-járvány miatt bizonytalan a munkaerőpiaci kilátás, azaz megtakarítás és vésztartalék nélkül a törlesztés is veszélybe kerülhet, ráadásul a személyi kölcsön kamata még meg is drágítja az utazást.

Ha mégis utazunk, egy hitelkártya hasznos társ lehet

Míg a hagyományos hitelek ilyen célú felhasználása egyáltalán nem javasolt, addig a hitelkártya nyújtotta lehetőségeket érdemes lehet kihasználni itthon és külföldön egyaránt. A hitelkártya előnye, hogy a hitelkeret összegéig szabadon költhetünk, és az összeget ráérünk utólag visszafizetni.

A kamatmentes időszak jellemzően 45 nap. Ha az elköltött összeget ebben az időszakban visszafizetjük, kamatmentesen használhattuk a bank pénzét, ráadásul – a kártyahasználatot ösztönözve – a pénzintézet még a költéseink egy részét is visszafizetheti. Ha viszont nem fizetjük vissza időben a bank pénzét, akkor nagyon magas kamatot számolnak fel a tartozásra. A Bank360.hu Hitelkártya Kalkulátora alapján a jellemző THM ezeknél a termékeknél kimagasló, 38-39 százalék, tehát nem érdemes hibázni. Fontos megjegyezni, hogy a THM plafon 2020-ban a hitelkártyákra is vonatkozik, ezért idén még alacsonyabb kamatokkal számolhatunk.

Így működik a türelmi időszak

A bankok által meghirdetett 45 napos kamatmentes periódus általában az alábbiak szerint alakul: adott egy nap, például minden hónap utolsó napja, ezt hívjuk a számlazárás napjának. A bank rögzíti a hónap végén, hogy a hitelkeretből mennyit használt fel az ügyfél. Ezt az összeget egy úgynevezett türelmi időszakon belül kell feltölteni. Ha ennek az időszaknak a vége a számlazárást követő 15. nap, akkor – mivel lehet benne olyan tartozás, melyet még a hónap 1-jén, tehát 30 napja költöttünk el – ki is jön a 45 napos kamatmentes időszak. Minden hónap elsején új periódus indul, tehát amit a türelmi időszakban költünk, az már a következő elszámolási időszakot terheli.

A hitelkártya tehát alkalmas arra, hogy mindennapi kiadásainkat rugalmasan tudjuk kezelni. Ha biztosak vagyunk abban, hogy a határidőre vissza tudjuk tölteni az összeget, akkor jól járunk vele – persze azt, hogy mennyi pénzt kapunk vissza a költéseink után, érdemes összevetni a hitelkártya havi díjaival és a kártya éves díjával. Ha viszont a kamatmentes időszak végén nem tudjuk teljes mértékben feltölteni a hitelkeretet, akkor nagyon sokba fog kerülni. Mielőtt hitelkártyát igényelnénk, ezt is célszerű mérlegelni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!