3p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Antarktisz növénytakarója az elmúlt évtizedekben több mint tízszeresére nőtt, ez újabb jele annak, hogy az éghajlati válság felmelegíti a jeges kontinenst.

A műholdas adatok elemzéséből kiderült, hogy 1986-ban még kevesebb mint egy négyzetkilométernyi növényzet volt az Antarktiszon, míg 2021-re már csaknem 12 négyzetkilométer volt a zöld borítás. A növények, főként a mohák terjedése 2016 óta ráadásul fel is gyorsult – állapították meg a kutatók, akik a Guardian cikke szerint arra figyelmeztettek, hogy mindez teret adhat invazív fajok terjedésének az érintetlen antarktiszi ökoszisztémában.

Az Északi-sarkvidékről is jelentettek már zöldülést, és 2021-ben a grönlandi jégsapka csúcsán a feljegyzések szerint először nem hó, hanem eső esett.

A világ melegszik, a jégtakaró olvad
A világ melegszik, a jégtakaró olvad
Fotó: Depositphotos

Az antarktiszi tájat még mindig szinte teljes egészében a hó, a jég és a szikla uralja, és csak egy apró töredékét kolonizálta a növényvilág – mondta Dr. Thomas Roland, a brit Exeteri Egyetem munkatársa, a tanulmány társszerzője. Ugyanakkor mint mondta, ezt sem lehet elhanyagolni, hiszen az apró terület drámaian megnőtt, ami azt mutatja, hogy még erre a hatalmas és elszigetelt jeges vadonra is hatással van az ember okozta éghajlatváltozás. A félsziget teljes területe összesen mintegy 500 ezer négyzetkilométer.

Egy brit professzor, Andrew Shepherd beszámolója egybevág azzal, amit a tanulmány készítői tapasztaltak. Mint mesélte, mikor néhány évvel ezelőtt az Antarktiszon járt, egy olyan területen szállt partra, amely korábban a jégtakaró alatt volt eltemetve, mostanra viszont már egy folyó is kialakult, amelyben zöld algák nőnek. Így fogalmazott:

„Ez a hely évezredekig rejtve volt a légkör elől, és a jégmentessé válását követő néhány évtizeden belül növények telepedtek meg rajta. Ez az éghajlatváltozás barométere, de egyben fordulópont is a régió számára, mivel az élet most már megvetette a lábát.”

A mohák terjedésének felgyorsulása 2016-tól egybeesik az Antarktisz körüli tengeri jég kiterjedésének jelentős csökkenésével. A kutatók szerint a melegebb, nyílt tengerek nedvesebb körülményekhez vezethetnek, amelyek kedveznek ennek. A mohák képesek megtelepedni a csupasz sziklákon, és olyan talajok alapját képezik, amelyek az enyhébb körülményekkel együtt lehetővé tehetik más növények növekedését.

A félszigeten az olvadó hó felszínén is virágzik a zöld alga. A zöldülés egyébként nem teljesen példanélküli, hiszen a déli póluson néhány millió évvel ezelőtt már nőttek fák, amikor a bolygó légkörében utoljára volt annyi szén-dioxid, mint ma.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!