Tovább gyorsult a nyugdíjasok által jellemzően vásárolt élelmiszerek drágulása, a két hónappal ezelőtti 1,1 és a júniusi 1,7 után most egy hónap alatt 1,8 százalékkal emelkedtek a termékek árai. Az Mfor Nyugdíjas Árkosár értéke így ismét 30 ezer forint fölé emelkedett, a júniusi összeget 545 forinttal meghaladva július elején 30 250 forintba került egy idős személy havi nagybevásárlása a hazai hipermarketláncokban. Ez nagyságrendileg a tavaly decemberi áraknak felel meg.
Tavaly ebben az időszakban még jóval magasabb volt a havonta mért áremelkedés, ennek üteme idén jelentősen csökkent. Emiatt azután az Mfor Nyugdíjas Árkosár-index értéke is csökkenő tendenciát mutat. Július elején ez az érték 6,4 százalék volt, ami forintban kifejezve azt jelenti, idős honfitársainknak a tavaly júliusinál 1818 forinttal többet kell a hipermarketek kasszáinál hagyni ugyanazokért a termékekért.
Szinte „pöccre” bejött tehát múlt havi jóslatunk, melyben azt írtuk, „az Mfor Nyugdíjas Árkosár-index érték nagyjából 1 százalékponttal, körülbelül 6,5 százalékra mehet le júliusra”. A tendencia tavaly nyáron egy igen stabil, havi 2-3 százalékos áremelkedés volt, ami most szintén stabilnak nevezhető 1,5-2 százalék körül van. Emiatt úgy véljük, az Mfor Nyugdíjas Árkosár-index értéke augusztusban tovább csökkenhet, akár 6 százalék alatti érték is lehet.
Módszertan
Az ugyancsak a Klasszis Média által megjelentetett laptársunk, a Privátbankár már több mint 18 éve elvégzett Árkosár-felmérésére támaszkodva állítottuk össze az Mfor Nyugdíjas Árkosarát, mely azt hivatott bemutatni, hogy mennyibe kerül egy nyugdíjas havi bevásárlása. Egy aktív, valamint egy nyugdíjaskorú fogyasztói kosara ugyanis eltér egymástól, bizonyos termékeket nagyobb, míg másokat egyáltalán nem, vagy kisebb mennyiségben vásárolnak idős honfitársaink.
A termékek meghatározásához a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) életszínvonal statisztikáját hívtuk segítségül, mely egyik táblája mennyiségek szerint tartalmazza, hogy miből mennyit vásárol egy nyugdíjas háztartás egy évben, ezt pedig elosztottuk a hónapok számával. Ez alapján állítottuk össze a 21 termékből álló nyugdíjas kosarunkat, melyben a legnagyobb mennyiségben vásárolt alapvető élelmiszerek szerepelnek. Ehhez súlyozva társítottuk a három nagy hipermarket árait laptársunk adatbázisából. Így nemcsak arra kapunk választ, hogy idős honfitársaink melyik hipermarketben mennyiért tudják beszerezni az élelmiszereket, de ennek átlagát véve az is kiderül, mennyit kell fizetniük egy havi nagybevásárlásért.
Egyben felhívjuk a figyelmet, hogy az Mfor Nyugdíjas Árkosár-felmérés csak a hipermarketláncokban megvásárolható élelmiszertermékek árát vizsgálja, azaz nem alkalmas általánosságban a nyugdíjak reálértékének megállapítására.
Nyugdíjas Árkosarunkat egészen 2020 januárjáig visszamenőlegesen is kiszámoltuk, ez lehetőséget ad arra, hogy egy, a mindennapokban érzékelhető árindexet számoljunk.
Nincs választás, drágul a krumpli
Az elmúlt egy hónapban elég stabilnak nevezhettük a nyugdíjasok kosarába helyezett termékek árait. Tíz százalékot meghaladó mértékben, 11,5 százalékkal vált olcsóbbá a tojás, míg ezt a mértéket meghaladó drágulást három élelmiszernél tapasztaltunk: a banán ára 10,3, a száraztésztáé 14,3, míg a burgonyáé igen jelentősen, 35,3 százalékkal emelkedett egy hónap alatt.
Éves szinten már jóval nagyobb az ármozgás. Négy termék ára csökkent tíz százalékot meghaladó mértékben:
tejföl: 39,8 százalék,
párizsi 27,8 százalék,
margarin: 25,3 százalék,
joghurt: 12,5 százalék.
A jelentősen megdrágult termékek kilencen vannak. Az egy év alatt mért áremelkedések:
banán: 53,7 százalék,
narancslé: 46,9 százalék,
tojás: 35,1 százalék,
burgonya: 29,3 százalék,
sertésmájas: 24,5 százalék,
sajt: 23,1 százalék,
étolaj: 21,1 százalék,
csirkemell: 18,7 százalék,
alma: 14,3 százalék.
A tizenharmadik havi nyugdíj továbbra sem kegy, hanem megélhetés
Mint minden hónapban, most is kiszámoljuk, az Mfor Nyugdíjas Árkosár összegének emelkedése hogyan viszonyul a nyugdíjemelések mértékéhez.
Mint utaltunk rá, az élelmiszerek az elmúlt egy év alatt 6,5 százalékkal lettek drágábbak, míg a nyugdíjakat csak az év eleji, 3,2 százalékos mértékben emelték.
2023 júliusa óta, azaz két év alatt az árkosárban szereplő termékek ára 7,4 százalékkal nőtt, az időskori ellátások összege pedig 12,8 százalékkal emelkedett.
Ha három évet vizsgálunk, akkor az áremelkedés mértéke 19,7 százalék, a nyugdíjak pedig 40,8 százalékkal nőttek. (A 2022. júliusi, rendkívüli nyugdíjkorrekciót az idősek csak a hó közepén kapták kézhez, így annak hatása majd az augusztusi árkosár-felmérésünknél kerül ki a bázisból.)
Négy év alatt 56,7 százalékkal nőttek a termékek árai, a nyugdíjasok juttatásai pedig 59 százalékkal lettek magasabbak. A tizenharmadik havi juttatás nélkül ez az érték azonban csak 49,6 százalék lenne.
Ötéves időtávon a termékekért 67,2 százalékkal kell mélyebben a pénztárcába nyúlniuk az időseknek, míg ellátásuk összege 69,2 százalékkal nőtt. A tizenharmadik havi nyugdíj visszaépítését figyelmen kívül hagyva ez azonban mindössze 56 százalékos növekedés lenne.
Az Mfor Nyugdíjas Árkosár korábbi cikkei ide kattintva olvashatók. >>>