Az első öt hónapban a szálláshelyek árbevétele folyó áron 12 százalékkal kevesebb volt, mint egy évvel korábban. Tavaly január- májusban a kereskedelmi szálláshelyek bruttó árbevétele 88,3 milliárd forint volt.
Az öt legjelentősebb küldő ország közül Ausztria kivételével mindegyik esetében - Németország, Románia, Nagy-Britannia, Olaszország - visszaesett a vendégforgalom. A brit turisták az elmúlt év emelkedését 33 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek el.
Nyolc küldő ország esetében bővült a forgalom, ezek közül legnagyobb mértékben, 34 százalékkal a szlovák állampolgárok által eltöltött vendégéjszakák száma nőtt.
A kereskedelmi szálláshelyek 1,252 millió belföldi vendéget és 2,669 millió belföldi vendégéjszakát regisztráltak január-májusban, ez 9, illetve 10 százalékos csökkenés.
A belföldi vendégforgalom 71 százalékát fogadó szállodákban 10 százalékkal esett vissza a vendégéjszakák száma 2008 azonos időszakához viszonyítva, míg a panzióké, amelyekre a forgalom 15 százaléka jut, 15 százalékos csökkenést szenvedtek el.
A különböző utazási célok közül a hivatalos célból, illetve a konferenciára, kongresszusra érkezők együttes aránya 34 százalékra rúgott. A szabadidős célú utazások 13 százalékának elsődleges célja az egészségturizmus volt. A szállodai vendégforgalom 34 százaléka a a gyógy- és wellness szállodákra jutott, a külföldi vendégek 15 százaléka és a belföldi vendégek 29 százaléka vett igénybe ilyen típusú szállodai szolgáltatást.
MTI/Menedzsment Fórum