Miután sem Lajosnak nem hívják, sem bajsza nincs, borítékolható, hogy az új egészségügyi miniszter nem a merész reformok révén fog bekerülni az almanachokba. Ha mégis ez lenne a miniszterasszony feltett célja, kérem, fontolja meg szerény javaslatomat.
Ötletem lényege, hogy a statisztikák szerinti várható átlagéletkort már túllépő idős honfitársainkat a jövőben bízzuk az égiek kezeire: jelöljék ki ők, mennyi időt töltsenek romló porhüvelyükben és mikor távozzanak!
Miután a reformok mindig ellenállásba ütköznek, és azok keresztülviteléhez politikai engedmények szükségesek, ezért kezdetben egy keményebb terv elővezetése lehet célravezető. Ennek során a 65 év feletti férfiak és a hetvenötöt betöltő nők a továbbiakban ne részesüljenek semmilyen állami ellátásban: az orvosi kezelés legyen számukra önköltséges, a gyógyszerkassza ne fizessen részükre az orvosságokhoz támogatást, és egyúttal vonják meg tőlük a mindenféle jogcímen folyósított öregségi ellátást!
Mit jelent ez becslésem szerint számokban? A hazai korfákat tanulmányozva hozzávetőleg 600 ezer "túlkoros" embert érintene a javaslat. Azt hiszem, nagyvonalú feltételezés, hogy csupán az idősek fele áll rendszeres orvosi kezelés alatt, és csak a csoport ötöde kerül kórházba a fent megjelölt kor betöltését követő két éven belül. Ismét csak becslés, hogy a törvény hatására az elkeseredett öregeknek (vagy családtagjaiknak) legfeljebb a fele áldozza pénzét orvosokra és gyógyszerekre.
Mindezek alapján feltételezhető, hogy az idős korosztály negyede a kor betöltését követő egy éven belül valamilyen betegség következtében elhalálozik. Éves szinten így legalább 50 ezer műtét megspórolható lenne. Figyelembe véve, hogy ezeknél az embereknél a korábbi egészségügyi problémák miatt az ambuláns műtét nem olcsó, átlagban mondjuk 400 ezer forint, így rögtön 20 milliárd forinttal javíthatnánk az egészségügyi kassza mérlegét.
Emellett az sem elhanyagolható szempont, hogy az öregeket mindenki notórius gyógyszerfogyasztóként tartja számon. Ezen kiadások a javaslatnak köszönhetően drasztikusan visszaesnének: előrejelzésem szerint a kórházi számla dupláját, 40 milliárdot lehetne megfogni ezen a területen. És akkor még ott vannak a gyógykezelések elmaradásából adódó nyugdíjpénztári megtakarítások!
A fent említett 150 ezer idős magyar állampolgár esetében nem túlzás azt feltételezni, hogy három évnyi nyugdíjat tarthat meg a költségvetés, ami - az adott évre diszkontálva - becslésem szerint 300 milliárd forinttal javítaná a költségvetés egyenlegét.
Hát nem vonzó perspektíva? Az "egészségügyi reformok" révén a nyugdíjkassza összeomlása évtizedekre kitolható lenne. (Persze a sok korkedvezményes még rontja a helyzetet, de ígérem, már gondolkodom róluk is..) Emellett számos járulékos haszon is felmerül, hogy csak kettőt emeljek ki: az ingyenes közlekedési szolgáltatásokon megspórolt összegek vagy a fiatalok számára felszabaduló ingatlanállomány.
Mindezért egy kis konfliktust igazán lehetne vállalni, hiszen ez lenne a szép új magyar jövő!
Király Béla
Kapcsolódó anyagok:
Atomerőművet az osztrák határra!
Túlélési ötleteket várnak Kókáék
Négyes metró helyett gigantikus underground
Ágnes és a káosz
Mfor.hu-szubjektív rovatoldal
Szerény javaslat Horváth Ágnesnek
Noha többen állítólag a reformok megfontolt továbbvitelére (magyarul lassítására) bíztatják az új egészségügyi minisztert, én olyan átfogó reformokat javaslok, amelyek az egészségügyi és a nyugdíjkasszát is stabilizálnák.