A szakértő azt is kiszámolta, mi történne Magyarországon abban az esetben, ha az itthoni állami nyugdíjköltést felzárkóztatnák az európai átlaghoz. Ez 30 százalékos nyugdíjemelést jelentene az időskorúak számára. Ehhez érdemes hozzátenni, hogy a Bankmonitor ugyancsak friss adatai szerint Magyarországon immár 800 ezer időskorút érint a szegénység a korábbi 500 ezerhez képest.
Farkas András ezzel kapcsolatban elmondta, hogy az Európai Unióban miként definiálták a szegénység fogalmát. A medián átlagjövedelem 60 százaléka alatt keresők számítanak ma Európában olyan egyénnek, akit veszélyeztett az elszegényedés. A szakértő hangsúlyozta, hogy ennek fényében a magyar helyzetet érdemes egy kicsit jobban szétbontani. A 800 ezer szegénység által fenyegetett nyugdíjas közül 300-350 ezer él tényleges mélyszegénységben. Az ő helyzetük évről-évre romlik, így nem csoda, hogy a társadalmi jövedelmi létra legalján állók száma is nagyon megugrott az elmúlt években. Farkas András úgy látja, ez a réteg tényleg teljes kiszolgáltatottságban él és napi élelmezési gondokkal küzdenek.
Karácsony Mihály az Országos Nyugdíjas Parlament elnöke ehhez hozzátette, jelenleg a kormányon kívül nincs olyan szakértő, politikai vagy társadalmi szervezet, amely ne tűzte volna zászlajára, hogy ennek a rétegnek soron kívül javítani kell az életszínvonalán. A legalacsonyabb nyugdíjakat azonnal emelni kell.
Farkas András szerint a mélyszegénységi küszöböt ma Magyarországon havi 120 ezer forintos összegben lehet meghatározni. Ennél kevesebb jelenleg 300-350 ezer ember nyugdíja, amit azonnal rendezni kell.
Nyugdíjszervíz című műsorunkat éjjel-nappal elérhetik a [email protected] e-mail címen. Várjuk kérdéseiket, véleményüket.