Beszédének végén, afféle csattanóként Baja Ferenc kifejtette: szükség van egy olyan alapinfrastruktúrára, amely mindenhová eljuttatja az országban a szélessávú internet-szolgáltatást, s amelynek létrehozásában az állam is szerepet vállal. Szakmai berkekben már elterjedt e koncepció, s egyesek még azt is tudni vélik, hogy Baja uniós körökben is megfuttatta az elképzelést. Úgy tudjuk, a brüsszeli illetékesek támogatásukról biztosították a magyar kezdeményezést.
Darázsfészekbe nyúlt Baja
Magától értetődő, hogy az állami szerepvállalással megvalósuló digitális közmű koncepciójával darázsfészekbe nyúlt Baja. A távközlés meghatározó és kevésbé jelentős piaci tényezői egyaránt tartanak attól, hogy e koncepció szűkíteni fogja piaci lehetőségeiket. Érthető tehát, hogy Baja az alábbi szavakkal vezette fel az elképzelést:
"Közös felelőssége az államnak és a piacnak, hogy ezen a területen (a hátrányos helyzetű településeken – a szerk.) jelentős kapacitásokra jelentős forrásokat tudjunk elkülöníteni. Tudom, hogy ez sokakat bizonyos értelemben sokkol, és azt mondják: ez a piac feladata, egyébként is el lehet érni minden települést. Tőlük meg szeretném kérdezni: milyen sávszélességgel és szinkronszolgáltatással, mennyibe kerül ez - például az európai léptékhez képest, kielégíti-e árarányt tekintve az állampolgárokat vagy sem. Ezért fontosnak tartom ezen a területen olyan szakmai párbeszéd kialakítását, amelynek keretei között szembenézünk a kérdéssel: kell-e Magyarországon digitális közmű, hogyan építsük fel, hogyan álljon rendelkezésre, hogyan szolgáljunk ki olyan területeket, amelyek piaci módon nem elláthatók..."
Mind a Magyar Telekom, mind pedig az alternatív szolgáltatók vitában résztvevő képviselője (Papp István és Menyhárt Zsolt a GTS Datanettől) hangsúlyozta, hogy a piaci szereplőket be kell vonni e koncepció megvalósításába. Papp István a koncepció megvalósítása "csak az állam és a piaci szereplők együttműködésében történhet".
Bokros teendői ellenére Veres János pénzügyminiszter elfogadta a konferenciaszerzők meghívását. A Baja-beszéd és az arról lefolytatott vita után szólt a kormány válságellenes stratégiájáról és intézkedéseiről (ezekről korábban részletesen beszámoltunk - a szerk.), és válaszolt a hallgatóság SMS-ben feltett kérdéseire.
A délelőtt ugyancsak nagy érdeklődéssel fogadott javaslata volt, amit Drajkó László terjesztett elő. A Microsoft Magyarország első embere szerint az ország infokommunikációs ügyeit egy kézbe kellene adni, tehát a kormányzat különféle szerveibe szétdarabolt infokommunikáció kerüljön egyetlen szervezet ernyője alá. (Drajkó még azt is hozzátette, hogy az infokommunikáció stratégiai kérdéseit emeljék a miniszterelnök szintjére). Veres erre azt válaszolta, hogy támogatja a hírközlés és informatika területeinek kormányzati központosítását.
Veres támogatja az ötletet
"Mint pénzügyminiszter, hogyan vélekedik a digitális közmű ötletéről?" – tette fel a kérdést az mfor.hu - a körülményekhez igazodva – SMS-ben a pénzügyminiszternek. "Most óvatos vagyok, mert a végső számot még nem ismerem. A gondolat tetszik, ha annyiból véghezvihető, amennyiről én tudok, akkor támogatom az ötletet, a megvalósítás minden további nélkül lehetséges. Arra a forrásra, amit én láttam leírva, nagyrészt európai uniós pénzből meg van a finanszírozásunk" – felelte Veres. Magát megnevezni nem kívánó forrásunk szerint 100 milliárd forintos összeg szerepel a digitális közmű megvalósításáról szóló javaslatban.
Menedzsment Fórum