A magyar borászat nagy jövő előtt áll, hiszen a szőlő műveléséhez kitűnő adottságokkal, a borkészítéshez pedig nemzetközileg elismert szakemberekkel rendelkezik - mondta Gráf József agrárminiszter, amikor felavatta az új létesítményt. Hozzátette: a borászat a magyar mezőgazdaság egyik kitörési pontját is jelentheti, hiszen a bor az a termék, amely korlátozás nélkül bármelyik uniós országban forgalomba hozható.
Hangsúlyozta, hogy a kormányzat továbbra is támogatja a hazai borászokat, akiknek viszont tudniuk kell, hogy igazán versenyképesek csak a minőségi borok piacán lehetnek, mert a tömegtermelésre szakosodott államokkal, például Chilével, vagy Argentínával sem árban, sem mennyiségben nem tudnának lépést tartani. A szőlőfeldolgozó tulajdonosa, Keller György elmondta: a fejlesztés 130 millió forintos költéségéből 25 millió forintot AVOP pályázaton nyert, a többit saját erőből, valamint banki hitelből fedezte.
A pénzből modern, európai szintű üzemet hozott létre, amelyben a darálástól az érlelésen át a palackozásig az összes munkafolyamatot el tudják végezni. Keller György családjával és öt állandó alkalmazottal 7 hektáron gazdálkodik, 8 fajta borából évente 30-40 ezer palackot készít. A termékek 80 százalékát helyben értékesíti, a többit belföldre, üzleteknek adja el. Éves árbevétele 30-35 millió forint, a nyereségét fejlesztésekre fordítja.
Kapcsolódó anyagok:
Hazánkban is leépít a belga söripari óriás